Prica za laku noc (11)

PRICA O TRI STABLA


Bila jednom tri stabla koja su rasla u šumi,na brdu..

Razmatrali su svoje nade i svoje snove..kada prvo stablo reče:
"Jednog dana,nadam se,ja ću postati kovčeg za blago.
Možda ću biti ukrašen divnom rezbarijom i svako će videti moju lepotu."

Onda drugo stablo reče:
"Jednog dana ja ću biti moćan brod.Nosiću kraljeve i kraljice preko voda i ploviću do krajeva sveta.
Svako će se osećati sigurnim u meni zbog snage moga trupa."

Na karaju i treće stablo reče:
"Ja želim da narastem tako da budem najviše i najravnije stablo u šumi.
Ljudi će me videti na vrhu brda,i dok gledaju na moje grane,misliće na nebesa i na Boga i kako sam im blizak.
Ja ću biti najznačajnije stablo svih vremena i ljudi će me se uvek secati".

Nakon nekoliko godina,dosao je dan za ispunjenje molitvi o njihovim snovima da postanu stvarnost..grupa ljudi-drvoseča dođe do stabala.

Drvoseca dođe do prvog stabla i reče:
"Ovo stablo mi izgleda snažno,mislim da ću biti u stanju da prodam njegovo drvo tesaru."..i počne da sece stablo.
Prvo stablo beše srecno.
Znalo je da će ga tesar pretvoriiti u kovčeg za blago.

Kod drugog stabla drvoseča reče:
"Ovo izgleda snažno stablo,znam da mogu da ga prodam brodogradilištu."
Drugo stablo beše srecno.
Znalo je da je na putu da postane moćan brod.

Kada drvoseča dođe do trećeg stabla,stablo beše uplašeno..ako ga poseku,njegovi se snovi neće ostvariti.
Gledajuci stablo,drvoseca reče:
"Nije mi potrebno ništa posebno vise za prodaju..uzecu ovo stablo da mi se nadje,ako mi zatreba".
I on poseče stablo.
Trece stablo bese nesrecno.
Znalo je da njegov san o najslavnijem drvetu,zavrsen.


Kada prvo stablo dospe kod tesara,napraviše od njega u jasle za hranjenje stoke.
Staviše ga u štalu i napuniše senom.
To nije bilo ono cemu se prvo stablo molilo.
Prvo stablo je bilo nesrecno.

Od drugog stabla je napravljen mali ribarski brod.
Završiše se divni snovi drugog stabla koje je mastalo o moćnom brodu koji nosi kraljeve.
Drugo stablo bese nesrecno.

Treće stablo koje je bilo poseceno,ostavljeno je samo da lezi ispod nadstresnice oronule kuce..godinama je tako lezalo,usnulo.
Ono nije nista vise ni ocekivalo,njegova zelja se zavrsila sa dolaskom ljudi na rodnom brdu..


Godine su prošle...i stabla zaboraviše svoje snove.


Jednog dana,čovek i žena dođose do staje.
Ona se porodi i staviše dete u jasle koje je napravljeno od prvog drveta.
Čovek je smatrao da napravljene jasle mogu da posluze i kao kolevka za novorodjence,i zena se slozi sa njim.
Stablo je osetilo srecnim,znajuci važnost ovog događaja-u njemu je spavalo najvažnije blago svih vremena.

Godinama kasnije,grupa ljudi uđe u ribarski brod napravljen od drugog stabla.
Jedan od njih beše umoran i ode da spava.
Dok brod beše na vodi,podiže se velika oluja i stablo uvide da nije dovoljno snažno da zaštiti ljude.
Ljudi probudiše spavajućeg čoveka,i on ustade..samo progovri jednu rec: "Mir!" i oluja stade..
Tada stablo uvide da je nosilo kralja nad kraljevima na ribarskom brodu.

Konačno,neko dođe i uze i treće stablo.
Nošeno ga je kroz ulice jedan covek,a masa ljudi ga je pratila uz povike.
Kada dođoše do odredjenog mesta,čovek koji ga je nosio na ledjima,beše ekserima prikucan na stablo i zajedno sa njim podignut u vazduh..i ostavljen da umre na vrhu brda.
Kada nedelja dođe,stablo uvide koliko je zaista vazno..
Bilo je najvise na brdu,sve oci su bili uprte u njega i bilo je dovoljno snažno da nosi Onog stvorenog po Bozjoj volji..,
..jer Isus Hrist beše razapet na njemu.



~~~~~~~~~~~~~~~



Volim price koje imaju starozavetnu gradju,koje lice na Biblijske legende.

Sudbina svega sto je stvoreno na Zemlji,po volji i zamisli Tvorca,ima svoju ishodisnu tacku.
Sva tri stabla su bila namenjena,od samog svog postanka,da posluze ovom velikom coveku u njegovim najvaznijim periodima zivota.
Kome ili cemu smo sudjeni mi...?

Lepo mi spavajte nocas,veliki-mali moji...
 
mislioc;bt86240:
:klap:
Ako nisi čitala,potraži:"Najveći trgovac na svetu" Napisao je Og Mandino.:bye:

Odavno sam je procitala,u vremenu kada se pojavila i bila aktuelni bestseler..
Moja preporuka tebi,od istog autora:
"17.pravila ospravnog zivljenja",
"Najvece cudo na svetu"
"Najveca misterija na svetu"...

Trenutno,ovih njegovih knjiga mogu da se setim..mislim da ces uzivati,kao i u "Trgovcu.."
 
hakim bej;bt86132:
Smisao se samo sa kraja moze sagledati. Uzaludno je traziti ga ranije. Ni stabla ne znaju svoju svrhu. ipak se trudimo, mozda cak potajno nadamo.

Citat:
I da..pisacu dok mislim da to ima nekakvog smisla...

"Za koji zivot treba da se rodim
za koji sudnji dan treba da zivim?
I kojem Bogu treba da se molim
i koju zenu treba da ljubim ja?

I nikada necu saznati to
kud vodi me put zivota mog..."

Dado Topic

...secas se Hakime Bej?

Mislim da treba ziveti samo dotle dok postoji neki smisao u sopstvenom postojanju.../ moj,licni stav /
 
Tol;bt86840:
to je definisano daleko od nas samih, nekim ranijim zivotima
dajemo danas smisao i odgovore.Ako umesh da savladash bes i loshe emocije to je veliki doprinos za ovo danas koje zivish i sanjash istovremeno.

Da,slazem se sa tobom,Tol..to je ono sto se naziva sudbinskom predodredjenoscu,karmom..ili sta vec je to.

Savladati "lose" emocije nije jednostavno..to je zivotna vestina,jedna vrsta kreativnosti.
Ziveti i sanjati,istovremeno-to je ravno pravoj umetnosti,Tol!
 
DA draga, zivot moze biti pravom umetnoshcu ako se oslobodimo straha i grca-kao tika nasledjenog od krivice kojom nas "hrani" drustvo od malena, da stvore zavisnost i jednoumlje..Mozda je teshko ziveti dvostrukim standardom..no svet "mora" da zadovolji svoje potrebe za dominacijom i "natera" nas na reziranu programsku shemu..a nas unutrashnji svet..gradimo sami..mirno..bez ocekivanja sa zdravom energijom misli..cineci nash egregor snaznim.
 
Tol;bt86856:
DA draga, zivot moze biti pravom umetnoshcu ako se oslobodimo straha i grca-kao tika nasledjenog od krivice kojom nas "hrani" drustvo od malena, da stvore zavisnost i jednoumlje..Mozda je teshko ziveti dvostrukim standardom..no svet "mora" da zadovolji svoje potrebe za dominacijom i "natera" nas na reziranu programsku shemu..a nas unutrashnji svet..gradimo sami..mirno..bez ocekivanja sa zdravom energijom misli..cineci nash egregor snaznim.

Potpisujem ove tvoje reci,Tol...
 

Back
Top