Pandorina kutija - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Pandorina kutija

Oceni ovaj blog
Prometej je svome bratu Epimeteju rekao da ne prima nikakve darove od bogova. Epimetej ga nije poslušao te, kad su bogovi poslali Pandoru na zemlju, zaljubio se u nju. Hermes mu je rekao da je ona Zeusov dar i upozorio ga je da ne dira Pandorinu posudu koja je bila njezin miraz. Epimetej je rekao Pandori da ne otvara tu posudu.
No, Pandorina je znatiželja prevladala te ju je otvorila. Sva su zla izašla na dotada bezbrižno čovječanstvo koje je živjelo u blagostanju - kuga, tuga, siromaštvo, zločin, očaj, pohlepa, starost, bolest, ludost, prkos, glad, prijevara itd. Odmah ju je brzo zatvorila, a unutra je ostala samo - nada.
Sopenhauer je pisao u vezi mita o Pandori:
Fabula mita o Pandori nikada mi nije bila sasvim jasna, u stvari uvek mi se cinila apsurdnom.

Parerga i paralipomena 2 200
A opet, upravo njegova filozofija razjasnjava mit na pravi nacin. Prometejevu vatru mozemo uzeti za simbol svesti. Dobivsi svest ljudi su se izdigli iznad zivotinja na neslucene visine, ali su dobili i jedan veliki problem, jer baklju svesti mozemo okrenuti spolja i dobicemo opazaje, ali mozemo je okrenuti i ka unutra i dobicemo afekcije ili nesto sto nije objekat, ali nije ni onakvo kakvo bi trebalo da bude,"stvar po sebi", vec je uprljano formama intelekta. Upravo su afekcije sadrzaj Pandorine kutije.
Zevs zeleci da kazni ljude naredio je Bogovima da ljudima podare "darove". Protivurecnost? Kazniti darovima?
Ali protivurecnosti nema. Afekcije, osecaji, osecanja nisu darovi vec kazne. Patnja je pozitivna a zadovoljstvo je negativno.

Zadovoljenje ili usrecenje ne može biti nikada nešto više do oslobodjnje od nekog bola, od neke patnje. Svako zadovoljstvo ili kako se to obično naziva , sreća u stvari je po sustini svojoj negativno.”
citat Sopenhauer
Na primer, Pandora je otvorila kutiju i primila dar uzivanja u hrani. Ali, to je privid, Zevsova varka. Da bismo uzivali u hrani moramo uz nju dobiti i glad. Moramo biti gladni da bi uzivali u hrani. Sto duze trpimo glad, to ce negacija gladi ili zadovoljstvo biti intenzivnije. Znaci, neophodan uslov svakog zadovoljstva jeste prethodna oskudica, nemastina, patnja. Patnja mora trajati dugo da bi negacija patnje ili „zadovljstvo” dalo sto veću iluziju nečega lepog, koje će i pored toga trajati samo hiljaditi deo vremena prethodne patnje, tj. samo za vreme negacije iste. Takodje, postoje patnje koje nikakva negacija ne moze ukloniti.
Ova istina nam moze razjasniti protivurecnost darova koji su zapravo kazna.

A gde je nada u svemu tome?

"Zadovoljstovo je vrsta bola" kaze Nice. Ma kako svima nama bilo neshvatljivo ali zadovljstva zivota nisu darovi, vec patnje. Iluzija koja nam spoznanje toga zaklanja kad tad ce se srusiti i izgoreti u plamenovima zemaljske egzistencije u kojoj smo. Odatle, svetlo nade je zapravo jedino dobro u Pandorinoj kutiji koje nam dodje kao kap vode zednima u paklu. Kao znak podignute desne sake na statuama Hinduistickih bogova koji znaci "Nemaj straha", i znak spustanja leve sake "Otkloni iluziju".

Nemaj straha. Otkloni iluziju.
To je nada koja svetli u Pandorinoj kutiji.

Pošalji "Pandorina kutija" na Facebook Pošalji "Pandorina kutija" na Google Pošalji "Pandorina kutija" na My Yahoo! Pošalji "Pandorina kutija" na Live Pošalji "Pandorina kutija" na MySpace Pošalji "Pandorina kutija" na Twitter Pošalji "Pandorina kutija" na Digg Pošalji "Pandorina kutija" na del.icio.us

Ažurirano 27.07.2016. u 15:48, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Vrlo dobro ko i uvek.I hrabro plasirati Šopenhauera kad se zna kakve ga predrasude prate i malo ga ko čita.A on je pored ostalog i tako praktičan i jasan da je baš za svakodnevni život koristan.Lepo prijatelju uživanje je čitati tvoj blog.
  2. zeljena (avatar)
    Ja sam tu pricu o Prometeju doktorirala
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio zeljena
    Ja sam tu pricu o Prometeju doktorirala
    Kaži gde može da se nadje taj doktorat,proučio bih ga Zevsu u inat,kritika svega postojećeg je moj zanat.
  4. re[ ]De (avatar)
    BUDA KAZE OSLOBODITE SE ILI SE PECITE U VATRI SULUDIH ZELJA
  5. re[ ]De (avatar)
    Slusaj sad narode, ovo je svet vecne vatre( zvezde gore u vatri) koja se sa merom pali i sa merom gasi. Na kraju ciklusa sve izgori u vatri i a onda se iz iste ponovo rodi. Ovaj svet je zmija koja jede svoj rep. Ako hocete da se oslobodite patnje u vatri ozdravite vase srce tako da vise nece zeleti da srlja u zelju koju je Zevs "darovao"
    Ažurirano 25.04.2010. u 23:04, autor: re[ ]De