Pekmez i džem

Majko,dozivam još sa kapije,daj mi nešto da pojedem. Znam šta je to nešto, komad hleba namazan sa mašću i alevom paprikom ili dzemom od kajsija. Prvo idi molim te do česme,vidiš kolika si prljav. Hoću džema kažem i odlazim. Voda pršti na sve strane, nema odvoda za vodu, samo jedna kanta koja se brzo napuni i onda preliva na sve strane. Žurim da se što pre operem, ne uspevam, samo razmazujem prašinu po rukama. Evo gotovo kaže majka i gleda sa čuđenjem u mene.... ti si sad prljaviji nego malopre. Ja uzimam onaj komad hleba i trčeći odlazim na ulicu. Tamo me čeka moj drug Danilo, drži u ruci komad crnog hleba preko koga je namazan pekmez od šljiva. Menjamo hleb, meni pekmez a njemu džem. Moja majka je kupovala hleb a njegova mesila od crnog brašna. Moja je pravila dzem od kajsija a njegova onaj lepi pekmez od šljiva koji kad namažeš na lebac vidiš svaku uvijenu kožicu. Halapljivo jedemo obojica. Bože kako je dobar a i po Danilu se vidi da razmišlja isto.
Vrlo brzo od pekmeza su nam jedino ostali umazani obrazi. Nije nas briga što smo umazani, mi smo takvi ceo dan.

Danas me Maki pita sa čim da ti namažem palačinke... ja kažem,jednu sa pekmezom a drugu sa džemom. Zašto da ne, kad već mogu da biram. Probam palačinke, ne prepoznajem ukus...sa čime si ovo namazala? Džem od kivija…….???????
Neverovatno kako moja žena ume da prepozna šta volim a da to nisam ni znao.
 
Eh, Tigre, blago tebi kad imaš Maki.....i Maci kad ima mene. A džem i hleb......ih, kad se setim na sokaku kako smo gladno jeli.....pravila je gospa Mara svakakve džemove, već kako je voće pristizalo.......ali onaj od šljiva mi je najomiljeniji. Bogami, ja i danas umem da uzmem hleb i džem da pojedem
 
uffff,Tigre...kad se setim...a tek kad me baba odvede u spajz a ono nepregledni,bar se meni tako cinilo,redovi na stalazama...sve pekmez
Pa kad namazemo ne hleb pa teraj na ulicu...kakve krpe i ubrusi za ruke,prsti su se olizalihttp://4.***************/_L5hLKpfXFqw/SsxUaPSBFSI/AAAAAAAAAhg/3u7PXXWh18g/s400/bana1.jpg
 
Dok čitam ovu tvoju priču,razmišljam koliko puta sam kao dijete sa kriškom namazanom džemom ili nečim sl. istrčala na ulicu i bez neke veće brige da li sam ruke oprala sapunom pojela to u slast i bila zdrava ko drijen...uostalom kao i sva djeca iz ulice...
a u ovo današnje vrijeme non stop se nesto vodi računa o svemu,a non stop se pojavljuju nekakve bolesti i koješta...Tigre...priča za 10..Pozz.
 
A, 'de nadje dzem od kivija? To jos ne probah...
Pekmez je neprevazidjen slatkis: samo uzmes kasiku,pa smugnes u ostavu da te niko ne vidi:)
A, kad dodjes do pola tegle,kasikom ostatak pekmeza zalepis uz staklo da se ne vidi ucinjena steta:)
 
Pričao mi je tata sa setom o tim bezbrižnim vremenima, kad su istrčavali na ulicu sa namazanim hlebom, mast i aleva ili mast i šećer ili... ko je već šta imao i kako su svi delili, prvi bezec itd... I navukao me bio, godinama nam je omiljena večera bila hleb, mast i aleva. I slažem se za pekmez od šljiva, crni hleb... i džem od kivija. ;)
 
Pa to je tigre, novi koktel od dzema i pekmeza...:zper: :zcepanje:
Secam se tih vremena sa setom...I jos nesto,, neverovatno smo voleli: cak hleb posut secerom?:eek:Ne mogu da verujem da smo i to jeli...ali jesmo...:ok: A dzem mi je bio obavezan obrok uvece, cak ponekad i posle rucka, da se zasladim iako ima i kolaca...:D i nisam bila debela...:mrgreen:Zanimljivo podsecanje ...:klap:
 

Back
Top