VEGETERIJANSTVO II - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

VEGETERIJANSTVO II

Oceni ovaj blog
Danas,kada ima sve vise dokaza o vaznosti uticaja ishrane na zdravlje i dugovecnost coveka,postavlja se osnovno pitanje:
da li je ljudsko telo bolje prilagodjeno vegeterijanskoj ili ishrani koja sadrzi meso?
U potrazi za odgovorom,trebalo bi razmotriti dve stvari:
anatomsku gradju ljudskog tela i posledice koje na njega ostavlja uzimanje mesa.
Mnogi nutricionisti,biolozi i fiziolozi pruzaju uverljive dokaze za to da ljudi nisu predodredjeni da jedu meso.

Anatomska gradja ljudskog organizma

Fizioloski,covek je blizi biljojedima i prezivarima,zivotinjama koje se hrane biljem,nego mesozderima kao sto su lavovi,tigrovi,psi,macke..
Mesozderi se ne znoje preko koze,temperaturu tela kontrolisu brzim disanjem i plazenjem jezika.
Sa druge strane,biljojedi imaju pore na kozi preko kojih se znoje,kontrolisu toplotu i eliminisu necistoce produkta varenja organizma.
Mesozderi imaju duge nokte i kandze za hvatanje i ubijanje plena,biljojedi imaju kratke nokte i nemaju kandze.
Biljojedi nemaju ostre prednje zube za kidanje mesa,sto je karakteristicno za mesozdere.
Biljojedi imaju kutnjake da samelju hranu,dok kutnjaci kod mesozdera anatomski ne postoje.
Pljuvacka mesozdera ne sadrzi ptijalin i ne moze da vec u ustima rastvara skrobne materije,kao sto to imaju biljojedi.
Mesozderi luce velike kolicine sone kiseline kako bi se potpomoglo rastvaranje kostiju,a biljojedi imaju malo te kiseline.
Vilice mesozdera krecu se samo gore-dole,a biljojeda idu i levo-desno,da omoguce dodatne vrste zvakanja.
Mesozderi moraju uzimati tecnost lizanjem(kao macke),a biljojedi je uzimaju usisavanjem kroz zube.
Ovo su samo neka od poredjenja,dovoljna da se covek uklopi u fiziologiju biljojeda.
Ovo su,sa fizioloskog aspekta,cvrsti dokazi da covek nije prilagodjen mesnoj ishrani.

Varenje mesa

Kada se jednom nadje u zelucu,mesu su potrebni sokovi za varenje sa visokim procentom sone kiseline.
Zeluci ljudskih bica i biljojeda proizvode kiselinu koja je dvadeset puta slabija od one koju nalazimo kod mesozdera.
Sledeca presudna razlika izmedju vegeterijanaca i mesozdera moze se uociti u organima za varenje,gde se vrsi dalja razgradnja hrane,a hranljivi sastojci sprovode u krv.
Komad mesa nije nista drugo nego komad lesa,a njegovo raspadanje u ljudskom telu stvara otpadne otrovne materije.
Iz tog razloga,meso mora biti brzo odstranjeno iz organizma.
Zato mesozderi imaju organe za varenje koji svojom duzinom ne prelaze tri duzine njihovih tela.
Posto covek,kao i druge zivotinje kojima nije odredjeno da jedu meso,ima organe za varenje cija duzina iznosi dvanaest duzina njegovog tela,brzo raspadajuce meso zadrzava se mnogo duze,sto dovodi do nezeljenih toksicnih posledica.
Bubrezi su telesni organi koji su pogodjeni ovim toksinima.
Kao vitalni organi koji izbacuju otpadne materije iz krvi,oni postaju preoptereceni velikim prilivom otrova usled uzimanja mesa.
Cak i kod umerenih mesozdera,bubrezi moraju da rade tri puta vise(sa opterecenjem),nego kod vegeterijanaca.
Bubrezi mlade osobe mogu cesto da izadju na kraj sa ovakvim opterecenjem,ali kako covek stari,tako se i povecava rizik od bolesti,odnosno ostecenje bubrega.

Treba jos napomenuti:
-mesozderi imaju dobar nocni vid,za razliku od biljojeda i coveka,
-ubijaju zrtvu bez pomoci oruzja,dok biljojedi ne ubijaju da bi jeli,a covek ne moze da ubije zvrtvu bez pomoci oruzja.
-mesozderi lako vare sirovo meso,biljojedi ne jedu meso,a covek ne moze tako lako da svari sirovo meso.
-i svakako,mesozderi ne jedu travu,biljojedi ne jedu meso,a covek ne mora da jede meso.

~nastavice se~

Ps.Cilj mi je,kada sam vec krenula da postujem ovu temu,da je valjano predstavim,sa svih aspekata..
Postoje ljudi koje ovo interesuje,to kazem na osnovu razgovora sa njima putem privatnih poruka..

Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na Facebook Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na Google Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na My Yahoo! Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na Live Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na MySpace Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na Twitter Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na Digg Pošalji "VEGETERIJANSTVO  II" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Opustinjak (avatar)
    Mogu da se slozim sa vecinom izvoda u nastavcima, ali kako nisam strucnjak za temu mogu samo da pohvalim tvoj istrazivacki rad na njoj. Imam primedbi na neke zakljucke i nacin donosenja, a one se odnose na detalje i nikako ne mogu biti presudni za konacno zauzimanje stava za koji treba mnogo vise vremena i informacija. Narocito ako u odbrani stoje netacne cinjenice kao "Kada se jednom nadje u zelucu,mesu su potrebni sokovi za varenje sa visokim procentom sone kiseline" ako je opste poznato da hranu razlaze HCL ili hlorovodonicna kiselina.
    Kako je to moguci lapsus nije dovoljno ni za donosenje zakljucka "protiv" tako da je na svakome da sam proveri sta mu vise odgovara.
    Nepriznavanjem "opste intelegencije" podrazumeva da je intelegencija specijalizovana, i to je poznato, ne postoji covek koji je strucnjak za sve,ma kolio bio priznat u oblasti svoga rada i sposobnostima razmisljanja. Takodje podrazumeva i da je pitanje ko je, sa kojim ciljem, kad i kako prikupio i popularizovao reci poznatih ljudi koje i ja priznajem kao velikane umnosti u svojim oblastima i u svom trenutku.
    Nadam se da ne dovodim u pitanje tvoje razmisljanje na ovu vaznu temu kao sto jeste ishrana shvatajuci da je ovo vaznija tema od mnogih koje se nalaze ovde.
    PS Meni jos ne ide vino na soju ni rakija bez mezetluka, pa ne zameri na inerciji u razmisljanju
    ..
    Ažurirano 03.03.2010. u 23:54, autor: Opustinjak
  2. lejla.al.dbuni (avatar)
    Necu o vegetarijanstvu,jer svako ima pravo na svoje misljenje..a mislim da sam dovoljno rekla u ovoj mini seriji.
    Drago mi je sto smatras da je ovo vaznija tema od ovih "humoristickih" postova o seksualnim aluzijama, prizemnog karaktera..verbalne i vizuelne prezentacije.
    Necu ni o inteligenciji,posto je ona u okviru mog zanata,pa tema bi bila suvoparna,ne bi bila zanimljiva..
    A ovo oko mezetluka..ha,ha..postoje i posni mezetluci.
    Ma kako bilo za tesko poverovati,kunem se da su prave djakonije u pitanju..i uz njih savrseno ide i rakija kao aperitiv i vino kao zavrsnica u uzivanju..
    Vegetarijanci znaju o cemu pricam,a ti mozes da pokusas..nece ti nista nedostajati,naprotiv.
    Osetices pojedine mirise koje ces prvi put spoznati..a miris mesa ces doziveti (nakon samo mesec ili dva)kao obican smrad,posebno kada prodjes pored kasapnice.
    I da..voleces vise zivotinje..a i one tebe(osecaju vegeterijance!)
    Zahvaljujem na korektnom (za mesojeda) komentaru..ha,ha..
    Ažurirano 04.03.2010. u 01:22, autor: lejla.al.dbuni
  3. Opustinjak (avatar)
    Obecavam da cu jednog dana, kad osetim da mi za zivotne aktivnosti nije potrebna sadasnja kolicina energije, sigurno preci na "zdravu ishranu". Za sad jos ne osecam potrebu da iskljucim cigarete, kafu, rakiju,vino, zenu i povremenu potrebu za povecanjem adrenalina, a da uz sve to mogu da odrzim agresivnost ispod granice nepisanih i pisanih normi.
    Mozda je dopuna tvom istrazivanju , manje vise, dokazano smanjenje agresivnosti iskljucenjem mesa iz ishrane. Sa druge strane ne svidja mi se, sto neke vere na taj nacin dovode svoje vernike do nivoa slepe poslusnosti iliti vise volim nemirnu decu istrazivackog duha nego poslusnu bez interesovanja.
    Ažurirano 04.03.2010. u 08:29, autor: Opustinjak
  4. lejla.al.dbuni (avatar)
    Cigarete,kafa,rakija,vino i naravno zene,stvari su koje vegetarijanci muskog pola i dalje upraznjavaju.
    Adrenalin nije vezan za mesnu ishranu i ima ga u dovoljnoj kolicini kod pobornika"zdrave ishrane".
    To ti kaze jedno veliko nemirno dete,koje je sve drugo samo ne poslusno,bas radoznalo poput macke..he,he..
    A smanjenje agresivnosti kod coveka,nakon odricanja konzumiranja mesa,dokazale su brojna istrazivanja o tome.

Take easy man..without meat,step by step..
    Ažurirano 04.03.2010. u 09:48, autor: lejla.al.dbuni
  5. hakim bej (avatar)
    Postati vegetarijanac ne znaci odreci se mesa.
    Postati vegetarijanac znaci zameniti meso ukusnijim namirnicama..
    A to stvaaarno nije tesko. Potrebno je samo par kulinarskih saveta.
    Ostavljanje cigareta, koje je sto puta teze, moze spasiti jedan zivot, a ostavljanje mesa mnoogo zivota.

Svako treba makar da proba, jer nema rizika po zdravlje i nema apstinencijalne krize.