In memoriam: Milan Oklopdžić (1948-2007)

Milan Oklopdzic (Mika Oklop) rodjen je 1948. na Cuburi, u Beogradu. Diplomirao na FDU i onda... Polietilenska Amerika 70-tih, bez zrna pustinjskog peska, palminog lisca snovackih boja, bez divljine lovackih srca uhvacenih u zamku civilizacije, Amerika koja crpi svoje vibracije iz Ampex traka bitlmanijskog post-perioda, spustajuci halapljivo, mrzovoljno, s nadom, niz grlo, matematicke laboratorijske snove LSD-25, IT-290, DMT... umesto sode ili kapljice iz potoka planinskog izvora. Izvor... i onda... magistrirao na suncanom kalifornijskom univerzitetu u drustvu Sheparda, Hendrixa, Snydera, Kirka, Garciae, Ferlinghettia, Milesa, Kesey, Williamsa, Coreae i Remington masine...

U srpsku književnost Milan Oklopdžić ušao je na velika vrata. Godine 1981. objavio je roman "Ca. blues" u kome je opisao svoj boravak u Americi tokom magistrature od 1974. do 1976. godine. Među čitaocima je ovo delo ubrzo dobilo epitet kultnog ostvarenja o čemu govori podatak da je u tadašnjoj Jugoslaviji rasprodato u neverovatnih 100 hiljada primeraka! I dok je knjiga "Ca. blues" nedavno ponovo objavljena kod nas( u izdanju "No limit books"-a), nastavila da živi svoj život, Milan Oklopdžić se spakovao i vratio u Ameriku. U međuvremenu je objavio romane "Video", "Metro" i "Horseless". Danas "živi" na Pacifiku, u blizini San Franciska.
C/P

Zaboravljen od većeg dela naše javnosti umro je krajem juna ove godine, a da mu ova zemlja nije posvetila ni jednu stranu u novinama.....ali dobo kakva zemlja takvi ljudi....Po meni on je ostavio dubok trag na odrastanje mnogih koji poimaju život sa neke druge krivine, pa me stoga interesuje koliko je isti učestvovao u vašem odrastanju?....pogledu na ......? Da ne duyim samo bih citirao jednu njegovu, a moju omiljenu..
"Ja ne radim nigdje: suvise sam lak za težak posao, suvise sam težak za lak posao i suvise sam sexy za noćni posao."

p.s.Smatam da nije potrebno pisati kako zašto i gde je umreo jer je bio i biće......
 
"Moje ime je Johny Walker. Izgovara se isto kao što se i pije"... :D

Iskreno rečeno, nisam imala pojma da je čovek umro.

bug.gif
 
Osim Ca blues i Metro je vrlo originalna vizija Mike Oklopa iz udaljenog mu SF o Beogradu sa sve metroom i dogadjajima koje je on (pretpostavljam) proziveo i smestio u njegov mu omiljeni grad.
Stari cuburac koji je (kako kazu) bio pravi boem i smeker(ma kako to zvucalo) i koji se na kraju krajeva plasio doci u isti da ne bi pokvario sliku o secanju na te dane.......etc.
 
Wow... wow... woooow...
Moj idol!
LysergicAcid... svaka cast za temu!
Jedan i jedini Srpski Acid pisac.
Mozda sam opsednut, ma ne mozda, nego jesam...Imam kuci tri duplikata(al' ovo uvrnuto zvuci) CA Blues-a... i planiram jos jedan da kupim, ali taj ne sme da se haba. Da ne preterujem vise... moja topla preporuka sva Mikina dela... Smesna, tuzna, poucna, realna, mastovita... sve u jednom.

RIP Milan Oklopdzic.
 
Evo imam iskucano par odlomaka iz knjige pa cu ih postovati da ne skupljaju prashinu u folderu...

