Papina pantomima

Pre hiljadu godina,u srednjem veku,papini savetnici insistirali su da se Jevreji proteraju iz Rima.
Govorili su da nije u redu sto ti ljudi bezbrizno zive u samom sredistu hriscanstva.
Formulisan je proglas o izgonu i to je odmah izazvalo veliki protest Jevreja,koji su znali da ce,kud god otisli, sigurno doziveti jos gori tretman od onog u Rimu.
Zato su prekllinjali su papu da povuce ovaj edikt.
Papa,koji je bio pravedan covek,predlozio im je da medju sobom izaberu coveka koji ce se takmiciti s njim u pantomimi.
Obecao je,da ako taj pobedi,bice im dozvoljeno da ostanu u Rimu.

Jevreji su se okupili da prouce ovaj predlog.
Ukoliko bi ga odbacili,to bi znacilo napustanje Rima. Ukoliko bi ga prihvatili,bilo bi kao da su vec porazeni, jer nije bilo moguce pobediti u izazovu gde je papa istovremeno i protivnik i sudija.
Ipak,morali su da prihvate,i pored toga sto nisu znali kako da nadju nekoga ko bi izvrsio taj zadatak. Odgovornost da bude krojac sudbine svih Jevreja u Rimu svakome je bila prevelika.

Kada je cuvar sinagoge saznao sta se zbiva,dosao je kod glavnog rabina i ponudio se da prihvati papin izazov.
"Cuvar!?-uzviknuli su ostali rabini kada su culi za to-apsolutno nemoguce!"
"U redu-rekao je glavni rabin-posto niko od vas nije spreman da to ucini, ili on ili nista".
I tako,kad vec nije bilo boljeg,poslali su cuvara da se takmici s papom.

Dosao je veliki dan..
Papa je sedeo na prestolu koji je postavljen na trgu Svetog Petra,okruzen kardinalima,ispred gomile svestenika i vernika.
Ubrzo se pojavila mala delegacija Jevreja,svi u crnim tunikama,dugackih brada,a ispred njih je isao cuvar sinagoge.
Papa se veoma iznenadio kada se okrenuo da bi se suocio sa cuvarem..i duel je poceo.

Papa je svecano podigao ruku i prstom ocrtao luk na nebu.
Cuvar je smesta pokazao prstom prema zemlji.
Papa kao da se zbunio,i jos svecanije uzdigao je prst pravo ka licu cuvara.
Ovaj je odlucno uperio tri prsta u pravcu pape,koji kao da je izgledao zapanjen tim gestom.
Na kraju,papa je zavukao ruku pod tuniku i izvadio jabuku,na sta je cuvar zavukao ruku u papirnu kesu, koju je nosio,i iz nje izvadio komad pogace.
Papa je tada glasno objavio:
"Predstavnik Jevreja je pobedio.Ukaz o izgonu Jevreja se povlaci!"
Jevrejski poglavari okupili su se oko cuvara i odveli ga.

Zbunjeni kardinali nagrnuli su oko pape.
"Sta se dogodilo, Vasa Svetosti?-upitali su-nismo uspeli da pratimo taku brzu izmenu pitanja i odgovora."
Papa je odgovorio:"Taj covek je vrhunski teolog,pravi majstor duhovnog dijaloga.
Ja sam poceo sirokim pokretom ruke ka nebu, da bih pokazao kako citav svijet pripada Bogu,a on je pokazao prstom prema zemlji,da bi me podsetio kako postoji mesto koje se zove pakao,koje propada djavolu.
Tada sam uzdigao prst da bih pokazao da je samo jedan Bog.
Zamislite moje iznenadjenje kada je on podigao tri prsta da bi podsjetio kako se taj jedini Bog pojavljuje i tri oblika,ukazujuci time da prihvata nase ucenje o Svetom trojstvu!
Znajuci da je gotovo nemoguce pobediti takvog genijalnog poznavalaca teologije,resio dam da prebacim duel na drugo podrucje.
Izvadio sam jabuku da bih pokazao kako je,prema nekim novim teorijama,zemlja okrugla,a on je odmah izvadio komad pogace da me podseti kako je,prema Svetom pismu,zemlja ravna.
Tada sam morao da priznam da je pobedio."

U medjuvremenu, Jevreji su stigli u sinagogu.
"Sta se dogodilo-pitali su cuvara,koji im je nemarno odgovorio:
"Kakvih li gluposti!
Zamislite, papa je prvo pokazao rukom da svi Jevreji treba da napuste Rim.
Zato sam pokazao dole,da bi shvatio kako uopste ne nameravamo da se maknemo odavde.
Onda je pokazao prst,kao da mi preti: 'Nemoj da se poigravas sa mnom!'
Tada sam podigao tri prsta da mu objasnim kako nam je on vec tri puta naredjivao da odemo iz Rima.
Na kraju,kad sam video da vadi svoju uzinu,shvatio sam da je igra zavrsena,pa sam izvadio i ja moju."


~~~~~~~~~~~~


Prica je kroz pantomimu,sjajanim,visprenim humorom prikazala nesporazum u komunikaciji ljudi.

Mnoge ljude,stvari i dogadjaje obicno tumacimo na sopstveni nacin.
Uloga predhodnog iskustva u tome je cesto presudna.

Prica nas uci mudrosti da drugi na iste ove pojave mogu gledati iz svog ugla,da se njihovo misljenje moze razlikovati od naseg.
Treba uvek imati na umu da nase glediste na iste,nije jedino "istinito".
Ne moramo se sloziti sa tudjim misljenjem u povodu nekih pojava,ali moramo postovati pravo drugog na razlicitost gledanja na ono o cemu diskutujemo.
Ovo je veoma znacajno za ocuvanje tolerancije u komunikaciji medju ljudima..

Vazno je da to ne zaboravimo.
 
Dijenek;bt84635:
Свако види оно шта је научио да види у одређеним условима...

Dozivljaj sopstvenog iskustva odredjuje svako nase opazanje i dozivljavanje ljudi,stvari i dogadjaja.
Zato je i poznata stvar da je veoma cesto tesko odvojiti subjektivno u tumacenju objektivnog.
Predstave koje imamo u svom pamcenju,snazno boje sliku stvarnosti oko nas..

Na ovu temu moze jedan vrlo lep esej da se napise!
 

Back
Top