Biste li ucmekali babu?

Sjećate se, naravno, Raskoljnikova ;) Simpatičan dečko, iako ufuran do zla boga. On je, normalno, ubio babu. Baba bješe ružna, lihvarka, zla, ma djubre jedno od čovjeka. Raskoljnikov je imao plemeniti cilj- da svijet oslobodi jedne takve napasti. To vam je kao da je neko ubio Hitlera tamo dvadeset i neke. Na kraju krajeva, saveznici su onoliko ratovali, izmedju ostaloga, upravo da se domognu Hitlerove glavuše, i tu svoju borbu su definisali kao izrazito plemenitu. Dakle, cilj da nekoga ubijete može biti veoma legitiman i opravdan ;) Uostalom, sjetite se samo svih onih izvršenih smrtnih kazni ;) Justice for all :)

I zašto se onda, moliću, digla tolika prašina oko tamo neke babe?
 
A valjda jer postoji neki kodeks casti, cestitosti i milost?
Ne mislish da i nas to ceka..pa ako bi se "ucmekavali" drndavi starci..veoma bi laganini preshlo u "ucmekavanju" svih koji nam nisu po volji..
Verovatno bi i eutanazija imala opravdanje..no KO smo mi da sudimo COVEKU?
 
Poslednja izmena:
Ha,ha,ha...
Ti si zaista vanserijski tip!
Da te nema,trebalo bi te izmisliti,Dess!

Setim se uvek mog prvog "susreta" sa tobom,"Zasto treba dati prednost macki u odnosu na psa"..
Boze,koliko si reakcija ljudi izazvao tim postom! (negativnih,jasno..he,he)
Nisam tada ostavila komentar,mada je motiv postojao-strarateljka sam Mimi,bajne sijamske macke.

Ovaj post me je ponovo podsetio na tvoja tzv"crno-bela" pitanja koja nam upucujes..
I ne,ne bih (ipak) ucmekala babusku..cak i ako su toliko mocne da cine zlo,treba naci nacina da ih "razoruzamo"...(humanista sam u nacelu).
Bivsi ministar nas Velja Ilic je dao konkretan primer kako bi "resio stvar" sa tada aktuelnim,svetskim bakutanerom,zlocestom Medlin Olbrajt-izjavio je da bi se "zrtvovao" tako sto bi "nagrnuo"..postoji neoficijelni snimak u kome njegov drug po politici Vladan Batic govori o tome (a izraz je taaako slikovit!)

Jedno zapazanje Dess:bakica na slici nosi turban,pa to potvrdjuje da si iz Bosne (u Srbiji bi ona imala maramu na glavi)..
Cini se kao dokaz u prilog prihvacenoj tezi da sredina ima znacajan uticaj na nasu percepciju...ha,ha

I pisi..uvek me oraspolozis svojim visprenim,crnohumornim postovima,pametni decace..
 
Poslednja izmena:
Shady MoB;bt87607:
nije cudo sto je propala drzava,svi bili fini,nece da diraju babe
gledano metaforicki ;)

I da ne gledamo metaforicki,izgleda da si u pravu..ha,ha..

A ozbiljno,svojevremeno je bila po zutoj stampi prica da je Hasim Taci impresionirao Madlen Ojbrajt..pisalo se da su ocevici bili zateceni Madlenkinim neskrivenim zanimanjem(vizuelno i verbalno izrazeno) za krsnim "decakom".
Kazu i da je Taci prilikom tadasnjeg odlaska u Ameriku,u jednom delu svoje posete,specijalno bio i njen gost..

Vidis,Shady...nije lako baviti se politikom!
 
Tol;bt87584:
A valjda jer postoji neki kodeks casti, cestitosti i milost?
Ne mislish da i nas to ceka..pa ako bi se "ucmekavali" drndavi starci..veoma bi laganini preshlo u "ucmekavanju" svih koji nam nisu po volji..
Verovatno bi i eutanazija imala opravdanje..no KO smo ni da sudimo COVEKU?

Pazi, kod babe sad govorimo o njenoj pokvarenosti. Nisam, bar ovaj put :), naglašavao taj estetski momenat, bar ne previše (to će biti tema jednog od narednih tekstova ;). Riječ je o tome da je baba djubre jedno, i da bi bez nje svijet bio bolji. Situacija je, kao što sam napisao, takva da kao da imate nekog ranog Hitlera ;) Da li biste ubili Hitlera 1929. godine, i tako spriječili onoliko zla koje je on donio? ;)

No, pogodila si pitanje-ko smo mi da sudimo? ;)

To je ključna stvar, i taj segment si pogodila ;)
 
lejla.al.dbuni;bt87587:
Ha,ha,ha...
Ti si zaista vanserijski tip!
Da te nema,trebalo bi te izmisliti,Dess!

