Nasredin Hodža i Filozofija

Шопенхауер је писао да у општим учењима ислама није могао наћи ишта филозофски вредно, али да је сасвим друга прича са самом сржи те религије или њеним мистичним езотеричним правцем "суфизмом" што је нешто веома вредно и што стоји раме уз раме са Упанишадама и будистичким учењима.
Шта је заправо суфизам може постати јасно на примеру "Насредина Хоџе".
Насрадин хоџа је измишљени лик кроз кога су суфисти (мистични езотерични правац ислама) преносили срж свог учења у народ. Ради се о шалама и вицевима у правом смислу те речи, који изазивају смех и личе на сасвим обичне вицеве. Њих има много и неки од њих су стварно смешни, актуелни и дан данас. Сервантесов Дон Кихот је у свом роману искористио многе од тих шала о Насредину Хоџи, што можда није свима познато. Међутим, у тим шалама скривене су мистичне поруке суфиста које није лако баш лако видети
Рецимо ево једна од њих:
Išao Nasredin hodža kroz selo, a na njega navali pas njegovog suseda. Hodža potegne sekiru da se odbrani, udari psa u glavu a pas otegne papke.
Sused na to ode kadiji i potuži mu se. Odmah dovedu Nasredina, te mu kadija govori: - Što nisi drškom udario psa, već oštricom?
Na to će mu Nasredin: - Da je pas mene hteo repom ujesti, i ja bih njega udario drškom.
Ja ću ovde izdvojiti jednu drugu priču i videćete kakve filozofske istine se tu kriju:

Jednog dana Nasredin hodža je seo na svog magarca naopako, sa licem okrenutim ka nazad. Ljudi su rekli:
- Ali hodža, sediš naopako!
- Ne - uzvratio je - ne sedim ja obrnuto! Već je magarac taj koji gleda u pogrešnom pravcu!


backwardridingstatue_zps7705d18b.jpg

Ова прича је попут Платонове алегорије пећине.

О Платону и пећини писао сам овде:
https://forum.krstarica.com/threads/platon-alegorija-pecine.846316/

Магарца можемо узети као симбол интелекта који својим априорним формама опажања (простор и време) ствара опажаје или Платонове сенке на зиду пећине.
Сам Насредин је један од људи у пећини везаних ланцима који посматрају сенке, али који је ипак, за разлику од осталих, окренуо главу у правцу Сунца иза њихових леђа. Остали везани ланцима се томе чуде и питају га зашто јаше наопачке?
Али он заправо гледа у правом смеру, а они су магарци који су опијени сенкама, илузијом.
Треба окренути поглед са сенки на зиду пећине и погледати ка унутра, ка духу. Ка унутрашњем сопству. Скренути поглед са појаве и потражити "ствар по себи".

Из овога можете видети шта се заправо скрива иза најбаналнијих шала Насредина Хоџе.
 
Poslednja izmena:
Najzad da sretnem jednog poštovaoca Šopenhauera.Da li znaš da je Š. nosio prsten sa likom sfinge koja se srušila,želeći da pokaže kako je rešio zagonetku sveta.Drago mi je da si ovde,iščitaću tvoje tekstove sa pažnjom poz.
 
Znam za tu pricu o njemu i sfingi ali nisam znao za prsten. Hvala ti.

U pravu si. Jesam postovaoc Sopenheura i vise od toga...tako da se bez problema mogu sloziti sa njim. Posle njega sfinga moze propasti u ponor jer su svi problemi filozofije reseni, a covek je dosao do granica mogucnosti ljudskog saznanja.

Nama danas ostaju samo parafraze i sreca sto mozemo uciti od takvih genija.
 
Poslednja izmena:
oziman;bt65580:
Znam za tu pricu o njemu i sfingi ali nisam znao za prsten. Hvala ti.

U pravu si. Jesam postovaoc Sopenheura i vise od toga...tako da se bez problema mogu sloziti sa njim. Posle njega sfinga moze propasti u ponor jer su svi problemi filozofije reseni, a covek je dosao do granica mogucnosti ljudskog saznanja.

Nama danas ostaju samo parafraze i sreca sto mozemo uciti od takvih genija.
Ja sam više godina samo njega čitao.Znaš da su neki poznati pisci rekli da posle njega dugo nisu mogli da čitaju drugo.Budi pozdravljen
 

Back
Top