Eva i Lilit

Eva i Lilit

Predanje kaže da kada je Bog stvorio Adama od čiste prašine, pustio ga je u vrt prepun biljaka i životinja. Dozvolio mu je da svaku od njih imenuje i da u njima uživa. Kako je vreme prolazilo Adam je uvideo da svaka životinja ima svog para, bio je ljubomoran na njih i želeo je da i on bude voljen. Prvo je pokušao da voli same životinje, čak i da stupa u seksualni odnos sa njima. Kada je shvatio da je to nemoguće obratio se Bogu.
Videvši Adamovu nesreću Bog odluči da mu napravi para. Lilit je bila prva Adamova žena, stvorena od zemlje kao i on. U Knjizi o postanju 1:27 pise: "I stvori Bog čoveka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih" (pre opisa stvaranja druga (Eve) Adamu od njegovog rebra u 2:22). Priča dalje kaže da je Lilit svojevoljno napustila je Eden odbijajući da se potčini Adamu tokom seksualnog čina tako što bi ležala ispod njega."Mi smo oboje jednaki, rekla je Adamu, - jer smo načinjeni od zemlje." Zbog toga su se posvadjali i Lilit se razbesnela. Izgovorila je Božije ime i pobegla iz raja da bi zapocela svoju demonsku karijeru. Kasnije dolazi poglavlje sa Evom – koja bi napravljena tako da bude krotka, poslušna, popustljiva i blaga, majka celome svetu.
U ženskoj psihologiji i dan danas besni rat izmedju Eve i Lilit. Žena doživljava Lilit kada odbije da se preda moćnoj muškoj snazi, već umesto toga bira pustoš divljine. Medjutim, Lilit je u toliko maloj meri integrisana kod današnjih žena, da mnoge prvo moraju da dožive neopisivu podjarmljenost i potčinjenost da bi odlučile da odu i pobegnu, pune gneva i gorčine, podsećajući na ranjene zveri. Tada se žena preobražava i tek tada u sebi prepoznaje žensko sopstvo. Biva očarana sopstvenom zavodljivoscu, svojim telom i njegovim skrivenim moćima. Lilit, kao zavodnički lik, žene obično svesno doživljavaju tek negde oko 40-te godine. Pošto već donekle i ima osećanje da je uspela, pošto je podigla decu ili radi, žena može da se duboko preda i potpuno zaljubi na način koji je nedostižan mladoj ženi koja nema tog iskustva.
Rat izmedju Eve i Lilit besni na još jednom planu. Eva može da zadovolji svoje potrebe u jednoj vezi, i sa jednim muškarcem, Lilit NE MOŽE! Ona mora da se odvoji i pobegne. Ona odbija da bude zavisna i potčinjena, ona je vid ženskog ega u procesu individualizacije koji može da se razvija samo u divljini, bez ljubavi i brige, večno pateći od ljubomore prema Evi koja ostaje u muškarčevom zagrljaju. A Eva se sa svoje strane oseća prikovanom za porodicu, muža, decu, i u njoj se takodje odražava ljubomora prema Lilit. Eva se ipak ne odvaja od Adama, i psihološki daje sliku svih žena koje rade sve što se od njih očekuje zbog sopstvenog snažnog patrijarhalnog rasudjivanja, jer ‘žena nema druge časti, do časti u bračnoj vezi sa svojim mužem. Slično ponašanje se vidi i kod žena koje imaju infantilnu potrebu za ljubavlju i odobravanjem od strane muža ili oca. Lilit medjutim, guši sve ove potrebe.Ona upoznaje svoje tajne, svoje strahove, hrabro krči put kroz prašumu bola tragajući za sopstvenim izvorom života. Lilit je kreativna sila stvaranja, radjanja (mitološka Lilit je imala mnoštvo dece sa demonima, koja su joj bila poubijana jer nije prihvatila pokajanje za svoj greh i priliku da se vrati u Raj, čime bi zapravo, priklanjajući se Bogu, odbacila sebe… I tu i jeste suština njenog uticaja, jer koliko god da je odbačena od drugih, samu sebe nikada nije odbacila. Sve moderne heroine, poput Modesti Blejz i Lare Kroft, zapravo predstavljaju pravi profil Lilit. One su samostalne, svoje, hrabre, neuništive, ultimativne ‘femme fatale’, zavodnice, psihički jake, pametne i verne sebi, čime nameću kolektivnu sliku žene koja je suštinska suprotnost odanoj, poslušnoj, oprostivoj, majčinskoj ženi Evi. Lilit je dinamična, Eva je statična. Ali kada je Lilit odeljena od Eve u ženskoj psihi, žena je seksualno nezainteresovana. Često se udaje za muškarca koji pomaže da se taj rascep dalje produbi, tako što zapravo ima neki odnos samo sa njenom stranom Eve.

‘Nikada neću razumeti stid,
jer jednom, bejah BOGINJA!’


Ove reči odzvanjaju vekovima uprkos svim nastojanjima društva, morala, civilizacije da se sve ono nagonsko, primalno i iskonsko u ženi potisne i preobrazi. Da se stidi sebe, svoje prirode koja je kreativna samo ako je slobodna, a slobodna je samo ako je svesno slobodna.
 
