Drugi put mi oči nećeš videti !!

Ponedeljak. Nevolim ponedeljak. Nije samo danas, nego uopšte, ali danas izrečito . Dolazim na posao i na hodnik susrećem kolegu.

-Zdravo!
-Zdravo Kris!

Primetio sam da se kolega suzdržava od smeha. Ulazim u svoju kancelariju i pre nego što sam i uspeo da zatvorim vrata eto kolege zamnom.
Ostavljam tašnu na radnom stolu i....

-Dobro. Hajde raspali već jednom. - odgovaram kolegi. Kolega se već vidno ne suzdržava od smeha.
-Nisi valjda platio to što su ti učinili s glavom.
-Ha, ha , ha ...smejem se cinično. - A tebi se kao nikad do sad nije desilo ovako nešto...

...No počnimo ispočetka. Subota ujutro. Volim da popijem svakog jutra duplu tursku kafu. Pošto sam stavio džezvu na ringlu, ušao sam u kupatilo kako bih se sredio. Majko mila samo što se nisam šlogirao. Kosa mi je izgledala odvratno. Džabe sam se trudio da je dovedem u neku formu, uostalom znate kako izgleda kada legnete sa mokrom kosom. "Ti moraš da se ošišaš!", rekoh sebi, "I to još danas.". Nisam se više trudio da je sredim. Obukao sam se nabrzaka. Popio kafu i krenuo u pohod na frizera.

Možda mi nećete verovati, ali nakon dva sata jurnjave po zakrčenim ulicama subotnjih gužvi, gde je prava magija naći slobodno mesto za parking, a još teže naći slobodnog frizera gde ne čekaju više od pet mušterija. Bilo kako bilo, sasvim slučajno prođem pored jednog frizerskog salona gde nije bilo nikoga. Ispred salona sedi frizerka. Dimila je svoju cigaretu i ispijala kaficu.

-"Dobar dan! Da li može jedno podšišivanje", pitao sam učtivo
-"Može kako da ne." Odgovorila je frizerka
-"Završite vi sa cigaretom i kafom, a ja ću doći za pet-deset minuta" . Mogao sam da kažem i drugačije, ali sam se bojao da ne shvati dvosmisleno.
-"Ne, nema potrebe - gotova sam." - odgovorila je frizerka, utapajući ostatke cigarete u inprovizovanu pikslu.
-"Izvolite, sedite ovde gospodine. Kako želite da vas ošišam."

Već mi je prošla jedna misao kroz glavu, kako god da želim da me ošiša - neće ispasti tako.

-"Sa strane malo kraće a pri vrhu glave, neka ostane malo više kose."-rekao sam

Mašinica je zazujala, a gomila kose je počela da pada sa moje glave. Taman sam hteo da izgovorim - nemojte baš tako kratko, ali bilo je već kasno, leva strana mi je bila odsečena do bola. Zaćutao sam. Zatvori oči. U četri poteza, čelična mašina mi je upropastila izgled. Makaze! Kakve makaze? Mislite li da je koristila makaze. Ma kakvi. Kao da je uzela da šiša ovcu u proleće. Pa ja, kad se krstim, više vodim računa gde stavljam prste, nego li ona, kad prolazi mašinicom.

-"Gotovo je!" - odgovorila je šišačica ovci.

Otvorio sam oči i video užas. Ustvari, bile su dve stvari na svom mestu - uši. Primetila je da nisam zadovoljan.

-"Nešto vam se ne dopada - gospodine?", upitala je. "A kako ste vi hteli da vas ošišam?"
-"Pitanje je trebalo da postavite mnogo ranije! Rekao sam da me podšišate a ne ošišate. Da li vidite razliku između te dve reči? " - odgovorio sam.
-"Pa dobro, drugi put će biti bolje." - rekla je.
-"Drugi put mi oči nećeš videti!"- ostavio sam na stolu dve stotine dinara i izišao.

Sada mi je bilo jasno, zašto u tom frizerskom salonu nije bilo gužve.

C 2010 Christian Forty
 

Back
Top