NARODNI SUD LJUBAVI

Jos za zivota Patrijarha srpskog,gospodina Pavla,navodjeno je da ce biti proglasen svecem i to ce,kada je o njemu rec,gotovo sigurno biti odluka Sabora.
Svetim ga je narod prepoznao.
Teoloska podloga za proglasenje neke licnosti svetom je sledeca:narodni sud ljubavi je najveci garant svetosti odredjene licnosti.
Mnogi ljudi su u istoriji bili proglasavani svetima od samog naroda i pre proglasenja sabora,koje je usledilo mnogo godina kasnije.
Primer za to je otac Justin Popovic,odnosno vladika Nikolaj.

/ "Blic online" /
 
On za svoje vernike JESTE svetac,bez obzira na zvanicno proglasenje!
Samo,nekako mi rogobatno zvuci ovo "gospodin"...
Danas sam isto to cula i na Studio B. Mozda to i jeste ispravno,ali meni mnooogo "grebe" usi.:mrgreen:
 
-- Patrijarh srpski gospodin Pavle, to je normalno da se kaze... necemo valjda Paja...
-- A on je prepoznat kao svetac i mnogo sire i izvan ovih nasih prostora... Mada, sigurno je najvaznija i njemu najmilija ova ogromna ljubav celog naseg naroda prema njemu... sto je i sustina ove nase vere. Ja licno nisam veliki vernik, najvise zbog toga sto kad vidim kakvi su nam popovi, vladike... bolje da ne nastavljam. Ali, da su svi kao gospodin Pavle to bi vec bilo nesto drugo...
-- Tesko nama sada kad pocne borba za mesto novog patrijarha koja je tinjala jos za vreme njegovog zivota... ko zna kakvog cemo politicara dobiti da zameni jednu takvu gromadu kakav nam je bio pocivsi patrijarh, slava mu i hvala...
 
EuReKa44;bt56880:
On za svoje vernike JESTE svetac,bez obzira na zvanicno proglasenje!
Samo,nekako mi rogobatno zvuci ovo "gospodin"...
Danas sam isto to cula i na Studio B. Mozda to i jeste ispravno,ali meni mnooogo "grebe" usi.:mrgreen:

"Patrijarh srpski gospodin.." je ustanovljen,po verskim kanonima,termin,naziv,"titula",punovazno ime nosioca najvise duhovne,Crkvene vlasti.
I licno mislim da "gospodin" kao obelezje savrseno tu pristaje,jer me ta rec asocira na postojanje duha,moralnosti i postenja kod tako oslovljene osobe.
Ovo je moje gradjansko vidjenje naznacenog termina,naravno.
 
parker 71;bt56902:
-- Patrijarh srpski gospodin Pavle, to je normalno da se kaze... necemo valjda Paja...
-- A on je prepoznat kao svetac i mnogo sire i izvan ovih nasih prostora... Mada, sigurno je najvaznija i njemu najmilija ova ogromna ljubav celog naseg naroda prema njemu... sto je i sustina ove nase vere. Ja licno nisam veliki vernik, najvise zbog toga sto kad vidim kakvi su nam popovi, vladike... bolje da ne nastavljam. Ali, da su svi kao gospodin Pavle to bi vec bilo nesto drugo...
-- Tesko nama sada kad pocne borba za mesto novog patrijarha koja je tinjala jos za vreme njegovog zivota... ko zna kakvog cemo politicara dobiti da zameni jednu takvu gromadu kakav nam je bio pocivsi patrijarh, slava mu i hvala...[/QUOTE/

Slazem se sa tobom u ovom komentaru,Parkeru..
Ogromna ljubav celog naroda srpskog prema svom patrijarhu je i sustina hriscanske pravoslavne vere.
Bio je omalen,mrsav covek,a vazio je (kako si to lepo rekao!) za "takvu gromadu"..nasmesio si me sjajnim epitetom kojim si opisao naseg gospodina Pavla..
 

Back
Top