“Znam da Kolumbo nije otkrio Ameriku
Mladici treba da budu istrazivaci
Umoran jos od materice, sad se odmaram.
A video sam dosta....
Dantona kako place na ulazu u metro,
Nasmejanu zenu u luna parku, koja se
Izvan kuce smeha, uprkos nepogodi , i dalje smeje...
Djubretare kako marsiraju na paradi
Povodom kolumbovog dana
Pogledao sam dom svoj i nisam ga video
Andjela...
Koliko taksija koliko kafana koliko lepih zena
Sa slepim prsima i udovima izgubljenim medju oblakoderima
Slushao sam Debsija napeto intoniranog
Oblacio sive flanelske pantalone
I koracao obalom pakla
Spavao na stotinu ostrva gde knjige
Behu drvece
Slusao ptice sa zvonima u glasu
Sekao drvece s grupama voluntera
I sedeo na njemu
Nikad nisam patio u javnosti
Hvatao sam rakove u reci Bronx
Uopbrazavajuci da je to Misisipi
Sada citam Lordu Edun
I Zivot Dzona Mosta
Koji je bio strah i trepet za fabrikante
S bombom u pisacem stolu u svako doba
Odmaram...a putovao sam dosta
Negde sam neshto procitao o smislu zivota
Ali sam zaboravio gde bas to bese...
Mozda cu jednog dana svoje podsetnike pretvoriti
U vlati trave
Mozda cu da napisem svoj rodonacelnicki epitaf
Upucujuci konjanike da tuda prodju...”


 
I josh jedan citat, koji opisuje sex na drogama. Vrishtala sam od smeha kad sam ga chitala...:lol:

"Udji po treci put rekla je, bez zvuka, bez buke.Povukao sam joj gacice na dole, ali me ona odgurnula i sama ih skinula izvlaceci levu nogu iz proreza i ostavljajuci ih bespomocno vishe oko zglavka desne noge.Zanjihala se kao klatno.
Htela bih...poceo je da govori iz nje methedrine...htela bih da pocnem da crpimkosmicku energiju najveceg kvaliteta...moje psi - plazma polje izlazi iz gravitacionih kontrakcija i andrenalnih konstipacija...menjas mi sve sprektralne linije...menjas mi detektibilnost...hocu da metaboliziram tvoje radijacije...osecam te...osecam te kao mikro - kokain fleseve preko svih mojih astralnih pupoljaka...taaaako...iznad...iznad svega...milioni telepatrona koji me zamrzavaju...sad mi menjas polje...da li je moo...da li je moguce - pedeset sedam hiljada gausa...imamo slobodno mesto za spajanje...ne menjaj ritam, ne menjaj ritam...izgubicemo se...autoritmicki metalni led...neokorteks...to, ubrzaj to...tako...oslobodi se svega, SAD MENJAMO GRAVITACIJU...TAAAKO, IZNAD SVEGA...UZDIGNI SE IZNAD SVEGA, SAMO TI I JA...POSTAJEMO JEDNO...TAAAAAKO, TAAAAAAAAKKKO,SAAAAD...OTVARAM PICKU PREMA SUNCU, OTVARAM PICKU PREMA SUNCU!!!"
 
@ le piaf
Poenta nije bila ko je bolji, a po mom misljenju nije ih za porediti po literaturi već pričam o liku,delu i njegovom uticaju na neka vremena.8-)
@ B.and H.
Hvala na razumevanju same ideje ovog bloga i naravno
komplimenti i respect za tebe i date nam odlomke:)
@ DJM
Vidim da si pasionirani ljubitelj Mike oklopa pa stoga i tebi mogu dati isti respect kao i gorepomenutoj dami
p.s. Nisam čitao horseless i nikako da ga nađem ali biće dana (valjda):)
@xiaoju
ok ako ti je tada bio ''bezobrazan'', a dali je uticao da se vremenom ''izbezobraziš''
p.s. bar u promilima
p.p.s. ne mislim na atmosferski pritisak:)
 
Poslednja izmena:
Šta vas je navelo da napustite, tada još uvek relativno stabilnu, državu?

