Metodi verbalnog terorizma (na forumima)

y5f-ATT003.jpg

Tehnike pomenute u ovom dokumentu su iz stvarnog života, uocene digim boravkom na raznim forumima.

Napisane su u prvom licu radi jasnoće.

Cilj ovog dokumenta je prikazati taktike koje čitalac treba da IZBEGAVA DA KORISTI, ali isto tako da može lako da ih prepozna ako ih neko drugi koristi, plus, da se dobro zabavi.

Načini na koje ljudi svesno ili nesvesno "varaju" u polemici su veoma zabavni.

Nadamo se da ćemo pokazujući ove taktike pomoći u raskrinkavanju bujajućeg terorizma spama u forimskoj konverzaciji.

Iskoristite svoju maštu da smislite da li ste Vi (ne daj Bože!) koristili ove tehnike u prošlosti. Tehnike su grupisane po kategorijama.

Na početku, imamo varijante u kojima Vi napadate osobu da bi ste izbegli istinu (ATAK), logiku ili naučne činjenice koje bi mogle pokazati da niste u pravu.

Slede VARKE UMA, neka vrsta "mentalne magije" kojom se čini da neželjena tema nestane.

Zatim, prelazimo na TAKTIKE ODLAGANJA, suptilne načine da se dobije na vremenu.

Tu su ODGOVORI NA SVAKO PITANJE, gde bilo koje pitanje može biti pretvoreno u neko drugo.

Na kraju, tu su uobičajene JEFTINE TAKTIKE i IRITANTI koji su, u suštini, niski udarci.


1. ATAK :


a/ "Ne razumeš ti to...."

b/ "Voleo bih da odgovorim na to, ali uzimajući u obzir tvoje iskustvo, obrazovanje i inteligenciju, prilično sam siguran da ti to ne bi mogao da razumeš."

c/ "Moja sledeća poenta će biti tako jasna da ćeš čak i ti moći da je razumeš."

d/ "Čak i ti bi trebalo da možeš da razumeš sledeće..."

e/ "I ja sam tako mislio kad sam bio u tvojim godinama."

f/ "Kada sazriš mentalno, prerašćeš svoj sadašnji način razmišljanja i doći do istog zaključka do kog sam ja došao."

g/ "Ti si nov ovde, zar ne?"


2. VARKE UMA


Pomućeno rasuđivanje


Umesto dokazivanja da neki argument stoji ili ne, ova tehnika pokušava da implicira da želje osobe navode njega/nju na stranputicu.

Bilo koja snažna želja ili osećanje može biti iskorišćeno da se prikaže kao nešto što zamagljuje objektivnost.

Ovo je veoma blisko Ataku, npr: "To govoriš zato što si muško".

a/ "Podržavaš smrtnu kaznu zbog dubokih suicidalnih tendencija koje su uobičajene među onima koji su preboleli emocionalne traume tokom detinjstva."

b/ "Protiviš se smrtnoj kazni zbog dubokih suicidalnih tendencija koje su uobičajene među onima koji su preboleli emocionalne traume tokom detinjstva."

c/ "Tebe su ispustili na glavu kad si bio beba."


.Cepidlacenje


Umesto da se bavite komentarom ili pitanjem direktno, ideja je da se fokusirate na neki nevažni detalj da bi ste izbegli temu ili kupili vreme.


a/ "Prvo moramo definisati šta tačno podrazumevate pod ..... "

b/ "Vaša poslednja rečenica nije gramatički ispravna."


Van konteksta


Ideja je da se namerno pogrešno shvati neka reč, fraza ili analogija i da se fokus prebaci na to umesto na temu.

Ovo će navesti sagovornika da brani reč, frazu ili analogiju umesto da brani ideju koju izlaže.


a/ "Rekao si osećam umesto mislim. Ako pristupaš emocionalno, neću moći da te urazumim svojim argumentima."

b/ "Kažeš da se to desilo 5 godina pre nego što je Hitler došao na vlast. Zašto si toliko opsednut Hitlerom? Jesi li ti antisemita?"


Ne kažem, a kazem


Ovo je fantastičan način da se pravite fini istovremeno govoreći nešto što uopšte nije fino...


a/ "Da li sam ikada pomenuo 132.52 eura koje mi duguješ? Nikada! Da li sam ti ikada rekao da mi treba taj novac? Ne, nikada!"

b/ "Ne želim da potrošim previše svog dragocenog vremena na tebe. "

c/ "Ne zanima me što drugi kažu da si dosadan."

d/"Draga braćo i sestre, ne volim da pričam o novcu, ali.... "


Začikavanje


Namera je baciti sumnju na kompetentnost sagovornika i istovremeno promeniti temu.

Postavlja se pitanje na koje sagovornik verovatno ne zna odgovor.

Time se uništava poverenje u njegove stavove.

Da bi poniženje bilo potpuno, može se nastaviti detaljnim odgovorom na postavljeno pitanje pokazujući svoju superiornost u toj temi.


a/ "Pomenuo si ustav. Da li možeš da citiraš preambulu?"

b/ "Shvataš li koje si dijalektičke principe upravo pogazio?" ( "ne" ) "Rado bih ti objasnio, ali ( nastaviti sa tehnikom "Ne razumeš ti to" ).


Biti u pravu po asocijaciji


a/ "Primetio sam da su oni koji se ne slažu sa mojom sledećom tezom uglavnom neobrazovani."

b/ "Naravno, postoje različita mišljenja o ovome ali najznačajniji naučnici veruju da...."


Jeftin trik


Ova tehnika zahteva znanje o nekoj blamirajućoj grešci iz sagovornikovog života.

Ključna reč se ispaljuje kao granata i ponižava ga.

a/ "Šta je ono tvoja bivša žena govorila o tome?"

b/ "Zar nismo imali isti ovaj razgovor dan pre nego što si otišao na lečenje ?"


Trgovčeva poenta


Postavlja se pitanje na koje je odgovor očigledan i, igrajući na osećaj krivice, zahteva se unapred utvrđeni odgovor na koji upućuje zdrav razum ili opšta kultura.

Odgovor se zatim koristi da bi se zaključila rasprava.

a/ "Zar ti porodica ne znači ništa?"

b/ "Zar ne brinete o vašem telu?"


Bombastičnost


Retorička metoda pridavanja više emocionalnog značaja određenom zaključku nego što je to uputno.

Zahteva teatralnost i uključuje rizik, ali ako uspe može biti veoma efektno.


a/ "Kako se usudjujes da dovodiš u pitanje tako očiglednu stvar?"

b/ "Mislim... stvarno! Ne očekuješ valjda da neko zaista poveruje u to?"


Emocije protiv razuma


Sagovornik će svakako biti na ovoj ili onoj strani analitičko emotivnog spektra.
Ukazujući na bilo koju stranu, on/ona će biti izazvan/a da brani svoj temperament umesto argumenata.


a/ "Tvoj hladni, analitički pristup ovoj temi ne uzima u obzir humani elemnt."

b/ "Tvoja emocionalna zainteresovanost za ovu temu onemogućuje da stvari posmatraš objektivno."


Na ivici ludila


Ako sagovornik pravi maštovit ili originalan zaključak, pravi pristup je: dovesti ideju do radikalnog ekstrema koji se generalno smatra lošim.
Ekstrem može biti stvaran ili izmišljen. Očekuje se da će druga strana reagovati povlačenjem u defanzivnu poziciju i tako zaustaviti napredovanje argumenta.


a/ "Znači treba da odbacimo čitav sistem, a?"

b/ "Po čemu se to razlikuje od klasičnog fašizma?"

c/ "Zanči ti kažeš da jednostavno pobijemo sve koji se ne slažu!"


Preseci mu put


Ako vidite kuda logika sagovornika vodi, možete mu otežati put raspravljajući o svakom zaključku i primeru.
Ako ne može da pređe prvu prepreku kako će ikada dokazati da je u pravu?
Većina do sada pomenutih tehnika se može primeniti u ovom smislu.


a/ "Mislim da ne možemo nastaviti dok ne utvrdimo naučnu vrednost tvoje poslednje izjave."

b/ "Ne vidim smisao rasprave o ovome dok ne pristignu svi relevantni podaci."


Poricanje očiglednog zaključka


Ovo je suprotno taktici Preseci im put. Umesto usputnog postavljanaj prepreka, složite se sa svim što sagovornik kaže osim sa očiglednim zaključkom.

Ovo je veoma frustrirajuće jer automatski skreće raspravu na epistemologiju ( kako znamo ono što znamo ).

Generalno, sagovornik će radije pokuštati da objasni poentu na drugi način, pa se tehnika može ponavljati.


a/ "Ne vidim kako si došao do tog zaključka."

b/ "Slažem se sa svime što si rekao osim sa zaključkom. Mislim da nema smisla i ne mogu da ga prihvatim. Pokušavam, ali tvoj mozak izgleda radi na drugi način."


Opiši odgovor


Dajte deskriptivne atribute eventualnog odgovora, a zatim napravite pauzu kao da očekujete odgovor, a za to vreme smipljajte pravi odgovor.

Kada se ova tehnika ponavlja, izgledaće kao da vas sagovornik moli da date odgovor.


a/ "Mislim da će odgovor na vaše pitanje pojasniti vašu zbunjenost kada se radi o ovoj temi. Da li ste spremni?"

b/ "Odlično pitanje, mislim da će vas odgovor zapanjiti."

c/ "Drago mi je da ste to pitali. Da li želite duži ili kraći odgovor?"


Opiši pitanje


Slično prethodnoj taktici, ali je fokus na pitanju.


a/ "Ovo pitanje je može postaviti samo osoba .... uma."

b/ "To je zanimljivo pitanje s obzirom da dolazi od vas. Zanimljivo, zanimljivo."

c/ "U osnovi, vi zelite da pitate ......... " ( ponovite pitanje na različite načine uz pauzu između )


Dovedi pitanje u pitanje


a/ "Zašto pitaš?"

b/ "Otkud ti to?"

c/ "Šta te navodi na takve zaključke?"


Izvrni pitanje


Ovo može biti sasvim regularna tehnika ako se ne koristi samo u svrhu odlaganja odgovora


a/ "A šta ti misliš da je odgovor?"

b/ "A šta bi bilo da ti ja postavim slično pitanje?"


Moždani udar


Kompleksna izjava koja paralizuje mozak.


a/ "Šta ako ono što ste zaključili nije isto ono što pod tim podrazumevate?"

b/ "Tvoj problem je što razmišljaš u linearnom umesto u konfiguralnom diskursu."

c/ "Nisam siguran da li ne mogu da se složim sa tim ili ne."



(Pripremio za blog: Blajbinger)

sqc-oldlad.gif
 

Back
Top