morala sam - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

* * * * * nl

morala sam

Oceni ovaj blog
Sređivala sam podatke i nađem prekrasan tekst...
Morala sam da ga podelim sa vama blogeri, tekst iz 2006 godine

CVEĆE NA NEBU

Ne znam zašto imam potrebu da stavim na blog deo jedne sasvim lične beleške koju sam danas napravila. Danas smo moj mlađi sin i ja bili na groblju. Nikola ima četiri godine. Krenula sam sa njim opušteno, već smo bili na groblju. Ali nikada nismo bili sami i on ranije ništa nije pitao. Na trenutke sam se osećala kao đak koji je nespreman došao u školu. Pitanja su počela još u kolima.

- Boco, jel me vodiš na Taš?

- Vodim te posle. Prvo idemo na groblje, da odnesemo cveće.

- A kome nosimo cveće?

- Mojoj baki.

- Isto kao i prošli put?

- Da.

- A gde je baka Jeca?

- Nije više sa nama… Pričali smo već o tome... Baka Jeca je na nebu.

I baš kod Crkve Svetog Nikole moj sin zastade i zagleda se u nebo.

- Ne vidim je. Nisam poneo pogled (mislio je na dvogled). Sledeći put ću da ponesem i moj pogled i Lukin durbin…

- Ne možeš da je vidiš, ljubavi. Ali ona je sada gore, na nebu.

- Zašto je gore, zašto nije kod svoje kuće?

- Zato što je umrla.

- Zašto je umrla?

- …Zato što je bila veoma stara.

- Ali Boco, nije bila stara... mogla je da se igra.

- Bila je stara, ljubavi…

- A da li ona nas može da vidi?

- Može.

- Hajde da joj mašemo.

Onda smo stajali kraj grobnice, gledali u nebo i mahali.

- A kako je ona otišla na nebo?

Tišina na groblju. Ja ćutim, u dilemi da li da i dalje izgovaram stvari u koje ne verujem.

- Reci mi, Boco, kako je ona otišla na nebo?

Teško mi je bilo. Ne zbog njegovih pitanja, već mi je takav bio ceo dan… Uz misli o baki setila sam se svih ljudi koji su otišli i koji mi nedostaju. Postoje neki trenuci kada ne umem najbolje odgovore da dam svojoj deci. I džabe što se posle setim šta sam sve mogla da kažem… Ali Nikola je imao sve odgovore, sam.

- Ona se sigurno transformisala.

- Kako misliš transformisala, ljubavi?

- Lepo, promenila je oblik. Kao Optimus Prime. Kao svi Transformersi. Da li ti je rekla da će se transformisati i odleteti gore?

Nasmejala sam se.

- Nije mi rekla, srećo.

Nikola se okrenuo ka nadgrobnoj ploči na susednom grobu i svojim prstićem pokazivao šta, kao, tamo piše. Nikola ne zna da čita, ali se redovno pravi da zna. Krenuo je da sriče "poruku".

- Evo: O-ti-šla sam na me-sec. Ba-ka Je-ca... Jel’ to tu piše Boco?

- Piše, ljubavi.

- Na mesecu ima puno mesečeve prašine, nadam se da baka neće dobiti kijavicu.

- Odakle ti to znaš?

- Pa naravno da znam. Nodi je bio na mesecu. I očistio je prašinu.

Svaki put se iznova zapanjim kakve sve odgovore deca pronađu u crtanim filmovima. Ne bi mi palo na pamet da će povezati Transformerse i Nodija sa ovom situacijom.

- A zašto smo doneli cveće?

- Zato što je moja baka veoma volela cveće.

- A više ga ne voli?

- Voli i sada. Hajde da odemo do česme i uzmemo vodu za cveće.

Vratili smo se sa vodom i dok sam ja aranžirala cveće usledilo je novo pitanje:

- Boco, a zašto joj donosimo cveće kad baka nije ovde?

- Pa, donosimo joj cveće ovde…zato što je ovo sad.... njena kuća, mislim.... (ne mogu da verujem koliko sam bila dekoncentrisana)

- Misliš, zato što ona na ovom mestu može da ga vidi?

- To sam baš htela da ti kažem.

Ovaj naš kraj razgovora podsetio me je na one najgore laži u školi, kad vas nastavnik ispravi u netačnom odgovoru a vi kažete: "To sam i mislila".

autor B. Malevic
Sada je Nikola veliki dečak, ume i da čita...

Pošalji "morala sam" na Facebook Pošalji "morala sam" na Google Pošalji "morala sam" na My Yahoo! Pošalji "morala sam" na Live Pošalji "morala sam" na MySpace Pošalji "morala sam" na Twitter Pošalji "morala sam" na Digg Pošalji "morala sam" na del.icio.us

Komentari

1. tetka971 (avatar)
    Nikola je i lep i pametan dečak.
  2. Emin@ (avatar)
    Divan text
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Prelepo Pely.......i tako istinito. Čudno je to što ne umemo da odgovorimo na tako jednostavna pitanja.....čak i kada su veliki, odrasli. Sinoć je Cic pravila neko pakovanje za kosu i muteći ono u činiji kaže "Znaš, Maki, sada bi meni moja baba Javorka pravila svakakve kreme, za lice, telo i kosu.....samo da je živa".Samo sam rekla "Bi, sine, sigurno"......tako da odgovore ne znamo bez obzira na godine....nekada ih ne treba ni reći.
  4. dusala000 (avatar)
    tuzno ali lepo zaista i tvoj mali sad vec veliki decak pametnica tvoja...
  5. NeshaDeBeli (avatar)
    Lepa i iskrena priča.
  6. pely (avatar)
    & tetka971
    & lelavi
    & LJILJA MMM
    & dusala000
    & NeshaDeBeli
  7. DUNJA W (avatar)
    Divna prica,Pely...