МОЛИТВЕ - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Библијско стварање света

МОЛИТВЕ

Oceni ovaj blog
Стефан Првовенчани

ПРЕНИ СЕ, О ДУШО МОЈА,
И ПОТЕЦИ КА СПАСЕЊУ
Молитва Растка Немањића

Захваљујем Ти, Владико Господе Боже мој, Исусе Христе, милостиви Господе човекољупче, што си ме удостојио да у данашњи дан видим почетак пута спасења Твога, а они који долазе у истинити разум - незаблудно живе.
Зато, дакле, о душо моја, прени се и потеци ка покајању, јер те Владика Твој зове. Јер овим ти псалмом пример показа, говорећи: Из уста младенаца и одојчади спремио си себи хвалу, зато се не лени! Зар не видиш младе који траже што им је потребно и који иду испред тебе? Не обазири се, опет, као жена Лотова, не гледај лепоте овога света које брзо ишчезавају, да ти се не догоди по причи о богаташу, већ се умили Господу и сети се свога обећања.Јер време се приближава, јер секира при корену дрвета лежи, и убелеше већ њиве; разумеј, жетва је!
Женик је пред вратима а ти ниси спремна. Чувај се да како не останеш са оне стране, куцајући. Јер чуј, још Христос говори: Дођите к мени сви који се трудите и обремењени, и ја ћу вам пружити мир, и друго. Да, устани дакле, устани и труди се у добром јарму Христовом и бремену Његовом лаком, да ти Христос отвори двери царства Свога.

(Између 1208. и 1216)

Доментијан

СВИ ОД ИСКОНИ НАШИ ОЦИ
УЗДАШЕ СЕ НА ТЕ
Молитва Растка Немањића

Господе, заволех красоту дома Твојега, и место стана славе Твоје. На Теби се утврдих од утробе; из утробе матере моје Ти си покровитељ мој.
Господе, управи ме на пут Твоје милости. Јер Ти си вођа блудећима и пристаниште онима који се колебају на валима. И сви од искони наши оци уздаше се на Те, и никада не погрешише наде своје.
Да, и са мном, слугом Твојим, сатвори по милости Твојој. И погледај на ме и помилуј ме; лице Твоје просвети на слугу Твога.
И научи ме оправдањима Твојима - да сачувам речи Твоје, па ћу живети у векове.

(1253)

Доментијан

ТИ СИ УЗДАЊЕ МОЈЕ, ГОСПОДЕ
Молитва Растка Немањића

Приону за Тебе душа моја, и узе ме десница Твоја, и Ти си онај који спремаш моје наследство,
и Господ, и узазвах ка Теби, Господе, и рекох:
Ти си уздање моје, и део мој оних који живе на земљи, и део мој си Ти, Господе.
И рекох да сачувам закон Твој. И помолих се лицу Твојему свим срцем мојим:
Смилуј се на мене по Твојој речи!
И помислих Твоје путеве, и обратих ноге моје на сведочанства Твоја.
Спремих се, и не сметох се да сачувам заповести Твоје.

(Око 1264)

Доментијан

ГРЕДЕМ ЗА ТОБОМ, ВЛАДИКО МОЈ,
ТРАЖЕЋИ ТЕБЕ ИСТИНИТОГА
Светогорска молитва Растка Немањића

Предобри Господе, рекао си: Онима који ме траже, наћи ћу се, и ономе који куца у двери моје милости,
отворићу; и оне који ме призивају истином послушаћу, и сатворићу вољу оних који се боје и који ме љубе,
и молитву њихову услишићу.
Да, и ја, Владико мој свети, једино просим милости Твоје да живим овде у дому Твоме у све дане живота мога,
гледајући ненаситне Твоје красоте, и посећујући цркву пречисте Ти Матере.
Јер Теби рече срце моје: Тражићу Господа, заблудело јагње Твоје.
И сада гредем за Тобом, тражећи Тебе — истинитога пастира свога.
Прими ме неисказаним милосрђем Твојим и узведи ме на Своју пашу, и приброј ме ка овцама изабранога Ти
стада, и прехрани ме с овима од влаћа божанствених Ти тајана. И приброј ме у ред ових светих чрноризаца
који Ти служе, да не бих, каснећи ван, био поједен од злога звера, старога непријатеља, а изван Твоје свечане дворнице.
Па у име Твоје, Господе, и молитвама пречисте Ти Матере, сагибам врат мој под Твој свети јарам. По речи Твога јеванђеља,
полажем јарам Твој на моја рамена -олакшај тежину моју и утврди све удове моје вером и Твојом љубављу. Преподобијем и
правдом удостоји ме да Те у све дане живота мога славим и појем и клањам се светоме и велелепноме имену Твоме, Оцу и
Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у векове.

(1253)

Pošalji "МОЛИТВЕ" na Facebook Pošalji "МОЛИТВЕ" na Google Pošalji "МОЛИТВЕ" na My Yahoo! Pošalji "МОЛИТВЕ" na Live Pošalji "МОЛИТВЕ" na MySpace Pošalji "МОЛИТВЕ" na Twitter Pošalji "МОЛИТВЕ" na Digg Pošalji "МОЛИТВЕ" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari