Strast i godine

Kad strast prvi put dodje u poznijim godinama, odricanje od nje je teze.
I onima koji u poznijim godinama tu zver sretnu,nude se samo djavolski izbori.

Da li ce oni reci zbogom svemu sto poznaju i zaploviti nepoznatim morem bez izvesnosti da ce ponovo videti kopno?
Hoce li odbaciti svakodnevne stvari koje su cinile zivot podnosljivim i zanemariti osecanja starih prijatelja, mozda pokojeg ljubavnika?
Ukratko,hoce li se poneti kao da su dvadesetak godina mladji,iako je zemlja hanaanska iza prvog grebena?

Obicno nece.

A ako to i ucine,moraces da ih svezes za katarku dok ladja isplovljava,jer je zov sirena jezivo slusati i mogli bi poludeti kad pomisle sta su izgubili.
To je jedan izbor.

Drugi je da naucis da zongliras da cinis ono sto smo mi cinili devet noci.
To brzo izmori ruke,ako ne i srce.
To je drugi izbor.

Treci izbor je da odbijes strast.
Onako kako bi razuman covek odbio leoparda u kuci, koliko god mu isprva pitomo izgledao.
Mogao bi racunati da ces lako prehraniti leoparda i da je vrt dovoljno prostran,ali znaces makar u snovima da se nijedan leopard ne zadovoljava onim sto mu se daje.

Posle devet noci mora stici deseta,i nakon svakog ocajnickog sastanka,ocajavaces za jos jednim.
Nikad dosta hrane,nikad dosta vrta za tvoju ljubav.
I tako odbijes,a onda otkrijes da ti kucu pohodi duh nekog leoparda.

Kad strast dodje u poznijim godinama,tesko se podnosi.



/odlomak/

Janett Winterson "Passion"


Pa.Odlican esej o strasti u srednjim godinama..
Mozda ima mnogo autorovog autobiografskog,ali moram da priznam i mog...kao da sam ja napisala ovaj kratak esej.
Ima li ovde vas negde,moji matori decaci i devojcice?
 
Jednom se zivi...Zato..U zivot punim plucima...
Prigrabi strast pa sta bude.
Bolje je se kajati zbog necega sto je bilo nego celog zivota se pitati sta je moglo biti.
To se mnogo teze podnosi....
 
Pravu ljubav prepoznaćemo tek kada ona prođe,a dok traje,nismo u mogućnosti da o njoj razmišljamo.Tako da treba biti iskren i otvoren,kako prema sebi tako i prema drugima.:bye:
 
lelavi;bt84496:
Jednom se zivi...Zato..U zivot punim plucima...
Prigrabi strast pa sta bude.
Bolje je se kajati zbog necega sto je bilo nego celog zivota se pitati sta je moglo biti.
To se mnogo teze podnosi....

Kazu da se vise kaje kada se propuste prilike,nego kad se izaberu lose..
Kao sto kazes Lela..pitali bismo se uvek sta bi bilo-da je bilo.
Punim plucima treba disati,nego sta!
 
Lice;bt84510:
Lakse je ziveti sa nepravdom nego sa krivicom kaze Selimovic... Zadovoljstvo je citati tvoje blogove.

Zahvaljujem za jedan od bisera Mese Selimovica.
Uvek su mi pri ruci njegovi "Dervis i smrt" i "Tvrdjava",u kome je mnogo zivotnih mudrosti,pravih bisera ljudskog uma.
Drago mi je sto ti se svidja moj izbor tekstova u blogu,Face...
 
mislioc;bt84511:
Pravu ljubav prepoznaćemo tek kada ona prođe,a dok traje,nismo u mogućnosti da o njoj razmišljamo.Tako da treba biti iskren i otvoren,kako prema sebi tako i prema drugima.:bye:

Cesto se pominje setenca da "Sve prave ljubavi su tuzne"..tako da si u pravu oko ovog prepoznavanja iste.
A sa iskrenoscu i otvorenoscu..samo polako,nije dobro zuriti!
Treba izabrati vreme,pogodan trenutak kada se to moze reci.
 
... u ovoj prici ja ne vidim sebe,... rano mi je,
... mislim, ovde se radi o telesnoj snazi autora eseja,
... i znam neke takve ljude, zenili se vise puta, zene sve mladje, sladje,,,
... muke Tantalove i Sizifove, pa na kvadrat il' na kub...
 
Valkyriur;bt84564:
Iz nekog razloga, ovo me podseti na upravo odgledani film.

:)

I za priču i za film.

Kad rece film,Walkyriur...mene podseti na "Fatalnu privlacnost"...u tom filmu se savrseno pokazala snaga strasti koja moze da ide do svojih krajnjih granica, o fizickog unistenja protagonista.
/secas se..Glen Klouz i Majkl Daglas?...uh!/
 
nebo_ch;bt84566:
... u ovoj prici ja ne vidim sebe,... rano mi je,
... mislim, ovde se radi o telesnoj snazi autora eseja,
... i znam neke takve ljude, zenili se vise puta, zene sve mladje, sladje,,,
... muke Tantalove i Sizifove, pa na kvadrat il' na kub...

Muke nastaju,jer se unapred ne ukalkulise rizik stupanja na novi,jos neistrazeni,u najboljem slucaju prilicno nepoznati teren.
Mogu da budu i na kvadrat,ali i na kub..zavisi koliko je igraca u igri..ha,ha

A dobro je jos sto ne vidis sebe u ovoj prici,mladost je jos na tvojoj strani.
I dobro bi bilo da sa godinama i ne budes u toj situaciji..samo retki imaju tu srecu.

