Kant - Ruka i rukavica

Рука и рукавица, феномен десног и левог који је наизглед нешто сасвим уобичајено али који пред филозофију поставља сложена, скоро нерешљива питања.
Интересантно да први који је на то указао тј. Имануел Кант, то није урадио у свом главном делу "Критика чистог ума", већ тек у каснијим коментарима те исте критике или у "Пролегоменама за сваку будућу метафизику".

Ради се о томе да ако имамо пред собом две потпуно исто дефинисане ствари. Дакле исте тежине, величине, потпуно истих димензија, истог састава, исте боје, све исто.
White-20Parade.jpg


Ако, дакле, имамо таква два тела можемо бити сигурни да се те две ствари могу и користити на исти начин, па и ући у исти калуп тј. преклопити се једна преко друге. Међутим, на своје изненађење видећемо да је то заправо немогуће. Јер ове две ствари, иако смо мислили да су у свему исте, заправо нису исте, нису "конгруентне" лепше речено.
Ову чињеницу је Кант искористио као једну од потврда поделе на појаву и ствар по себи, јер она показује да у предмету који опажамо има нечег што региструјемо као однос у простору, као однос према нашој чулности али које не можемо да дефинишемо као унутрашњу разлику, које не можемо да појмимо сем као просторни однос према нама као посматрачима.

Шта је та разлика сама по себи ван сваког опажања а коју не можемо никако да дефинишемо осим као релативну, као однос према нама, нашој чулности? Шта је то што две потпуно исте рукавице чини различитим и то само кроз однос према нашој чулности?

Питање је без одговора а то показује да опажај не исцрпљује суштину ствари самих по себи, већ да има нечег у стварима што се објективише само кроз однос према нашој чулности али што је само по себи изван домета опажања и сазнања. Јер да није тако, у опису ове две рукавице могли би унети и предикат који описује и ту разлику, а који не захтева да употребимо експеримент или да упоређујемо две рукавице тако што ћемо их поставити испред себе да бисмо схватили да оне нису у нечему исте.

Не знам како је вама али није баш лако схватити поенту ових Кантових мисли поготову што нам је апсолутни доказ поделе на појаву и ствар по себи дао још Џорџ Барили својом ко релативношћу субјекта и објекта на много јаснији начин. Међутим, као показатељ нечега другог, оне веома вреде. Наиме, ово нам показује односе у простору као квалитете или да су разлике у простору сличне разликама неких боја, тонова, мириса, укуса. Или да је правац заправо осећај који се тек путем проласка кроз форме опажања објективише у линију. Бергсон је вођен овим изнео мисао да животиње заправо не опажају просторне односе као ми, већ као што смо ми свесни десног и левог помоћу својеврсног осећаја, оне су исто тако свесне правца. То би могло да објасни њихово мистериозно сналажење у простору, птице селице и слично.

Ипак, и поред тога, и пре свега сам отворио ову тему јер ме је ова слика на коју сам наишао заинтригирала.
Ради се гиф слици девојке у 32 фрејма која се окреће. Сада се поставља питање у ком смеру се окреће? Да ли у смеру казаљке на сату или супротно?
Покушајте:
Посматрајте њено окретање и у једном тренутку видећете да је променила смер окретања у лево или десно и тако наизменично.
Да ли је ова слика заправо доказ Кантових мисли о руки и рукавици и о подели на појаву и ствар по себи? Јер, овде имамо очигледан приказ нечега несхватљивог.

Да ли ја пред киме се ова девојка ево сада окреће у лево, то исто чини и неком другом пред киме се можда у исто то време окреће у десно?

testimage_zpscbf5f887.gif


Шта је истина. Шта је реално у томе и да ли нам ово можда показује деловање нечега из трансцендентног света ствари по себи? Да ли је ово мали додир метафизичке суштине коју нам форме нашег сазнања сакривају?
 
Poslednja izmena:
Lepo i sažeto si izložio problem ali ova devojka stvarno menja smer okretanja a mi ne možemo utvrditi kako je ko u jednom trenutku vidi.Svejedno nastavi da filozofska saznanja ilustruješ da bi ih pojasnio ako znaš način.Poz.
 
Нема на чему. :)
Нека питања најлакше се разумеју кроз дијалог а филозофија се учи целог живота. Неке филозофске истине су као неисцрпан извор. После сваког размишљања долазимо до увида који раније нисмо ни приметили. Тако се уопште и гради грађевина нашегаг духа, тако се "облачи" свадбено одело за краљевску свадбу како каже Сведенборг.

Тема је важна јер може показати простор као квалитативну а не само као квантитативну величину. Или да је просторност осећај сличан другим осећајима попут боје, мириса, укуса. Ова слика девојке која се окреће је изузетна јер те сувопарне и тешко схватљиве филозофске истине једноставно износи пред наш поглед и зато је тешко онима који са тим нису упознати да то рационализују.

Ево ти зец си донео закључак, ако сам добро разумео, а попут многих других, да је гиф слика тако програмирана да се повремено окреће.Тако да имамо окретање у реалности. Грешиш! То је закључак који се намеће, али ниси у праву. Ово је обична гиф слика 2Д, а све остало додаје наша свест. Распитај се на интернету о овој слици.

Ипак, ово је пре свега филозофски проблем.
Размислите:
У једном тренутку времена и у садашњости, имамо пошла само са једним јединим фрејмом, претходни фрејм не постоји у простору већ само у нашем сећању. Тако да ми у садашњости немамо посла са кретањем већ само са једном једином непокретном сликом. Кретање ми ту додајемо накнадно као нешто из чега ове слике проистичу. Кретање је њихова основа и исто имамо само у осећају, не у простору испред нас. Кретање не можемо опазити. Оно извире из садашњих и прошлих слика сећања као нешто што их везује.

Применимо то на ову слику:
У садашњем тренутку имамо само један фрејм, њему додајемо фрејм "сећање" и на тај начин добијамо опет слику мноштва фрејмова у простору.
Али из тога се издваја кретање.. као осећај. Који је сада различит код два човека. Код једног он излази као кретање у лево, а код другог као кретање у десно. При чему не можемо знати у ком смеру се заправо ова девојка окреће? У ниједном, свако има посла само са једним јединим фрејмом и својим јединственим осећајем кретања који као што можемо видети може бити сасвим различит код неког другог човека.

Слика коју сви људи ево у овом тренутку опажају јесте иста. Свако може укочити гиф анимацију и суочити се са једном једином сликом.
Али кретање које је протекло из те анимације и које је наша свест додала није исто, о томе се ради и то показује кретање као садржај духа као ткз" интуицију трајања".

И показује разлику између левог и десног као унутрашњи осећај а не као својство ствари по себи. Што значи да су и други просторни односи такође осећаји или интензивне величине зато и не успевамо да дефинишемо разлику између левог и десног баш као што не успевамо да дефинишемо укус соли рецимо.
 
Poslednja izmena:
зен причу о кофи и месецу познајете, ал не капирате.
преслушајте 7 младих у песми кофа је бушна, то би могло да вас упути.

Kaluđerica Čijono dugo nije mogla da ostvari napredak u meditaciji. Jedne noći nosila je vodu u kofi, u kojoj se ogledao mesec. U jednom trenutku dno je iznenada popustilo i – ona je bila probuđena.

Aspects_of_the_Moon.jpg


Кофа са водом је интелект са својим формама опажања.
Одраз месеца у води је сам опажај, појава.
Месец на небу је оно што се појављује "ствар по себи".

Тешко да може ова зен прича да појасни тему јер гиф анимација девојке која се окреће указује на нешто на шта није лако мислити. Указује на сам месец а не на одраз месеца у кофи. У кофи имамо слику која се за једног човека окреће у лево а за другог у десно и то у исто време. Велика је разлика између окретања у лево и десно.

Па како је то могуће?

Тако што ова слика указује на иманентност просторности и кретања. Простор је квалитет, а не објективна реалност. И баш као што иста оранжада некоме може бити слатка а неком горка, исто тако за неког се ова девојка окреће у лево, за неког у десно. При чему се скоро као на длану показује простор и кретање као нешто што није споља већ унутар свачије свести при чему то што се одражава у кофи може бити потпуно различито у различитим кофама, јер је такво и оно што се одражава. Изван појаве ствар по себи је саздана од противуречности, јединство супротности. Месец на небу, јединство и мноштво, сам простор, постоји само у кофи као одраз.

Са разбијањем кофе нестаје и простора.
 
Poslednja izmena:
Spinning%20Woman.gif

Sta je istina. Sta je realno u tome i da li nam ovo mozda pokazuje delovanje necega iz transcendentnog sveta stvari po sebi? Da li je ovo mali dodir metafizicike sustine koju nam forme naseg saznanja sakrivaju ?


Poznato je, da leva polovina mozga predstavlja osnovnu bazu za prikupljanje informacija. Desna polovina mozga sortira i obradjuje informacije, dajuci im smisao. Kod osoba kod kojih obe polovine funkcionisu na sinhronizovani nacin, odluke su razumne.

Aktivnosti svesti koje pripadaju levoj hemisferi mozga, kao sto su verbalna, linearna i racionalna funkcija. Nasuprot njima aktivnosti koje pripadaju desnoj hemisferi mozga, kao sto su vizuelna, senzualna i intuitivna funkcija.

 
pely;bt106737:
Poznato je, da leva polovina mozga predstavlja osnovnu bazu za prikupljanje informacija. Desna polovina mozga sortira i obradjuje informacije, dajuci im smisao. Kod osoba kod kojih obe polovine funkcionisu na sinhronizovani nacin, odluke su razumne.

Aktivnosti svesti koje pripadaju levoj hemisferi mozga, kao sto su verbalna, linearna i racionalna funkcija. Nasuprot njima aktivnosti koje pripadaju desnoj hemisferi mozga, kao sto su vizuelna, senzualna i intuitivna funkcija.

Ha,Pely dobro je što si ovo istakla,mnogo toga u ponašanju ljudi postaje jasnije kad se ovo ima u vidu.Meni je ovo objasnilo mnoga iskustva iz okruženja.I naravno ,kad ih čovek razume lakše ih prihvata.:ok:
 
Проблем десног и левог кога се Кант сетио тек након што је објавио Критику чистог ума, тако да га тамо ни нема, бар мени, а верујем и другима, тежак је за контемплирати а ипак је толико богат значењем и метафизичким увидима да га је сам Кант узео као дефинитивну потврду поделе свега на појаву и ствар по себи.
Размишљајући о томе дошао сам на идеју како то приближити себи и другима.
Кант је употребио пример сферичних фигура, руке и рукавице, пужеве кућице и одраза у огледалу. Ово последње је само споменуо али управо то је необично згодно за појашњење.

У Кантово време, колико знам, није постојао SF нити хорор (јedini sf тада биле су црквене религијске приче), али пустимо то. Узмимо одраз у огледалу и узмимо као што је то и узимано у неким хорор филмовима, да то није одраз већ биће као посебна одвојена индивидуа. Замислимо да тај лик из огледала изађе некако попут Алисе из земље чуда и нађе се у овом нашем свету.

Сада долазимо до поенте. То биће је потпуно идентично нама. Опис њега и нас је потпуно исти када су у питању унутрашње особине и квалитети. Али опет, иако је опис исти, та два бића нису иста! Нису конгруентна, не могу стати у исти калуп. Па шта смо то прескочили у опису?
То што смо прескочили јесте управо осећај просторности који као квалитет пријања уз оба лика али који као сваки осећај не можемо дефинисати баш као што не можемо дефинисати укус соли рецимо.

Значи, оно што леву рукавицу чини левом јесте осећај, различит од осећаја онога што десну чини десном.

Исто тако, сваки правац у простору заправо је осећај који ми опажамо као линију а које животиње осећају. Зато лосос пронађе пут до мрестилишта а који никада није видео. Он зна куда да иде као што војник у строју зна где да се окрене када чује команду "у лево". И то зна кроз осећај а не кроз опажање. Може се окренути у лево и затворених очију. Тај мали зрачак осећаја просторности може нам дати представу праве суштине простора који је у целини осећај у нашој сопственој свести.
 
