'Kazu da rat budi ono najbolje i najgore u ljudima, a sta je najbolje?'

Ne znam sta mi je bilo danas ali prigledao mi se neki nash film... i jedan od retkih koje volim je naravno 'lepa sela lepo gore'... Djavo mi nije dao mira i gledala sam ga opet, po ko zna koji put, ali ovaj put je ipak nesto bilo drugacije... Ovaj put ja nemam neke nevine godine... Ovaj put sam starija. A to je ne bas tako daleka proslost... To je uticalo i na moj zivot... Ja sam inace rodjena u Hrvatskoj, u Osijeku... Da se razumemo Srbima od '93,'94 vise tamo nije bilo mesto. A ne znam sta je mojoj majci trebalo da ostanemo cak do '98... Kao da sam rat za nju nije bio velika patnja. Dosla su ona teska vremena, mozda jos teza od rata... Kad za Srbe nema posla, kad nema hleba nego kruha, kad si imao neku etiketu u skoli samo zato sto si Srbin... Polako se broj ucenika u mom razredu smanjivao... Bilo nas je oko 26,27 a secam se dan pre nego sto sam se ja odselila uciteljica je dolazila u razred koji je brojao jedva 5 ucenika... 5 Srba... Ne znam da li sam zahvalna sto se rata ne secam... Znam samo iz prica... Od tate ono sto se desavalo na ratistu, od mame ono sto se desavalo po srpskim kucama dok su bombe padale okolo. Otisli su ljudi koji su mi bili prijatelji od malena, svi su negde otisli. Moja prva simpatija, Sinisha, negde je u Bosni, moja najbolja drugarica, kuca preko puta mene, negde je u Srbiji... Rat me nije samo rastavio od prijatelja iz detinjstva rat me je rastavio i od nekih clanova uze porodice. Nikad necu prestati da zalim sto mi sestra nije blize... Nije mogla da napusti decka, sadasnjeg muza koji je Hrvat i ostala je u Osijeku... Mama... pa recimo da me je rat na neki nacin rastavio i od nje. I sad pogledam taj film, te ljude... I nisam ga gledala kao film, gledala sam kao da se desava pred mojim ocima... Lepa sela lepo gore, a i ona ruzna gore...
'Zapalili smo selo a ni ime mu ne znamo...'
A to sam samo ja, to je samo moj zivot, jos se ja ni ne secam rata... Sta je sa onim ljudima koji su rat osetili na svojoj kozi? Sta je sa mojim tatom koji je bio na ratistu... Jel ga proganjaju nekad te misli, taj horor, vrisak rata?
'Kazu da rat budi ono najbolje i najgore u ljudima, a sta je najbolje?'
 
najezilam se....jako....
hm...najbolje...:( ne verujem da postoji ista dobro,a kamoli najbolje...
bas pre neki dan pricam sa deckom o izborima,radikalima,i ja svecano izjavljujem da ce se ponovo zaratiti ako radikali pobede...on me pogleda i kaze mi:"pa ako se zarati,mi svi idemo".gledam u njega,i tek u tom trenutku shvatam da nismo vise deca i da nista nije bezazleno...cutim,geldamo tv,a u glavi mi bubnji...pitam se,pitam se u sebi kako i ko je imao pravo da tim ljudima(u bosni,kod nas...)oduzme sinove,momke,muzeve...shvatam koliko boli i sama pomisao na tako nesto...
ja nisam osetila rat na svojoj kozi,cak ni '99....a najiskrenije se nadam da ga vise niko nikada nece ni osetiti...
 
Stvarno su u pitanju teske stvari...zao mi je zbog tvog znatno losijeg detinjstva od prosecnog u Srbiji...
Ali na tvoja pitanja preporucujem ti da trazis odgovore od Vucica, koji je po tebi pametan covek...

U vreme najgoreg stanja u Srbiji pocetkom devedesetih, vreme rata, bede i izolacije, deca politickog vrha Srbije su ogromnom vecinom studirala i zivela na zapadu...
Sto znaci da su ti ljudi svojoj deci obezbedili normalno detinjstvo i skolovanje ... dok za sve ostale je bila prica nalik ali nikad ista tvojoj...

Evo ti najnoviji primer, Prof. dr. Smilja Avramov, je podrzala srs, a njena deca zive u Kanadi... :D

Vezano samo za tvoj naslov...istina je da rat budi i ono najbolje u ljudima, posto su ratna vremena iznedrila skoro sve najvaznije naucnike, umetnike........da ne nabrajam sad...
A ti mi kazi nekog Svajcarskog genijalca, posto oni zive bez trzavica, kriza i ratova stotinama godina... Ne racunamo Roze Federera... :D
 
Pa upravo je zato pametan, pobrinuo se za svoju decu... Reci mi da li bi se ti pobrinuo/la za svoje dete da imas mogucnosti? Da li bi ti ziveo/la u bedi ili bogatstvu da imas mogucnasti da tako zivis... Za rat ne krivim nikoga i krivim sve... To je jednostavno moralo da se raspadne, nekako je uvek bilo u vazduhu da ce se raspasti... Yuga... A sad nacin na koji se raspala i nije najbolji ali sta mi drugo znamo sem da stavimo puske u ruke...
Nisam ovo napisala jer sam htela da izazovem neko saosecanje ili cak sazaljenje, jbg doslo mi je da se mozda malo ispraznim... A sto se tice mog detinjstva, verujte mi da ne zalim sto je takvo... Nije lepo i nije savrseno ali ono sto te ne ubije ojaca te, a ja mislim da je mene upravo moje detinjstvo nateralo da stvari gledam na neki ozbiljniji nacin i da mozda danas za razliku od nekih mojih vrsnjaka budem ozbiljna i zrela koliko mogu biti... I mozda sam cak i zahvalna, mada je to glupo reci... ali mozda jesam...
 
Daj bre... ??? Naravno da bi' se pobrinuo, ali bih ujedno uradio sve da druga deca ne budu ugrozena...to je najgori moguci vid licemerja...
Ne kazem ja, nek oni salju svoju decu gde hoce, ali moju nek ne diraju, i ne salju u rat... Moj cale je bio na ratistu u Hrvatskoj, da ne bi dobio otkaz, i da ne bi morao posle da prosi za sebe i svoje troje dece...Pazi kad je bila dilema da li da ide i mozda pogine, ili da odbije pa da dobije otkaz, zavrsi u zatvoru i slicne stvari... Dok su za to vreme ljudi na vlasti em uzeli silan kes, em sklonili porodice na taj truli zapad...

Po meni, ako si ti protiv tog demonskog zapada, pokvarenjaka i probisveta...onda nemoj da vozis pezo nego ladu, prodaj svoj samsung tv i crtaj po zidovima, zjb mobilni, internet pogotovo...
 
Demokratija, kako je svi danas shvataju zapravo nema nikakve snage ni dodirnih tačaka sa svojim prauzorom od kojeg potiče. Sem naravno leksičkog oblika. Ono što danas demokratija predstavlja jeste pravo većine da misli da je dorasla raspravljanju svakog pitanja sa istim pravom sa kojim bi mogao raspravljati neko mudriji. Dakle, demokratija danas znači bezobrazluk koji budala ispoljava u preteranim pravima koja sebi dozvoljava. Dizanje opšte dreke - to je nova muzika nove Evrope.
Rat je suštinska kategorija ljudskog postojanja. Za to u šta se izrodila suština rata ne krivite rat, već krivite tip demokratije za koji se borite još od francuske revolucije pa naovamo.
Tako su se i mlaki hrišćanski ideali, prerušeni u socijalizam progurali i doneli otvorene mogućnosti da se sve iole uzvišenije težnje zamene prnjama rulje, svaki svetli svetonazor bačen je u blato. Svi su pomislili da mogu biti isti sa svakim, i jednaki.
Daleko seže sve ovo - u dubinu istorijskih kretanja.
Kada bi znali ostati tu gde vam je mesto i vršiti savesno svoje dužnosti sve bi bilo mnogo bolje. Da su oni dobri i bolji dopuštali da "najbolji među najboljima" vladaju njima, i da se nije nezajažljiva i nerealna ambicija i glad mase gurala da pojede bisere, ne bi bilo seljačkog mnogopartijskog drekanja. I da nije ostalo vaše prezrenje prema povlašćenima (ona tipična srpska zavist prema nečemu uzvišenijem, ono tipično povlačenje u blato sjajnijih bogova) ne bi svoje osećanje neispunjene ambicije zamenili nepravednim odbijanjem priznanja da rat nema dobrih strana.
Sviđa mi se što Minaqua izriče onu čuvenu izreku iz dnevnika jednog ratnika. Ono što me ne ubije ojača me. (To je inače Ničeova misao iz čini mi se Sumraka idola - ili kako se filozofira čekićem)
Ratova ima dobrih. Osvajačkih ili odbrambenih. Ali svakako da ne bih vodio ratove da bih ispravljao sitne greške sitnih ljudi!
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tim sto si rekao, ne moze svako da ima pravo da odlucuje o tako bitnim stvarima. Znam gomilu ljudi koje ovi izbori uopste ne zanimaju, i oni ili nece izaci ili ce izaci i glasati za Tadica. A zasto? Pa eto, on je predsednik...
@Montezuma
Sa nekim stvarima jednostavno moras da se pomiris... Prvo je Tito delio sakom i kapom i ono sto nismo imali, onda je Milosevic, pa... bio takav kakav je bio, sam si rekao... A evo nam sad i te demokratije, evo nam Tadica... I kako nam je sad? Znam samo da lizemo dupe toj Americi gde stignemo i kad god to zatreba.
 
