Rosinijeve opere - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Rosinijeve opere

Oceni ovaj blog
"Le comte ory" Djoakina Rosinija. Prva opera na francuskom jeziku posle njegovog preseljanja u Pariz. Zainteresovao sam se za nju upravo zbog toga. Medjutim kada sam je cuo prvi put nisam osetio skoro nista. Francuski jezik u operi mi je neverovatno smetao jer sam navikao na italijanski i nemacki. Cak sam je i batalio i potrazio njenu prethodnicu na italijanskom iz koje je Rosini zapravo uzeo vecinu arija ili "Viaggio a Reims".
Medjutim, posle nekoliko slusanja Le comte ory je pokazala svoju snagu. Savrsenstvo! Ne znam koja od Rosinijevih opera je bolja... sva lepota istih je u tome sto je potrebno vreme i vise slusanja da bi je nas duh prihvatio i nikada vise ne pustio napolje.

Obratite paznju od 2.25 pa nadalje:

http://www.youtube.com/watch?v=3ElQ1QCc1zI

Pošalji "Rosinijeve opere" na Facebook Pošalji "Rosinijeve opere" na Google Pošalji "Rosinijeve opere" na My Yahoo! Pošalji "Rosinijeve opere" na Live Pošalji "Rosinijeve opere" na MySpace Pošalji "Rosinijeve opere" na Twitter Pošalji "Rosinijeve opere" na Digg Pošalji "Rosinijeve opere" na del.icio.us

Ažurirano 25.07.2016. u 16:43, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
  2. Tol (avatar)
    Vec na trece slusanje...harmonija je perfektna..i svaki put pevaju..prosto-nestvarno!
  3. TUTU (avatar)
    Posle petog slusanja i stoja dobro zvuci.
    tekst i muzika treba da ostanu razdvojeni. Glas se moze koristiti iskljucivo kao instrument.
    eto.
  4. oziman (avatar)
    Le comte ory je samo primer i interesantna je zbog francuskog jezika. Medjutim, svaka Rosinijeva opera je izuzetna. Ne znam koju bih pre izdvojio. Ako bih ipak morao da biram to je Arija u finalu La Cenerentole

Sto se tice Stoje i slicnog. Nisi u pravu. Posle petog slusanja takve pesmice od tri tona postaju potpuno "izlizane".Ako su nesto od estetike i imale.

To ne mozemo porediti. Opera je uzvisenost. Estetska kontemplacija u svom vrhuncu.
  5. lejla.al.dbuni (avatar)
    "Opera je uzvisenost.
    Estetska kontemplacija u svom vrhuncu."

Savršeno rečeno!

A podsetilo me je na:
    "Muzika je jezik Boga.
    Ali,dok u ušima nekih ljudi ona šapuće,u mojima ona viče iz sveg glasa"

Ove reči je Ludvig Van Betoven uputio Ani Holc,studentkinji muzike,
    koja se brinula o njemu u poslednjim godinama njegovog života.
  6. oziman (avatar)
    Emil Sioran ..filozof "paroksizma patnje" i krajnjeg pesimizma ovako je opisao muziku:

Zvučni univerzum: onomatopeja neizrecivog, razvijena zagonetka, opazeni beskraj, i neobuhvatan...Kad se dogodi da osetimo njegovu zavodljivost, planira se jos samo da se balsamujemo u uzdahu.
    "Cemu se obracati Platonu kada neki saksofon moze podjedanko dobro da nam nagovesti drugi svet"
    Prilikom izvodjenja operskih arija primetices da pevači padnu skoro u trans... a tako je i sa nama slusaocima. To je slavljenje tranascendentne oblasti duha. Naslucivanje sustine svega. Kao sto rekoh i da ponovim ..estetska kontemplacija u svom vrhuncu.