Secanja na Stari Tamis

eqq-842067.gif


Na istoku se nebo crvenelo...

Necujno sam prolazio kroz Boku, najkaljavije selo u Banatu koje je jos uvek spavalo dubokim snom..

Samo me je pored nene kapije mrzovoljno pozdravio neki rundov koji je ozbiljno shvatio svoju duznost cuvanja kuce i domacina...

Opterecen pecaroskim stapovima, samo sam pazio da mi koja crna macka ne pretrci put ili da me neki uraneli domacin ne pita kuda idem...Ako me to pita, odmah mogu da okrenem bicikl i vratim se kuci jer garantovano nece riba toga dana ni pipnuti...

Kada sam izasao iz sela i uputio se pored kubika starog Tamisa tamo u divljinu, pored kukuruza prema Surjanu, laknulo mi je malo..Dan je vec poceo da potiskuje pomrcinu i vrbe su se vec razlikovale od dudova i divljih visanja pored vode cija je povrsina bila tamna i mirna, kao posuta preradjenim uljem...Samo po negde bi se videli mehurici sa dna sto je znacilo da ipak riba radi i trazi ubrzano danasnji dorucak...Uz put me pozdravljaju takozvane ptice kreketuse kojih je uvek rit pun.

Nakon kilometar dva, videh jedno dobro mesto u rogozu, zaustavih tu bicikl, razmontirah moj pecaroski pribor i prvo namamcih - bacih skuvanu prekrupu da se ribe sakupe. Ribe imaju jako razvijeno culo mirisa i kada osete dobro skuvanu prekrupu, za cas se tu sjate. Zabacih dva stapa od 4 m na plovak, prpravih cuvarku za ribu, zapalih cigaretu inetremice posmatram plovak...Mirise jutro i ravnica...Odjednom, onaj desni se nakrivi, a zatim lagano potonu...

Dadoh kontru...Zakacilo se nesto lepo..Borna traje oko tridesetak sekundi...To je babuska, ona lepa zuta sto vise lici na sarana nego na belu ribu, gotovo pola kile...Inace, babuske u Evropi su gotovo sve zenke, muzjake su ostavile na Dalekom Istoku...

Onda krenuse jedna za drugom...Sve ko seetre bliznakinje...Za tili cas skoro napunih cuvarku...Ne osecam ni komarci da stipaju, ni ne piski mi se, a n i da puseim nemam kade. Sada pecam samo na jedan stap, ne mogu da postignem na dva...To je prava najezda..

Juro mirise...Svila sa mladih kukuruza....Nesto polozo plovak...Nije babuska, ona tako ne peca...Poznajem ja njih dobro..Znam ja ko tako peca...To je saran, sigurno poveci...Povukoh snazno...Poce borba od skoro 10 minuta...Zamaram ga da mi ne iskida najlon 0,30...Da se slucajno ne zavuce u rogoz, pa da moram da se kupam u nadi da cu ga mozda izvaditi...Na kraju smo oboje umorni...Ali, ja imam meredov...U meredovu je, vise nema sanse da mi utekne..Lep, divljak, skoro dve kile...Sad vec mogu kuci...

Voda se sva izbuckala dok sam se borio sa njim...Vise ne peca...Zakaci se jos po neka deverika, ona velika, zvana lopatara...Kada deverike krenu - meni je to znam da i ja treba da krenem kuci...Sklapam alat, zavezujem i vadim cuvarku...Puna je ribe samo prskaju i pracakaju se ...Jedno desetak kila, cenim...

Bacam preostali mamak i gliste u vodu...Kupim brizlivo papire i najlone i trpam u moju kesu. Na to uvek pazim da iza mene nista ne ostane. Jedino pikavce ne kupim...Oni ne zagadjuju sredinu.

Sunce vec veselo sija....Vracam se sav srecan kroz Boku..."Komsija, imal sta" pita sad vec pokojni Gedza Baca...

"Slabo komsija, slabo..!" odgovaram ja, a brk mi se smeska...

m13-876437.gif
 

Back
Top