SUMRAK IDOLA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Corto Malteze

SUMRAK IDOLA

Oceni ovaj blog
Sačuvati vedrinu u sumornoj i prekomerno odgovornoj stvari nije mala veština: pa ipak, šta bi
bilo nužnije od vedrog raspoloženja? Nijedna stvar neće uspeti ukoliko u njoj žar nema udela.
Suvišnost snage samo je dokaz snage. – Prevrednovanje svih vrednosti, taj upitnik tako crn,
tako gorostasan da baca senku na onoga koji ga stavlja – takav sudbonosni zadatak primorava
nas da svakog trenutka istrčimo na sunce, kako bismo sa sebe stresli tešku, suviše teškom
postalu ozbiljnost. Za to je dobro svako sredstvo, a svaki "slučaj" srećan slučaj. Pre svega, rat.
Rat je uvek bio velika razboritost umova, koji su se suviše povukli u sebe i postali suviše
duboki; čak i zadobijena rana sadrži u sebi isceljujuću moć. Izreka, čije poreklo skrivam od
učene radoznalosti, bila je odavno moje omiljeno geslo: Increscunt animi, virescit volnere
virtus .

Drugo ozdravljenje, u ovim oklonostima još poželjnije za mene, jeste istražiti idole... Na
svetu ima više idola nego realiteta: to je moj "zao pogled" na taj svet, to je takođe i moje "zlo
uho" ... Postavljati ovde pitanja čekićem i, možda, kao odgovor čuti onaj čuveni mukli ton,
koji govori o naduvenoj utrobi – kakvo ushićenje za čoveka koji ima uši i iza ušiju – za mene
starog psihologa i lovca na pacove, pred kojim se mora razglasiti upravo ono što bi se želelo
da ostane u tajnosti... Takođe i ovo delo – sam naslov to otkriva – pre svega je okrepljenje,
sunčana pega, skok u stranu, u dokolicu jednog psihologa. A možda i novi rat? I da li će se
tragati za novim idolima?.. Ovo malo delo je velika objava rata; a što se tiče istraživanja
idola, ovog puta to nisu prolazni idoli, već večni idoli, kojih se ovde dotičem čekićem, kao
zvučnom viljuškom – nema starijih, osvedočenijih, nadmenijih idola.. A takođe ni praznijih...
To ne sprečava da se u njih najviše veruje; a i kaže se, naročito u najuzvišenijim slučajevima,
nikako idol...

Fridrih Niče

Pošalji "SUMRAK IDOLA" na Facebook Pošalji "SUMRAK IDOLA" na Google Pošalji "SUMRAK IDOLA" na My Yahoo! Pošalji "SUMRAK IDOLA" na Live Pošalji "SUMRAK IDOLA" na MySpace Pošalji "SUMRAK IDOLA" na Twitter Pošalji "SUMRAK IDOLA" na Digg Pošalji "SUMRAK IDOLA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari