Da li je vadjenje krvi stetno?

6py-1.gif



Nema na ovom svetu ni jednog ozbiljnog lekara, biologa ili geneticara (koji ista zna o medicini) koji moze reci da vadjenje krvi NIJE STETNO.

Pre mnogo godina sam, kao student na predavanjima iz Genetike, vodio jednu rasparavu sa jednim od najvecih jugoslovenskih geneticara dr. Slavkom BOROJEVICEM na tu temu.

I covek mi je tada rekao: "Vadjenje krvi nije stetno ako se vrsi jednom, dva ili cak tri puta....Zavisi od osobe... Ali, ako se vrsi permanentno, vise puta, narocito u odredjenim vremenskim razmacima - VEOMA JE STETNO! Organizam se NAVIKAVA da proizvodi vecu kolicinu krvi nego sto je organizmu realno potrebno i to prvo prouzrokuje povecanje krvnog pritiska, a visok krvni pritisak prouzrokuje kardiovaskularna oboljenja, a od kardiovaskularnih oboljenja umire najvise ljudi na svetu!"

Ako govorimo o HUMANOSTI, naravno da treba biti human kada su u pitanju neki nama bliski i dragi ljudi. Tu davanje krvi ni ne dolazi u pitanje.
Ali, davati krv za nekog koji se napio pa slupao u saobracajnoj nesreci, nekog ko je gresan pa su ga izboli nozem ili nekome kome ni njegova rodbina nece da da krv - ne osecam bas kao nesto humano.


Uostalom, ima danas jako dobri vestackih tecnosti koje mogu da zamene krv u mnogim situacijama, ali o tome se ne prica puno jer su - skupe.

Jeftinije je traziti humanost od ljudi.

Zar ne bi bilo malo humanije da svi ljudi koji mozda ocekuju da ce im jednoga dana necija krvo biti potrebna, uplaciju mesenno u neki fond da bi i davaoci krvi OSETILI njihovu HUMANOST preko odredjenih penzija koje bi dobijali u skladu sa brojem davanja krvi?

Nije fer da samo jedni treba da budu humani u ovom zivotu, oni koji daju, a oni koji primaju - nista! Samo jedno: "hvala lepo!", a mozda cak ni to.

Krv ipak nije cigareta ...

draculac-lee.jpg
 
Četiri puta sam davao krv a nisam poznavao nijednu od te četiri osobe. Sve su to neke tetke i ujne od ovoga i onoga. Za nekoliko dana odoh dati i peti put. Mislim da je to ipak više humano nego štetno, pa čak i ako se daje pijacu koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći.
 
Ti si jedna cudna osoba,sacinjena od suprotnosti..tvoji tekstovi govore o tebi.
Rekla sam vec u jednom od komentara da si ponekad zlocesti decak kada te isprovociraju,a to potvrdjujes i ovim tekstom..
Strah od vadjenja krvi ili ogorcenost usled jednog "nezasluzenog" davanja..koji mehanizam odbrane je stupio na scenu?
 
Isus33;bt60661:
Četiri puta sam davao krv a nisam poznavao nijednu od te četiri osobe. Sve su to neke tetke i ujne od ovoga i onoga. Za nekoliko dana odoh dati i peti put. Mislim da je to ipak više humano nego štetno, pa čak i ako se daje pijacu koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći.

Svaka 4 minuta jedno dete umire OD GLADI na svetu.

Postoje brojni ljudi koji imaju vise novca nego pojedine drzave.

ONI treba da su humani, a ne mi.....

Humanost se trazi na pogresnoj strani.
 
lelavi;bt60667:
Lepo receno Lejla,al.dbuni..Moj cale je davalac krvi vec 20 godina i nikada nije imao problema sa pritiskom(hvala bogu) ili bilo koji drugi poremecaj izazvan time.Mislim da ti trazis paznju time sto konstantno provociras, mada su mi tvoji tekstovi uvek zanimljivi i inspirativni za diskusiju i ako se ne slazem sa nekim tvojim stavovima. Donekle je to i dobro jer bi inace bilo dosadno i monotono. Ali, sto se ovoga tice,stvarno nisi u pravu. Meni je zivot spasio ko zan ko i hvala mu.Da nije bilo tih humanih donatora krvi ja sad nebih ovde kuckala na tastaturi, veruj mi!!!!!!!!Sagledaj malo i sa druge tacke gledista.

Ja uopste ne provociram.

Sto pisem su naucne CINJENICE koje slabo dopiru u javnost jer mnogima ne odgovara da se zna ta ISTINA.
 
Isus33;bt60661:
Četiri puta sam davao krv a nisam poznavao nijednu od te četiri osobe. Sve su to neke tetke i ujne od ovoga i onoga. Za nekoliko dana odoh dati i peti put. Mislim da je to ipak više humano nego štetno, pa čak i ako se daje pijacu koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći.

Za rodjake se moze tolerisati.

Za kojekakve pijandure koje se slupaju nikad ne bih nista dao.

Ostavio bih ih da iskrvare.
 
lejla.al.dbuni;bt60665:
Ti si jedna cudna osoba,sacinjena od suprotnosti..tvoji tekstovi govore o tebi.
Rekla sam vec u jednom od komentara da si ponekad zlocesti decak kada te isprovociraju,a to potvrdjujes i ovim tekstom..
Strah od vadjenja krvi ili ogorcenost usled jednog "nezasluzenog" davanja..koji mehanizam odbrane je stupio na scenu?

Ja sam vatra i led.....:cool:
 
Od celog teksta jedino se slazem sa cinjenicom da davanje krvi NE MORA da bude besplatno. To je ravnopravno sa davanjem organa (krv je organ) i u mnogim zemljama se to naplacuje. To bi bilo posteno.
[Znam da su neki davaoci isli u Madjarsku da daju krv (tamo se placa) i od toga su ziveli u ona vremena hiperinflacije]
 
Krv treba da se plaća i naplaćuje! To je trošak lečenja, i u slučaju saobraćajnih nezgoda taj trošak treba da pada na osiguravača onog ko je skrivio nezgodu. U slučaju drugih operacija, krv je takođe trošak lečenja i zdravstveno osiguranje bi 'materijal' moralo da plati- isto kao što plaća gaze, vate, konce, implantate...
 
Posle sopstvene krvi,jedino što čovek može dati je suza.....

Kad pročitam tekst i pojedine komentare,shvatim da ima ljudi koji su sklopili ugovor sa Gospodinom i znaju da takva trica kao što je krv njima nikad neće zatrebati.(ili možda imaju dovoljno para za skupe substitute).
Kao dugogodišnji dobrovoljni davalac,tvrdim da nije ni malo štetno,čak šta više - korisno.Ne samo za druge ,već i za sebe.
I na kraju,ne služi ljudska krv da se daje samo u čistom (sirovom) obliku.Od nje se prave i specijalni fraktati i lekovi koji se koriste u lečenju obolelih od bolesti krvi.

Kad pomislim samo koliko dece ima leukemiju i koliko njih u lečenju treba različite derivate krvi - davala bih krv svaki dan,pa i da je štetno.

Redovno obnavljanje krvne loze je blagodet za organizam.
 
ja sam davao redovno, mozda 3 puta godisnje, a u jednom navratu i krvnu plazmu... sad ne dajem zbog artritisa koji se pojavio. nisam primetio da mi je skodilo dok sam davao...
a ima i smisla da bi trebalo da se davaocima plati. jer tu istu krv koju dajemo drzava ume i da prodaje... pa se nekad pitam, zasto drzava nije humana... a od nas se to ocekuje...
tesko pitanje u svakom slucaju...
 
ih, sad mi kažeš da je štetno...moj je otac dao krv preko 70 puta, a sad je bolestan...ne kažem da je zbog toga, ali, između ostalog, ima i povišen krvni pritisak, malu penziju, HUMANOST mu je srednje ime...a živi životom zbog kojeg bih danima plakala...vrlo slabo se kreće...ali svejedno, sad bi ti ON odgovorio da nije u pitanju uvijek pomoć onom ko je ne zaslužuje - pijan ili kriminalac ili slično- šta je sa onima koji su žrtve upravo takvih, u saobraćajnim nesrećama, napadima, u bolestima...
 

Back
Top