TUGA /mini traktat /

TUGA I

Najtuzniji smo onda kada niko sa strane ne vidi razloge zbog kojih tugujemo.
Nije tuga odgovor na nesto,tuga je razgovor sa nama samima.
Nesrece su dogadjanja,tugovanja su osecanja.
Uz tugu ne idu pridevi.
Sreca nije dodirnula tugu,pa je bezbrizna...tuga je dodirnula srecu pa je brizna,duboka.
Tuga je nagrada za spoznaju zivota...

~by "Vuceta"~


TUGA II

Tuga je plemenito osecanje kao i sreca.
Iz nje se uvek radja nesto dobro.
Posle tuge covek postaje cvrsci,jaci,sigurniji u sebe,jer pre nje nije znao koliko i sta sve moze da podnese.
Tuga je spoznaja sebe i svojih mogucnosti.
Ona je i spoznaja sveta oko nas,jer posle nje vise nista ne izgleda isto.
Ko nije doziveo tugu,ni radost nece moci da oseti punim srcem.
Moze se radovati i bez poznavanja osecaja tuge,ali nikad tako sadrzajno i tako mocno,kao posle nje..

~by "Borketa"~


TUGA III

Jos jedan ugriz sata u meko meso tisine..
Teski mrak me pritiska,otvara mi grudi i sipa se unutra,pravo u srce.
San mi odbija utociste.
Misli mi nezadrzivo jure i osvetljavaju to lice.
Sat i dalje zadovoljno mljacka..
Sta se to dogadja sa mnom?
Gleda me ono lice i cujem kako mi govori ime.
Padam u san i nadam se da cu da je sanjam.
Budim se..
Sat dosadno i dalje kucka.
Malokrvno jutro kezi se kroz prozor.
Sve me nervira,nista vise nema smisla.
Jos jedan dan bez nje...

~by "Ljesko"~


Ps.Nakon Malevelike i Zeljene,evo jos jedan tekst za vec pomenuto osecanje-Tugu..poslednji deo,kao za trilogiju.
 
Sreca nije dodirnula tugu,pa je bezbrizna...tuga je dodirnula srecu pa je brizna,duboka.

Ko nije doziveo tugu,ni radost nece moci da oseti punim srcem.
Moze se radovati i bez poznavanja osecaja tuge,ali nikad tako sadrzajno i tako mocno,kao posle nje..

Tuga III :ok:
Divno receno...
 
Sreca nije dodirnula tugu,pa je bezbrizna...tuga je dodirnula srecu pa je brizna,duboka.
Ko nije doziveo tugu,ni radost nece moci da oseti punim srcem.
Moze se radovati i bez poznavanja osecaja tuge,ali nikad tako sadrzajno i tako mocno,kao posle nje..


A sta, sta kada posle takve tuge dozivis takvu srecu?!
I tuga ponovo dodje.
Sta onda.....
 
Postoje razlicite tuge.
Tuga kada te pronadje pesma; tuga kada osetis drugo bice i najprvo osetis tugu; tuga kada si sam... Takve tuge je moguce opisati recima, muzikom, stihovima, Postoji cak neka lepota spojena za takvu tugu. Lepota je u nadi.

Tuga koja dolazi kao svest o sopstvenom porazu je tamna, otrovna, smrtonosna, recima neopisiva. Bez poezije, bez boje, bez smisla, bez nade.

Ima ljudi koji nisu sposobni da osete tugu. Za njih pisac kaze: "blazeni siromasni duhom".
Nema tuge bez svesti.
 
lelavi;bt86673:
Sreca nije dodirnula tugu,pa je bezbrizna...tuga je dodirnula srecu pa je brizna,duboka.

Ko nije doziveo tugu,ni radost nece moci da oseti punim srcem.
Moze se radovati i bez poznavanja osecaja tuge,ali nikad tako sadrzajno i tako mocno,kao posle nje..

Tuga III :ok:
Divno receno...


Ovi ljudi,Vuceta,Borketa i Ljesko,koji su na ovaj nacin opisali tugu su jedinstveni,divne ljudske duse,Lela..
Drago mi je da si se pronasla u njihovim recima,draga..
 
Ell_;bt86676:
A sta, sta kada posle takve tuge dozivis takvu srecu?!
I tuga ponovo dodje.
Sta onda.....

Onda idemo u krug ponovo...cekamo srecu,Ell !

I nikako ne smemo da zaboravimo da je zivot ciklicna pojava,sa smenjivanjem perioda tuge i perioda srece..
Pa sad...kako se kome zalomi( sto se tice duzine trajanja jednog i drugog )..
Nemamo kome da se zalimo,jer Onaj koga zazivamo u trenucima tuge (nikad u trenucima srece Ga se ne setimo!),tako je odlucio..
Prihvatiti sve ono sto nam je namenjeno,mirenje sa vlastitom sudbinom je i osnovna filozofija islama (parafraziram: nista se ne dogadja van Allahovog znanja..a i Njegove volje)
 
hakim bej;bt86734:
Postoje razlicite tuge.
Tuga kada te pronadje pesma; tuga kada osetis drugo bice i najprvo osetis tugu; tuga kada si sam... Takve tuge je moguce opisati recima, muzikom, stihovima, Postoji cak neka lepota spojena za takvu tugu. Lepota je u nadi.

Tuga koja dolazi kao svest o sopstvenom porazu je tamna, otrovna, smrtonosna, recima neopisiva. Bez poezije, bez boje, bez smisla, bez nade.

Ima ljudi koji nisu sposobni da osete tugu. Za njih pisac kaze: "blazeni siromasni duhom".
Nema tuge bez svesti.

Tuga ima univerzalno znacenje,tj.iste vrste osecanja veze za sebe,bez obzira na uzrok koji ih je izazvao.
Razlikuje se samo po intezitetu dozivljenih emocija.
Intezitet je u direktnoj vezi sa kolicinom gubitka sa kojim smo suoceni.
A taj intezitet prisutnih osecaja odredjuje oblik naseg ponasanja u tom (uvek) stresnom emotivnom stanju..

Mislim da ne postoje ljudi koji ne mogu da osete tugu,Hakime Bej..
Tuga je,kao i svako drugo osecanje,"ugradjeno" u duhovni deo licnosti.
Problem je da je kod nekih ljudi Tvorac stedeo na prepoznatljivom "shtofu",odnosno da je nekima zakinuo kada su bili na dodeli "emotivnog materijala"..
A ozbiljno,mislim da DNK,koja je celokupni nosilac zivota,jednostavno nije kod nekih ljudi pojedine ovakve karike u svom lancu cvrsto "vezala"..

Moze biti,a i ne mora..
malo se igram emocijama,kako mi je to,inace,omiljena igra..a ti me,nekako,cesto inspirises.
 

Back
Top