"Srpski siromašni nebeski egocentrizam"

Srpsko višestranačje postoji, nakon vladavine Josipa Broza Tita, skoro dve decenije. Većina u našoj zemlji na sve trube svira kako smo demokratska država i kako se u Srbiji poštuju zakoni. Nije nego!
Da pojasnimo: srpski zakoni poštuju se, ali se zaboravlja kjlučna reč u njihovoj primeni - selektivno! Ipak, to je priča za neki drugi put. Nego, da se mi vratimo političkom pluralizmu u Srbiji. Sintagma "politički pluralizam", kolokvijalno, znači postojanje nekoliko političkih stranaka u državi i obično znači "mešovitu" vladu, onu koja se sastoji od nekoliko političkih opcija i orijentacija.
A šta ovaj kolokvijalni izraz znači u Srbiji? Naravno, on podrazumeva egzistenciju mnoštva političkih stranaka. Ali, mi Srbi, kao i obično - idemo u krajnost. U našoj maloj zemlji postoji na desetine i stotine političkih partija. Naravno, za neke od njih smo i čuli, jedan deo je na vlasti, drugi je u opoziciji. U Srbiji, politički pluralizam znači - odličan biznis!
Osnivanje političkih organizacija u našoj zemlji mogao bi da bude predmet socioloških i psiholoških istraživanja. Šta nas nagoni da osnivamo takve organizacije? Nije teško pitanje. Čak, verovali ili ne, ne zahteva da diplomirate na Fakultetu političkih nauka, niti traži veliku inteligenciju. Potrebno je samo malo zdravog razuma.
Dakle, sa sociološko-ekonomskog aspekta, to bi trebalo da bude ono što gotovo svima nama nedostaje - novac! Sa psihološkog stanovišta, motiv bi mogao da bude ono što, po svemu sudeći, imamo i previše - egocentrizam!
Nemojte se čuditi! Pa, srpski narod zna sve najbolje! Volimo da prkosimo, volimo da teramo inat, u sve se razumemo najbolje... Mi smo "nebeski narod"! Čak smo i NATO pobedili!
Dopustili smo da nam poruše samo nekoliko zgradica, mostova; izgubili smo samo "nekoliko" ljudskih života; ali smo dokazali koliko smo (ne)jaki!
 

Back
Top