Lupas...Nemoj da ulazis u politiku, bices smesnija od natashe jovanovic... :)
Mozes da mislis sta hoces, ali nemas pravo da tripujes da su sva ostala misljenja losa...Znaci po tebi ljudi koji glasaju za Tomu su pametniji, vredniji, ispravno razmisljaju...od onih koji glasaju za Tadica...Pa uporedi malo obrazovnu strukturu clanova srs sa clanovima ds...Pogledaj ko vodi glavnu rec u Zrenjaninu u srs-u
...
I ne znam sta ocekujes od Tadica, da ti nadje decka, da ti ispegla kosu...wtf...
Ja uopste ne mislim da su Ameri cvece, i ostali na zapadu...najobicnija stoka...to mogu ja da kazem, kao gradjanin, a ne moze ministar informisanja jer ce zbog tog nadrljati njegov narod...
"Eto nam te demokratije"...a ti si za apsolutizam, komunizam, despotizam...?...Te tvoje ideje o tome ciji glas vredi vise vuku ka fasizmu...

Moje misljenje o pomenutim politicarima:
Tito...je bio odlican politicar, jer je najuspesnije na svetu balansirao izmedju istoka i zapada...Da li je delio vise, pa recimo da je dobijao "pomoc ili podrsku" i sa istoka, i zapada i od nesvrstanih...E onda kad je ispalio i istok i zapad....doslo je vreme za naplatu...
Milosevic...kompletni politicki idiot...covek nije mogao potez u napred da isplanira, a kamoli da procita tudji...Zeleo je da on bude novi Tito, ali su se vremena drasticno promenila, te promene su videli i slepci....a on nije...
Tadic...za razliku od prethodne dvojice, on ima demokratski a ne apsolutisticki mandat...nije imao do skoro izvrsnu vlast...Postao je predsednik zemlje bez ekonomije, bez ugleda, sa poluistraumiranim narodom od kojih 80% nije videlo drugu drzavu, a mnogi misle da jos uvek traje hladni rat...Da se uvlaci Amerikancima, to je diskutabilno...ne pravi se idiot za razliku od milosevica....Po meni on radi najbolji moguci posao kao predsednik, sta drugo nego da razgovara,pravnim argumentima, da bude istrajan itd...
Toma...Jako je vazno da predsednik ne lupa gluposti, i da zna da pazi sta govori...A ovaj Toma odvali glupost, i nakon 6 meseci skonta da se zjbao, i kaze pa ja sam se salio...ma daj...to u ozbiljnoj politici ne postoji...
 
Kao prvo gde sam ja rekla da su ostala misljenja losa? Ja sam samo rekla svoje. Kao drugo mogu sama da nadjem decka i da ispeglam kosu, ja od njega ocekujem da uradi nesto za 4 godine... To nisu 4 meseca, to su 4 jebene godine. Ja ne zelim apsolutizam, sto se mene tice moze i demokratija ali ne ovakva, jer ovo je sve ali nije prava demokratija. A u vreme komunizma nam je bas bilo lose a? Pogledaj Kinu, jedna je od najjacih drzava, mozda cak i druga po redu. Ako cemo od toga da je Amerika prva. I kao trece...
Videcemo ko ce biti smesan.
 
Rece neko ovde za Tita odlican politicar..zalosno jadno i tuzno zvuci da bilo ko ko sebe smatra Srbinom moze da kaze tako nesto.Za mene je Tito bio najveci unistitelj i ubica srpskog naroda u proslom veku,a posledice negove vladavine ce se osecati jos dosta dugo kod nas,mozda cak i u celom ovom veku.Nije on ispalio ni istok ni zapad,on je ispalio Srbe i Srbiju,a svim ostalim nepostojecim nacijama dao svoju zemlju,proglasio Kosovo i Vojvodinu za pokrajine sto je bio pocetak stvaranje drzave Kosovo,a nikad se nezna ni sta ce biti u buducnosti sa Vojvodinom.
Nije ovde u pitanju ni komunizam ni demokratija ili bilo koji drugi oblik vlasti,vec samo zemlja njena snaga i potencijali.Kina je Kina i ona bi bila to sto jeste i da je monarhija i da je demokratska,kao sto bi i mi bili ovo sto smo u bilo kom obliku vladavine.
Kazu bilo dobro kad je bio Tito,pa jos zale za proslim vremenima,pa nam jos pricaju kao imao si pasos,platu...pa ti ljudi nemaju mozga,zbog toga sto je njima 20god bilo dobro sledecih 5 generacija nece moci lepo da zivi.Vi tad niste ziveli u pravoj stabilnoj i bogatoj drzavi nego u izmisljenoj naciji sa izmisljenom himnom i izmisljenim drzavljanstvom..mislim,sta si ti -ja sam jugosloven..tuzno i jadno.
Nikad i ni za koje pare plate i pasose ne bi voleo da sam bio deo toga i drago mi je sto sam rodjen kasnije iako sam odrastao u ovakvom cudnom vremenu,ali sam makar mnogo bolje sazreo od svih njih tada,koji su se odrekli svojih korena i nisu hteli ni slavu da slave,ali je bitno da su imali pasos koji je postovan svuda u svetu..Sami smo sebe sjebali po kozna koji put kroz istoriju,*** takav smo narod
 
Ako ti se ne svidjaju moji komentari imas opciju da ih izbrises...posto je ovo tvoj blog... :)
Predsednik nema izvrsnu vlast, on je vrhovni komadant vojske, a ostale njegove duznosti su da bude reprezent svoje drzave, tacnje samo da ide po svetu, smeska se i trazi podrsku za stavove Srbije...a on je to za 3 i po godine odlicno radio...Posto trenutno imamo vise prijatelja i veci pregovaracki respekt nego u poslednjih 20 godina....Sad bi ti pitala, a zasto hoce da nam uzmu Kosovo kad imamo toliko prijatelja, a ja ti kazem zato sto su idioti, i gledaju iskljucivi svoj interes...
Slazem se da ovo nije prava demokratija, ovo je prvenstveno tranzicija...znas prelaz iz komunizmo-socijalizma u demokratiju...A u Kini je slicnost sa komunizmom samo sto je jednopartijski sistem, a ekonomija je liberalni-kapitalizam...
Gde si rekla da su ostala misljenja losa (losija), citiram "...Ne moze svako da ima pravo da odlucuje o tako bitnim stvarima. Znam gomilu ljudi koje ovi izbori uopste ne zanimaju, i oni ili nece izaci ili ce izaci i glasati za Tadica. A zasto? Pa eto, on je predsednik..."
 
@Ushzaninje
Ja sam rekao da je Tito bio odlican politicar, jer za vreme njegove vladavine bilo blagostanje, a nakon sto je umro desilo se ono sto je zeleo....a da li je to bilo na ustrb srpskog naroda nije ni bitno...po meni, ako Ceku izbori ne zavisnost kosova on ce biti dobar politicar, iako je to idiotski prema Srbiji...

@Minaqua
A mozda je tebi misljenje namenuto, s'obzirom na ubedljivo najaktivniju i najskuplju kampanju koju ima Tomo....
 
Ma sta da kazem ,neposredni sam sudionik od prve do zadnje godine rata i reci cu vam iz ugla malog coveka,koji je dva puta ranjen,i koji posle ove vremenske distance realno gledajuci misli da je moralo doci do svega ovoga sto se desilo,rat ne namecu ni Radikali ni bilo ko drugi iz ove nase mikro sredine,Bosanci to kazu malo prosto jeben narod,na jebenom mestu,gledajuci globalno
 
Nekad je bio kralj ,demokratija u ono vreme,jedna od najvecih u tadasnjoj evropi pa se opet germanima digne ona stvar pa nas potaru,drugi svetski isto tako,devedesete isto tako i opet ce samo kad im to zatreba ,tako komentarisati dali ovi bili na vlasti ili oni malo je jadno malo smesno,i opet ako zatreba tu sam,dali naKosovo,ili bilo gde,patrioti su uvek bili p[atrioti
 
Ako pobegnes,a mogao sam,ostajes prokazan i ti i tvoje potomstvo od familije,od svih onih koji su te znali i nakon nekog vremena naidjes namajku kojoj je poginuo jedinac braneci i tvoju kucu,ne dao vam bog tog osecaja ,ja mislim ako covek drzi do sebe bolje pet rana nositi na sebi,i eto Kosova,i opet kao i 92,ici ce oni koji Srbiju vole i koji ostavljaju svom potomstvu da barem oni u miru zivei egzistiraju,a ja nisam kriv sto sam jebena generacija koju je pogodilo ovo sto nas je pogodilo, i nisam kriv sto me je majka rodila musko pa mi je to u opisu radnog mesta,pozdrav svima i izvinite ako sam davio,ali to coveku nekad dodje.
 
Mene ista misao proganja...

Takodje rodjena sam u Hrvatskoj, tj. tada josh uvek Krajni samo u Vukovaru. Ni ja se ne secam rata, bila sam i previshe mala za tako nesto... a praktichno, kada sam se ja rodila vec je bilo jasno shta ce biti...

Ali Srbi u Vukovaru nisu izgubili bitku, izashli su kao moralni pobednici, izgubili su teritoriju...

No, ja sam napisala blog na istu temu... rat...
 

Back
Top