" To je bila egzistencijalna potreba za dekontaminacijom. Mislio sam da smo zdravi sve dok nisam otkrio vaške u mislima, otrov u očima prijatelja. Otišao sam zbog poštara koji mi je krao pisma iz inostranstva, zbog toplog piva, hladnih radijatora, zbog onog generala koji je javno izjavio da nije čuo za Goli otok, otišao sam zbog galame nemuštih i ćutnje mudrih, zbog sive boje koja je prekrila naša bitisanja, zbog toga što je Beograd izgubio vrelinu i prestao da bude grad, zbog pištolja koje su deca nosila u školu umesto penkala. Otišao sam u trenutku kada je Srbija počela da jede samu sebe. Otišao sam zbog onog još goreg koje je, sasvim izvesno, nailazilo u talasima."

Što kaže jedna arapska poslovica
''Ko hoće uživati, mora početi zaboravljti''

Bez alaudiranja na ikakvu politiku prenosim i odlomak ovakvog Mikinog razmisljanja:

Nema težeg zanimanja nego biti Srbin u svetu............ .....................Kad god razgovaram sa našima ovde čini mi se da uvek pričamo o prošlim vremenima. Naša sadašnja tema je prošlost. Postoji samo ono što je bilo. Sa tolikom količinom kvalitetne prošlosti, mi kao da smo izgubili pravo na budućnost. I kako mi se čini, hraneći se svakodnevno našom istorijom, u budućnost ćemo ući gladni, goli i bosi. Narod vanserijske prošlosti osuđen je na doživotnu bivšu budućnost.

p.s. Šta mislite zbog čega je on ''zaslužio'' ovakav odnos prema njegovim književnim delima?

p.p.s. Posmatram objektivno jer je ipak postigao nešto u USA.
 
Poslednja izmena:
@LysergicAcid
Ja trenutno trazim njegova filmska ostvarenja...
"Noc punog meseca"
Griffon u Beogradu...
Zapravo imao sam na kasetama... moj cale je snimio...
Ali........... prokleto vreme je izjelo kasete... i........i sada nema.....
A gde god ovde da potrazim pitaju me... Decko, 'si ti lud?
Znaci, uzas...
Dodje mi da odem u RTS i da im pokradem sve... znam da oni imaju...
Jednom cu stvarno otici i uzeti.
Lepo kaze Mika u njegovom intervjuu koji si gore citirao...

"Narod vanserijske prošlosti osuđen je na doživotnu bivšu budućnost."

Mada, sta je tu je... ne treba kukati, vec citati... Mika ne bi voleo da kukamo, vec da postignemo nesto...
Stoga... moram citirati jedan deo iz CA Blues-a...
Deo kada su na zuru... i kada prica sa M-L... a na prozoru se cuje Hendrixov Hear My Train Comin'...Oni su vec na alkoholu i drogama...Pocinje scena sexa...
"JA SAM ODGAJIO I SVOJOM RUKOM UZBRAO OVIH PET VRSTA GROZDJA --Oooooh -- DANASNJA GENERACIJA SE VAKCINISE GRAMOFONSKIM IGLAMA -- taaaako -- I CAN HEAR MY TRAIN COMIN' --toooo -- POGLEDAO SAM DOM SVOJ I NISAM VIDEO ANDJELA -- Sta je to bilo sto smo popusili? -- LEPA SI -- sve je lepo -- SAAAAAD -- DA SE LJUDI MEDJUSOBNO MESAJU, I TO JE DOBRO -- Saaaaaaad -- NOW!"
 
Culi smo se telefonom na 2 meseca pre njegovog odlaska u Vecnost...Mnogo je voleo Beograd, i bas kad je trebalo da ga Taj isti doceka, srce ga je izdalo.. Ima potomke sa kojima sam u kontaktu. Milance, voli Te ljiljana, a Ti , ma gde da si volis nas Beograd...Slava Ti od nas koji smo Te imali za dragocenog prijatrelja - Vecnaja Pamjat !
 

Back
Top