VEGETERIJANSTVO I - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

VEGETERIJANSTVO I

Oceni ovaj blog
Čovek je zaista kralj životinja,jer njegova svirepost nadmašuje njihovu.
Mi živimo od smrti drugih.Mi smo hodajuće grobnice!
Ja sam se još u najmlađem dobu odrekao jedenja mesa.
Doći će vreme kada će ljudi ubijanje životinja posmatrati istim očima kao i ubistvo čoveka.
Onaj ko ne ceni život,nije ga ni zaslužio.
Leonardo da Vinci

Sve dok ljudi budu ubijali životinje,ubijaće i jedni druge.
Zaista,onaj ko seje seme smrti i bola ne može požnjeti sreću i ljubav.
Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane,
onda prvo sami ubijte ono što želite pojesti.
Međutim,učinite to vlastitim rukama,bez pomoći mesarske sekire,noža ili bilo kakvog oružja.
Zar da čovek mojega uma jede leševe?
Pitagora

Kada čovek slobodno i pošteno traži moralni put, prvo od čega se mora okrenuti je meso...
Vegetarijanstvo je kriterijum po kome možemo prepoznati da li je čovekovo stremljenje
prema moralnoj savršenosti iskreno i ozbiljno.
Zastrašujuća je ne patnja i smrt životinja,već to što čovek u sebi sahranjuje
najviše duhovne osećaje samilosti i sažaljenja prema sebi sličnim živim bićima,
te gazeći vlastite osećaje postaje okrutan.
L.N. Tolstoj

Nikada nisam mogao ugasiti neko životno svetlo,
jer mi nedostaje moć da ga ponovno upalim.
Sven Hedin

Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj tački od nas zahteva da prestanemo ubijati
živa bića za zadovoljenje telesnih zahteva.
Veličina i moralni napredak jednog naroda moći će se meriti po tome kako postupaju sa životinjama..
Jedini način da živiš je da pustiš i druge da žive.
Mahatma Gandhi

Vegetarijanski način života mogao bi krajnje pozitivno uticati na sudbinu čovečanstva,
čisto fizičkim delovanjem na temperament ljudi.
Ništa neće toliko pomoći ljudskom zdravlju niti povećati izglede za opstanak života na Zemlji,
kao prelaz na vegetarijansku ishranu.
Naš zadatak mora biti da se oslobodimo...širenjem kruga samilosti na sva živa bića i svu prirodu i njenu lepotu.
Albert Einstein

Ja sam vegetarijanac i antialkoholičar,jer tako mogu bolje upotrebljavati svoj mozak.
Nenasilje je put do više etike,koja je cilj celokupne evolucije.
Sve dok ne prestanemo nanositi zlo svim živim bićima i dalje ćemo biti samo divljaci.
Thomas Alva Edison

Bit čovekove jedinstvene prirode leži upravo u onim karakteristikama
koje ne deli ni s jednom drugom životinjom.
Njegovo mesto u prirodi nije definisano njegovom animalnošću,
već njegovom ljudskošću.
Erik Fromm

Sada vas mogu mirno posmatrati,više vas ne jedem.
Franz Kafka

Svi smo mi Božja stvorenja - da se molimo Bogu za milost i pravednost dok jedemo meso životinja
koje su za nas zaklali,nije u saglasnosti s tim.
Ja bih i dalje nastavio živeti vegetarijanski,čak i kada bi celi svet jeo meso,
to bi bio moj protest protiv stanja sveta.
Atomska energija,bede zbog gladi,svirepost - moramo nešto preduzeti protiv toga.
Vegetarijanstvo je moj prvi korak i mislim da je to vrlo važan korak.
Isaac Bashevic Singer

Ljudi jednostavno nisu pripremljeni za jedenje mesa.
Stavite u kolevku dete i uz njega zeca i jabuku.
Ako se počne igrati s jabukom,a pokuša pojesti zeca
- kupicu vam nov auto.
Harvey Diamond

Najviši princip u ljudskom biću jest njegov razum koji mu omogućuje razumevanje i shvatanje.
Zato razmislite - osetite i razumite.Tada je to ono pravo znanje, mudrost.
Takva je svest iznad kulture,tradicije i religije - to je svest realnosti.
Svami Mahesvarananda

Ne želim ubijati životinje niti želim da budu ubijane u moje ime.
Time što nisam umešana u njihovu smrt,osećam da imam srecni tajni savez sa svetom
i zbog toga spavam puno mirnije.
Joanna Lumley

Činjenica je da najbolji radnici,koje sam ikada video, čileanski rudari,žive samo od biljne hrane,
tj. samo od mahunarki (pasulj,grašak,soja...)
Charles Darwin

~~~~~~~~~~~~~

Ps.Poenta ovog teksta je da vredi razmisliti o vegeterijanstvu i doneti odluku-odreci se mesa,
dokazano nepotrebnog za fizicko odrzavanje zivota..zbog licnog zdravlja,a pre svega iz humanosti..

Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na Facebook Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na Google Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na My Yahoo! Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na Live Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na MySpace Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na Twitter Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na Digg Pošalji "VEGETERIJANSTVO I" na del.icio.us

Ažurirano 03.03.2010. u 22:06, autor: lejla.al.dbuni

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. mari47 (avatar)
    Hvala ti draga, što si nas podsetila na ove istine.....mene samo u uverenju da nastavim da budem vegetarijanac....
  2. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Hvala ti draga, što si nas podsetila na ove istine.....mene samo u uverenju da nastavim da budem vegetarijanac....
    Veoma mi je drago Mari..mi smo na ispravnoj strani covecanstva.
    A ta strana nije bas tako mala (brojcano) kao sto se o njoj misli.
  3. ColdPrayer (avatar)
    Po meni je covek svastojed, mada svako jede ono sto hoce. Podrzavam vegeterijanstvo u slucaju da covek jede i mleko i jaja i bio bi vegeterijanac, ali se bojim da ta nagla promena ne skodi.
  4. spiholog (avatar)
    Od srca zahvaljujem na ovome draga...meso ne jedem godinama i nemam nameru nikada vise da ga okusim.Ubijanje radi jela - nije covekova potreba.
  5. hakim bej (avatar)
    Kao i svaki zivi stvor na zemlji i mi provodimo zivot pokusavajuci da pobegnemo od majke, zemlje, od blata.
    Po toj slicnosti lako je zakljuciti da su sva ziva bica braca po materi.
    Ne treba ubijati i jesti bracu. Oni ce nam sami dati svoje plodove, najbolje sto zivot moze da da.
    A zemlja nas sve jednako privlaci...
  6. Opustinjak (avatar)
    Ne verujem u opstu intelegenciju pa tako ni velikim misliocima. Nas digestivni trakt je blizi svastojedima ,cak mesojedima, nego biljojedima. Postoje dokazi da moze da se opstane na vegetarijanskoj hrani, koja sadrzi ribu. Ovde bih jedino izdvojio mesta gde se riba ne dovozi zamrznuta kao sasvim korektan nacin ishrane. (Ako ribu ne racunate u "nasu bracu tj sestre") Pogotovo sam protiv toga jer sam video i decu "pravih" vegetarijanaca u kopnenoj zoni. Naravno, stari i bolesni bolje se osecaju i oporavljaju na lakoj vegetarijanskoj hrani.
    Pozdrav za potrebu razmisljanja i na ovu temu, Lejla.
  7. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio ColdPrayer
    Po meni je covek svastojed, mada svako jede ono sto hoce. Podrzavam vegeterijanstvo u slucaju da covek jede i mleko i jaja i bio bi vegeterijanac, ali se bojim da ta nagla promena ne skodi.
    Covek jeste svastojed,bas zato sto svako jede ono sto hoce.
    Zasto se ne bi moglo jesti jaja,maslac ili piti mleko?
    Vegeterijanstvo u svom izvornom obliku podrazumeva jedino ne koriscenje bilo koje vrste mesa.
    I budi siguran..nikako nece skoditi ta nagla promena,naprotiv!
  8. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio spiholog
    Od srca zahvaljujem na ovome draga...meso ne jedem godinama i nemam nameru nikada vise da ga okusim.Ubijanje radi jela - nije covekova potreba.
    Mozda ce ti izgledati cudno,ali ja sam naprosto znala,iz tvojig reci pesama,da si vegeterijanac.
    Nekako sam,delom tebi u cast,i postovala ovih par nastavaka,koleginice moja.!
    Nadam se da sam odabrala reprezentativne delove iz ove tematike..
  9. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Kao i svaki zivi stvor na zemlji i mi provodimo zivot pokusavajuci da pobegnemo od majke, zemlje, od blata.
    Po toj slicnosti lako je zakljuciti da su sva ziva bica braca po materi.
    Ne treba ubijati i jesti bracu. Oni ce nam sami dati svoje plodove, najbolje sto zivot moze da da.
    A zemlja nas sve jednako privlaci...
    Tvoje reci uvek treba pazljivo procitati,jer tvoj komentar se cesto ne moze jednoznacno odrediti.
    Mislim da sam ga ispravno protumacila..da si na istoj strani gde sam i ja..nadam se.
  10. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Opustinjak
    Ne verujem u opstu intelegenciju pa tako ni velikim misliocima. Nas digestivni trakt je blizi svastojedima ,cak mesojedima, nego biljojedima. Postoje dokazi da moze da se opstane na vegetarijanskoj hrani, koja sadrzi ribu. Ovde bih jedino izdvojio mesta gde se riba ne dovozi zamrznuta kao sasvim korektan nacin ishrane. (Ako ribu ne racunate u "nasu bracu tj sestre") Pogotovo sam protiv toga jer sam video i decu "pravih" vegetarijanaca u kopnenoj zoni. Naravno, stari i bolesni bolje se osecaju i oporavljaju na lakoj vegetarijanskoj hrani.
    Pozdrav za potrebu razmisljanja i na ovu temu, Lejla.
    Pozdrav i tebi,Covece pustinje..
    Drago mi je sto mislis da ima potrebe za ovom temom,ma kako bio usamljen u svom iskazu.
    Naveo si me da pomenuti "digestivni trakt" i jos svasta-nesto postujem u nastavcima ove teme..
    Nadam se da ces se sloziti u dosta cinjenica koje su iznesene u ovim nastavcima o vegeterijanstvu.

Ps.Ako ne verujes u "opstu inteligenciju",tj.umnu sposobnost slavnih ljudi,u kakvu onda sposobnost ili inteligenciju(ili sta vec podrazumevas pod tim) imas poverenja?
    Interesantna ti je tvrdnja,a mene bas zanima odgovor..