Poslednja izmena:
... opsene i iluzije ...vašarski trikovi .. ova gif animacija ima 34 sličica u ravni ... svaka sličica ima u ravni nacrtanu jednu poziciju balerine ( a svaka njena pozicija je različita , ali po logičkom sledu okretanja iste osobe oko svoje ose u smeru kazaljke na satu ) ... program gif animator u određenom vremenskom intervalu menja sličice ( da tako kažem ) na ekranu .. stim promenama mi imamo beskonačan film sa samo 34 sličica ....
..taj privid, ne može nam sem u našoj psihološkoj iluziji stvoriti dojam prostora ...
..a to što jedna grupa srednjovekovnih mislilaca hoće našu memoriju da svede na sliku ( ravansko pamćenje ) pa i takvo sećanje ; to je tad bio hit , ali danas je glupost ( ili namera da se ljudi odstrane od svojih moći ) ...ako pamćenje / sećanje pokušavamo da vežemo za geometrijske pojmove ( što je do neba pogrešno i zlo namerno ) linija ; ravan ; prostor ---- onda jedino možemo našu memoriju povezati sa jedino prihvatljivom paralelom " sverno definisanim prostorom / prostor u sverama sa beskrajnim volumenima ) " ... ali i tad pravimo strašnu grešku ....

...to što ti vidiš našu memoriju kao ogromnu kartoteku slika poređanih kartica ; to je iz vremena kad su manipulanti i eksploatatori hteli da eliminišu stručnjake iz procesa proizvodnje ( unifikacijom tehnoloških postupaka kroz operacije i zahvate ), i uvedu u proces osposobljene mase za dva zahvata ... fordizam ...

.. i sve dok se ljudski um tretira preko slika u obrazovnom procesu , imaćemo isprane i isušene mozgove -- radne biološke mašine u ljudskoj koži ...

...krajnje je vreme da napustiš srednji vek i da ne širiš tu srednjevekovnu filozofiju, kojom se itekako danas ispiraju mozgovi .... počni sa filosofskim postavkama koje oslobađaju čoveka ....mani se slika u ravni ... razmišljaj volumenski , bićeš raskošniji ...
 
123loncar;bt175676:
...to što ti vidiš našu memoriju kao ogromnu kartoteku slika poređanih kartica ; to je iz vremena kad su manipulanti i eksploatatori hteli da eliminišu stručnjake iz procesa proizvodnje ( unifikacijom tehnoloških postupaka kroz operacije i zahvate ), i uvedu u proces osposobljene mase za dva zahvata ... fordizam ...

Нико овде меморију не своди на простор већ управо супротно. Простор се разоткрива као оно што он јесте, као осећај у свести који је као такав интензиван, што значи прост и недељив, нешто суштински различито од геометријског простора.
 
Poslednja izmena:
...ovde za mene ponajmanje je bitno ko kako vidi ovo ili ono .. bitno je to što ti kontinuirano nastojih da oživiš nešto što je bilo i ostalo osnov za manipulaciju sa ljudskim umovima i njihovo destruktivno uređivanje preko obrazovnih institucionalnih sistema ... nadam se da znaš kako funkcionišu takozvane linijska , ravanska i prostorne pameti -- koje se izfabrikuju institucijama .... ove slika jasno pokazuju taj učinak : http://www.google.rs/imgres?q=pozna...=151&ndsp=17&ved=1t:429,r:0,s:765&tx=84&ty=57

kao i ova :http://www.google.rs/imgres?q=pozna...bnh=75&tbnw=140&ndsp=19&ved=1t:429,r:15,s:728

..dakle , ja nastojim da se suprostavim kontinuiranoj tvrdnji da naša vidna percepcija preko slika formira naše pamćenja a sa njim i modelira i naš um .... mada se taj pojednostavljeni model intenzivno koristi za ispiranje mozgova i proizvodnju ovakvih na slici ... o tome ti govorim po ko zna koji put ...
 
Poslednja izmena:

Back
Top