Dopada mi se tvoj komentar,Heaven...
 
Poslednja izmena:
Svi pricate o ljubavi, a odlomak je o strasti...strast i ljubav treba razlikovati. Strast je vatra koju je tesko kontrolisati, ispocetka prijatno greje a kasnije te obicno opece...Ljubav je kao sidro koje drzi brod tvog zivota vezan sigurno za dragu i poznatu luku. Bar ja nesto tako kontam...:-)
 
ljeshko;bt84699:
Svi pricate o ljubavi, a odlomak je o strasti...strast i ljubav treba razlikovati. Strast je vatra koju je tesko kontrolisati, ispocetka prijatno greje a kasnije te obicno opece...Ljubav je kao sidro koje drzi brod tvog zivota vezan sigurno za dragu i poznatu luku. Bar ja nesto tako kontam...:-)

Dosta dobro kontas,Ljesko..he,he..
A ozbiljno,slazem se sa tobom da su to dve razlicite kategorije emotivnih osecanja,ne po jacini dozivljaja,vec po dubini,odnosno kvalitetu..
 
spiholog;bt84841:
Ne znam sta znaci praviti vezu izmedju strasti i godina...nema veze.
Strast je strast.Uvek.A godine dolaze i prolaze...

Tacno je da strast nije vezana sa godinama,znaci da vremenski permanentna.
Ali kvalitativni dozivljaj iste manifestuje se razlicito,shodno godinama..
U tekstu su lepo podvucene neke njene bitne odlike,kada se pojavi u "ozbiljnim "godinama..
 
lejla.al.dbuni;bt84982:
Tacno je da strast nije vezana sa godinama,znaci da vremenski permanentna.
Ali kvalitativni dozivljaj iste manifestuje se razlicito,shodno godinama..
U tekstu su lepo podvucene neke njene bitne odlike,kada se pojavi u "ozbiljnim "godinama..

Ma, mila, pusti te ozbiljne godine onima koji tako zele da se osecaju, nas dve nismo u tom fazonu...sta su sad pa "ozbiljne godine"?!Ja nikada nisam bila ozbiljna...niti cu...:zper:
Ne pristajem.
 
spiholog;bt85023:
Ma, mila, pusti te ozbiljne godine onima koji tako zele da se osecaju, nas dve nismo u tom fazonu...sta su sad pa "ozbiljne godine"?!Ja nikada nisam bila ozbiljna...niti cu...:zper:
Ne pristajem.
Ma,pustila bih ja njih,ali nece one mene.
I ne pristajem na njih,kao ni ti,draga moja.
A koliko sam ozbiljna..veoma cesto moja 24-godisnja kcer kaze meni:
"Mama,daj molim te uozbilji se vec jednom..krajnje je vreme!"
Uvek joj odvratim:"Krajnje vreme..za sta,duso?"
Onda me ona pogleda onako "belo",odmahne rukom i onda spontano pocnemo da se smejemo..
Dakle,Jaco mi smo sada negde u 17-im..zar ne?
 
lejla.al.dbuni;bt85108:
Ma,pustila bih ja njih,ali nece one mene.
I ne pristajem na njih,kao ni ti,draga moja.
A koliko sam ozbiljna..veoma cesto moja 24-godisnja kcer kaze meni:
"Mama,daj molim te uozbilji se vec jednom..krajnje je vreme!"
Uvek joj odvratim:"Krajnje vreme..za sta,duso?"
Onda me ona pogleda onako "belo",odmahne rukom i onda spontano pocnemo da se smejemo..
Dakle,Jaco mi smo sada negde u 17-im..zar ne?

Hahahha!
...ti jesi...ja sam dve -tri godine mladja:zcepanje: (jos uvek...)
 
lejla.al.dbuni;bt85119:
Pa,nisu zanemarljive te dve-tri godine,mila..
Ja sam starija maloletnica,a ti mladja maloletnica..
a to je bitna razlika gledano sa pravne strane.

Cmokic!

Hahahha, nasmeja me, slatko!Pa ti si cudo od zene!(maloletnice) Ne mogu te zbuniti ni na koji nacin...vldas materijom, vidi seee:ok::zag:
 
spiholog;bt85199:
Hahahha, nasmeja me, slatko!Pa ti si cudo od zene!(maloletnice) Ne mogu te zbuniti ni na koji nacin...vldas materijom, vidi seee:ok::zag:

Motivisana sam i pokusavam da dobro vladam tom materijom,posebno kad je materijal privlacan,jel`..
A dobar materijal treba da ima sledece karakteristike:
da je otporan na guzvanja,savijanja,gnjecenja,uvrtanja,rastezanja,da je postojan na visokoj temperaturi i na tacki smrzvanja..da je ekstremno elastican,prosto da se ne moze pohabati,da je nepoderiv,prosto da je trajan!
Sve manje nesto u poslednje vreme ima takvog materijala na trzistu,mila..
Zato,kad ga ugledas,ne cekaj ni trenutak-prigrabi ga,nestace u rukama druge potrosacice (surov zakon trzista,kad je ponuda mala,a potraznja velika).
Nijedna cena koju treba da platis za njega nije nedostizna-cena mu svakako nije merljiva nijednom do sada poznatom mernom jedinicom..

U poverenju:ako naletis slucajno (nikad se ne zna!) na dva takva komada,rezervisi mi jedan..odmah dolazim..biciklom,motorom,autom,kamionom,avionom, zavisno od lokacije na kojoj je ponudjena roba..
Naravno,isti uslugu sam spremna da ti uzvratim...

Eto...lepo je ziveti u nadi,zar ne draga?
 
Poslednja izmena:

Back
Top