.. o dobrom .. i prirodnom .. - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

alim

.. o dobrom .. i prirodnom ..

Oceni ovaj blog
.. ima jedna situacija .. koja mi postaje zanimljiva ..

.. kada se govori o etici .. o moralu .. o dobrom .. izgleda kao da je moguće naći nekakve .. razumske razloge ..
.. imao sam jak dojam da je najviše što čovjek može .. u cilju svog opstanka .. u stvarnosti urediti svijet .. koji brine za čovjeka .. .. sve drugo .. uspostaviti silu ili skupiti mnogo novaca .. ili pobjeći i ograditi se .. čini mi se sumnjivije .. manje efikasno ..
.. tako mi ideja dobrog izgleda nekako .. prilično biološka i prirodna ..
.. i ti bogovi i ljubavi .. izgledaju mi kao zakonita djeca baš takve misli .. i ništa mi ne izgleda neobično ..

.. u zadnje mi se vrijeme svašta mota po glavi ..
.. ideja zla .. ponekad poprima takve razmjere da izgleda kao da ne poštuje više nikakve zakone ..
.. često mi izgleda da vidim ljude koji su zakačeni za nekoga .. kao zubima .. kao da ga kolju .. čak i ako ta smrt bude značila i vlastitu smrt .. i kao da se tog zvjerstva ne mogu osloboditi ..
.. kao zmije koje jedna drugoj gutaju rep ..
(.. zvjerstvo .. je ovdje sasvim neprikladno upotrebljeno .. jer bi takvo ponašanje .. kod životinja .. i zvjeri .. bilo sasvim neuobičajeno .. neprirodno ..)

.. ponekad bi se moglo reći .. i kod zla .. ovako ..
.. važno je stvoriti sredinu .. i to je često istina ..
.. recimo .. stvoriti sredinu lopova .. jer ona garantira život lopovima .. mislim da je to ponekad važno i u općim stvarima .. stvoriti sredinu straha .. ili stvoriti sredinu gdje se ne smije misliti .. ili vezanosti .. ovisnosti ..
.. ali .. kod tog zla mislim na situacije čovjeka na čovjeka .. pojedince ..

.. logika nekog ponašanja .. koja bi imala podlogu u samoodržanju .. čini se .. kao da više ne važi ..
.. valjda bi i darvina to bacilo u tugu ..

.. ali .. sada mi se postavlja pitanje .. u što su izokrenuta .. ta .. stvorenja .... ako se može postaviti .. uništiti .. kao zakon .. čak i po cjenu samouništenja ..
.. koji su ti ljudi i koji je njihov bog ..
.. i .. možda još značajnije pitanje ..
.. što je u čovjeku nastalo .. poraslo .. i dobilo .. te okvire .. ? .. duša .. ? .. samosvijest .. ?
.. od kojeg je čovječjeg materjala .. uskrsnuo taj .. sotona .. koji je sotonu uzeo za boga .. ? .. protiv svih zakona samoodržanja .. ?

Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na Facebook Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na Google Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na My Yahoo! Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na Live Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na MySpace Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na Twitter Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na Digg Pošalji ".. o dobrom .. i prirodnom .." na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sanja* (avatar)
    .. i mene zanima od kojeg je materijala ..
    .. imaš nekih pretpostavki ..?
  2. alim (avatar)
    .. pa .. jebi ga .. ja sam filozof .. u duši .. stalno neke pretpostavke imam .. .. što me prilično i **** .. .. jer me njihova raznolikost navodi na zaključak .. da su mi mnoge krive ..
    .. zadnja mi je .. a koju nisam ni htio spominjati .. još .. da osim čovjeka .. ništa drugo i ne postoji .. kao samostalno ..
    .. sve drugo živi u nekom .. bogu .. ili kaosu .. bog da mi prosti .. a čovjek .. batica .. može da izroni .. pa ga ti jebi ..
    (.. može .. tako sam rekao .. dobro se sjećam ..)
  3. Lilyth (avatar)
    To su napusteni ljudi.
  4. sanja* (avatar)
    .. napušteni od koga ..?
  5. Lilyth (avatar)
    Od boga...od svih... Na neki nacin sistem je postao organizam za sebe, van kontrole. Ljudi se moraju mnogo promeniti da bi se uklopili i ta promena ide do neprepoznatljivosti...do deformisanosti. I tako se covek sve vise udaljava od sebe i postaje neko drugi (neko koga bi zeleo da ubije mozda?).
  6. alim (avatar)
    .. prilično dobro .. vjerujem ..