Setim se uvek mog prvog "susreta" sa tobom,"Zasto treba dati prednost macki u odnosu na psa"..
Boze,koliko si reakcija ljudi izazvao tim postom! (negativnih,jasno..he,he)
Nisam tada ostavila komentar,mada je motiv postojao-strarateljka sam Mimi,bajne sijamske macke.

Ovaj post me je ponovo podsetio na tvoja tzv"crno-bela" pitanja koja nam upucujes..
I ne,ne bih (ipak) ucmekala babusku..cak i ako su toliko mocne da cine zlo,treba naci nacina da ih "razoruzamo"...(humanista sam u nacelu).
Bivsi ministar nas Velja Ilic je dao konkretan primer kako bi "resio stvar" sa tada aktuelnim,svetskim bakutanerom,zlocestom Medlin Olbrajt-izjavio je da bi se "zrtvovao" tako sto bi "nagrnuo"..postoji neoficijelni snimak u kome njegov drug po politici Vladan Batic govori o tome (a izraz je taaako slikovit!)

Jedno zapazanje Dess:bakica na slici nosi turban,pa to potvrdjuje da si iz Bosne (u Srbiji bi ona imala maramu na glavi)..
Cini se kao dokaz u prilog prihvacenoj tezi da sredina ima znacajan uticaj na nasu percepciju...ha,ha

I pisi..uvek me oraspolozis svojim visprenim,crnohumornim postovima,pametni decace..

pa ti me Lejla baš puno hvališ ;) :cmok::heart:

heh, taj tekst je još bio i zlatan :lol: na tekstu o penzionerima..uffff...umalo javni linč :lol:

vidi, izbor slike bakice determinisan je činjenicom da je ova bila najogavnija koju sam našao ;) nema to veze odakle sam ;) da sam se time vodio, onda baš upravo turban nikad ne bi prošao ;)

Inače, iz Republike Srpske sam ;)

hoću ;) drago mi je da te oraspoložim :D

btw..crnuhumorni postovi? zar pa ja? :lol:

:heart::heart:
 
A sad da odgovorim svima ;)

Zapravo, problem Raskojnikova jeste u tome što je ubio-ne babu, no njenu mladju, retardiranu sestru, koja se tu zatekla slučajno nešto kasnije po ubistvu babe. Tu njenu sestru Raskoljnikov nije imao namjeru da ubije, ona se tu zatekla mimo njegovih proračuna (mislio je da će ona za to vrijeme da bude na nekom drugom mjestu).

E sad, sa mladjom sestrom sve Raskoljnikovljeve teorije padaju u vodu ;) Ona nije zla, nije lihvarka-štaviše, od svoje sirotinje je pomagala ubogije od sebe. Ona je bila dobrodušna, i samom Raskoljnikovu simpatična. Zašto onda nju ubi?

Ovo je ključno pitanje, pitanje koje cijelo vrijeme visi u zraku Raskoljnikovu. Jer, u momentu kad ubiješ nevinog čovjeka, u zadnjem pogledu na njegovo lice, njegove oči-ti vidiš samog Boga na tom licu. I tako, ne ubijaš njega, no sebe. To je strašno, najstrašnije što možeš da učiniš. Tako Raskoljnikov pada u potpuno novu vrstu problema-to više nije teorija o vašima i velikim ljudima, to nisu više revolucionarni principi, nema tu legitimizacije metoda-to je ubijanje same suštine svoga bića. I nadrealan osjećaj krivice. Zato se Raskoljnikov onoliko nesvjesno (ili "nesvjesno", hehe ;)), trudi da ga uhvate, da ga kazne.

Još jedna bitna stvar je u Zločinu i kazni..ona djevojka, koja polazi za Raskoljnikovom u Sibir..što se prostituisala radi oca i maćehe..e, ona je prvi (i za sada jedini) hristolik i bogolik ženski lik u književnosti ;) Zapravo, ona je poslije Hrista jedini hristolik lik, uopšte ;) Mislite o tome ;)
 

Back
Top