Lepo si ovo iznela ali bilo bi dobro da kažeš nešto i o Sofiji

Hvala...suština teksta nije bavljenje religijom (naročito ne gnostičkim mitom o postanju, eonima i tako to) - mitološko predanje mi je poslužilo samo kao podloga za bavljenje psihologijom žene, i u izvesnoj meri, uticijam verskih predanja na običaje, društvo kao takvo, a time i na psihologiju ličnosti - žene, unutar društva.

Ali hajde malo, iako nisam stručnjak, ali koliko sam ja shvatila priču
nebeski Adam bio je Androgin, muška devica, celovito biće u kojem su vladale muška melodija i ženska harmonija. Taj Adam je zapravo biće iz druge faze postanja, i desilo se da je ženski deo božanskog sklada, ženski element alhemije celovitosti, devičanstvo ljudske duše, pod nazivom Sofija narušio taj sklad. Sofija je poželela da iz sebe iznedri lik i to je uradila bez saglasnosti božanskog duha, posegnula je za onim što joj ne pripada, počinila greh gordosti i tako je nastala himera, neko biće u obliku zmije i lava. Ako sam dobro ukapirala, mada sam pročitala i tumačenje da je padom čoveka u greh taj ženski deo božanskog sklada, Sofija, mudrost, čistota i nevinost duše, odlepršao u nebo. U svakom slučaju ta priča nema puno veze sa onim što sam želela da izložim u blogu.

Obrni okreni, u verskim predanjima uvek je žena krivac za zlo :)
 
Poslednja izmena:
gospodjica14;bt81644:
Hvala...suština teksta nije bavljenje religijom (naročito ne gnostičkim mitom o postanju, eonima i tako to) - mitološko predanje mi je poslužilo samo kao podloga za bavljenje psihologijom žene, i u izvesnoj meri, uticijam verskih predanja na običaje, društvo kao takvo, a time i na psihologiju ličnosti - žene, unutar društva.

Ali hajde malo, iako nisam stručnjak, ali koliko sam ja shvatila priču
nebeski Adam bio je Androgin, muška devica, celovito biće u kojem su vladale muška melodija i ženska harmonija. Taj Adam je zapravo biće iz druge faze postanja, i desilo se da je ženski deo božanskog sklada, ženski element alhemije celovitosti, devičanstvo ljudske duše, pod nazivom Sofija narušio taj sklad. Sofija je poželela da iz sebe iznedri lik i to je uradila bez saglasnosti božanskog duha, posegnula je za onim što joj ne pripada, počinila greh gordosti i tako je nastala himera, neko biće u obliku zmije i lava. Ako sam dobro ukapirala, mada sam pročitala i tumačenje da je padom čoveka u greh taj ženski deo božanskog sklada, Sofija, mudrost, čistota i nevinost duše, odlepršao u nebo. U svakom slučaju ta priča nema puno veze sa onim što sam želela da izložim u blogu.

Obrni okreni, u verskim predanjima uvek je žena krivac za zlo :)
Dodaću samo ovo.Čovek ustvari traži Sofiju a nalazi Evu.Eva nije tako bezazlena;ipak je ona zagrizla jabuku.:per:
 
Inače...ukoliko Čovek trazi Sofiju u ženi, maši mesto...jer Sofija nije žena već ženski deo božanskog, bespolnog Adama koji ni sam još nije Čovek u ovozemaljskom smislu te reči. Dakle naći Sofiju bi po nekoj mojoj logici za Čoveka značilo najpre spoznaju božanskog duha, pa ona ženskog dela tog božanskog duha.

Težak zadatak.
 
Ja koliko sam upućena u ovu temu o Lilit i Evu (a nisam puno), znam da je Lilit u stvari bila ravna Adamu, jer su stvoreni u isto vreme i oboje od zemlje. Zbog toga što su bili ravni jedno drugom, ona njemu nije mogla da se potčini. I odlazi. Negde je definišu kao bludnicu. Ja je ne bih tako definisala. Dok je Eva suprotnost, kao gore što je opisana.. Zato ona i opstaje s Adamom, prosto neko mora biti jači, dominantniji. Eva jeste tip žene koji se potčinjava. Ali to je ženska priroda, svaka se kad-tad potčini svesno ili nesvesno, žene vole autoritet. (U normalnim okolnostima..da me neko ne protumači pogrešno)
Uostalom, kakva god da je žena, bilo u njoj više Lilit ili više Eve..ako hoće, može da zezne muškarca. To su uradile obe!
 
@tren: moze i muskarac zenu da zezne... nisam zelela da svojim blogom zenu suprotstavim muskarcu, vec da ukazem na unutrasnju borbu koja se vodi u samoj zeni (koristila sam evu i lilit samo kao analogiju) - sloboda vs. podavanje. Mislim da svaka zena nosi taj praiskonski konflikt u sebi...kao neki tamni vilajet, za sta god da se odluci deo nje ostane neipunjen. Tako nesto :)
 
Konan Sumerijanac;bt306420:
I šta u tebi preovladava Eva ili Lilit?:lol:
Ispade da je Eva neki andjeoz:shock: a ko je na Luciferove priče naseo,(i to kakve priče,tipične za ženske uši tj pamet),i za sobom i Adama kao kavaljera za sobom povukao i iz Raja odvukao.I vuče ga za nos i dan danas a već Lilit šta mu radi teško da će da se opasulji dok ga sasvim ne ojadiz:cry:
 

Back
Top