Блез Паскал - Мисли - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Трећи Пут

Блез Паскал - Мисли

Oceni ovaj blog
Свети Владика Николај је за Паскала рекао да је он „ најфинији ум што га је француски народ дао. „ И заиста Паскал је био невероватан геније који је у дванестој години, помоћу полуга и колута пронашао математику, у шеснаестој написао о купиним пресецима најученију расправу која се појавила од древног доба, у деветнаестој претворио у справу за рачунање једну науку која се сва налази у умовању, у двадесет трећој доказао појаве тежине ваздуха и оборио једну од великих заблуда старе физике. Ја имам кући „ Мисли “ у штампаној верзији, прекуцао сам неколико најлепших реченица:

Блез Паскал – Мисли ( Одломак )

„ Лепо могу да замислим човека без руку, ногу, главе. Али не могу да замислим човека без мисли: то би био камен или бесловесна животиња.

Кад би сви људи знали што једни о другима говоре, на свијету не би било ни четворице пријатеља.

Простором, васиона ме обухвата и гута као једну тачку мишљу, ја обухватам њу.

Човек није ни анђео ни животиња, и несрећа је што онај који жели да постане анђео постаје животња.

Ако човек није саздан за Бога, зашто је срећан само у Богу?

Желите ли да се о вама добро мисли немојте о себи добро говорити

Истинско прилажење вери састоји се у ништењу себе самог пред тим свеопштим бићем које смо толико пута разгневили, и које нас са правом може упропастити сваког часа; у признању да не можемо ништа без њега, и да смо од њега заслужили само немилост.

Правда без моћи је безмоћна; моћ без правде је тиранска.

Филозофи су освештали пороке, стављајући их у самог Бога; хришћани су освештали врлине.

Исус Христос је Бог коме се приступа без охолости, а пред којим се скрушава без очајања.

Све наше умовање своди се на то да попуштамо осећањима.

Подједнако је опасно за човека да познаје Бога не познајући своју беду, и да познаје своју беду не познајући искупитеља који га може од ње излечити.

Религија је тако велика ствар да је праведно да је буду лишени они који се не би хтели потрудити да је траже, ако је нејасна.

Природа има савршености, да би показала да је одраз Божији, и недостатака, да би показала да је само његов одраз.

Ако желиш да се о теби добро мисли, немој о себи добро говорити.

Они који мисле да је човеково зло у оном што га одстрањује од чулних уживања, нека их се насите и од њих помру. “

Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na Facebook Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na Google Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na My Yahoo! Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na Live Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na MySpace Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na Twitter Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na Digg Pošalji "Блез Паскал - Мисли" na del.icio.us

Ažurirano 16.09.2010. u 14:05, autor: Svecovek

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari