TRAŽIM POSAO

Radiš, radiš i onda ostaneš bez posla. Razlozi su razni: propala firma, previše se radi, malo se plaća i to malo kasni, gazda nije normalan, kriza, politika, ponos, mentalitet,...Treba pronaći drugo, jer se više na starom poslu ne može.
Otvoriš novine, stranice oglasi, deo zaposlenje, gledaš,čitaš,tražiš,beležiš,zaokružuješ,zoveš. Za jedan oglas je već pronadjen kandidat, drugi zakazuju grupni razgovor,treći kažu da se pošalje biografija na adresu, pogledajte naš sajt,... Odlučim se da odem na grupni razgovor, prisustvovalo je bar 70 ljudi, prezentacija je krenula, u glavi već znam o čemu se radi, krenula mi nervoza jer sam navučen na tu vrstu oglasa koji je bio veoma uspešno kamufliran, razmišljam da ustanem i odem ili da im na kraju pokvarim koncepciju ili...uh, ne znam šta?! Nalickan, utegnut u odelu, sa skupim okvirom za naočare,sa veštačkim osmehom, sav bitan i uzdignut krene govor: „Kompanija je veoma uspešna u celom svetu, bla bla, sponzori su mnogim sportistima, bla bla, ovaj shejk zamenjuje obrok, bla bla, mršavite zdravo, a sada ćemo vam pretstaviti naše uspešne promotere“... na scenu izlazi oko deset ljudi raznih zanimanja,starosti,nacionalnosti koji su JAKO zadovoljni koliko su prodali i koji su JAKO srećni koliko su zaradili u kratkom periodu a ono što su rekli verujem da su naučili napamet ako ne onda im se divim kako glume sreću i radost!! Čekao sam svoj trenutak, kada dodje do onoga: ako ima neko nešto da pita?
Ne, toga nije bilo! „...sada vas molimo da vaše popunjene formulare predate onima koji su vas kontaktirali a svi koji budu zainteresovani za preparat neka dodju u Beograd gde će biti prva prava prezentacija, cena ulaza je 500 dinara a ako dodjete sa još nekim cena za dvoje je 800 dinara“ !!! Samo sam ustao i prvi izasao na vrata. Besan, ljut, kipim...pa šta oni misle? Jel ovaj narod toliko lud još uvek posle svih ovih godina i da naseda na takve „kompanije“?! A gde je prevoz do Beograda? Klopa? Da su ozbiljni, to bi bilo organizovano sa prevozom. Ne, samo ne želim da se setim tog dogadjaja i da se setim ranijih godina i firmi poput ove koje su tada i krenule sa prodajama svega i svačega, ali posle toliko godina, opet to da postoji i da ljudi i dalje to pokušavaju da rade i zarade na taj način? Ne razumem!
Web sajtovi za posao daju nadu, treba probati aktivirati se i preko sajta, da, do je sad veoma popularno i najlakse je naći posao preko interneta! Konkurisao sam na oko pedeset oglasa, mnogi konkursi su i istekli, niko ni elekronsku poruku nije poslao na email, niko da zove, pitam se: koliko još dodatno trebam biti kvalifikovan da bih dobio posao? Ko dobija te poslove? Nemoguće da ni na razgovor ne mogu biti pozvan?! Zvoni telefon!! Dobar dan. Dobar dan. Vi ste taj i taj, ja sam taj i taj ... zovemo u vezi razgovora za posao koji će se obaviti u Beogradu... već sam poludeo, pa zar ni jedna firma ne posluje i ne obavlja razgovore u Novom Sadu?! Pa šta oni misle? Da ne kažem o onom oglasu gde šalješ SMS, dge skidaju 600 dinara + PDV za tvoju prijavu, u nadi pronalaženja posla. UŽAS!
Veoma lep oglas nudi posao u inostranstvu, poludeo sam od naših poslodavaca, možda je bolje da malo odem preko...posaljem CV, uz propratno pismo, srećan, biće nešto, naša zemlja ulazi u Evropu, zar ne?! Poštovani, drago nam je da se intersujete, u attach file su potrebni papiri i ugovor koji treba da popunite i posaljete nam... u ugovoru piše da se usluge plaćaju 200 eura + put, koji isto plaćaš kao kandidat za platu koja je za početak mala ali videćeš sveta!!?? Čoveče, da li taj svet zna da nezaposleni nemaju para? Da nezaposleni traže posao, ne bi li imali novca!? Ne, mislim da to niko ne zna!
Poslodavci su u prilici da za jednu poziciju objave oglas, gde se javi par hiljada ljudi, kandidati moraju biti sa „druge planete“,prolaze u druge i treće krugove i selekcije ne bi li prošli konkurs, a čest je slučaj da recimo za poziciju prodavca odaberu čoveka sa fakultetom! Pa čemu da se onda nada čovek, koji je stvarno prodavac?!
I tako iz nedelje u nedelju, iz meseca u mesec...
 
Beznadje..to je realnost Srbije.
Vise dece nam je napustilo ovu jadnu"zemlju u tranziciji"(politicko odredjenje pojma sa latentnim znacenjem u ruznom kontekstu)od 2ooo.god kada smo postali"demokratska"zemlja nego do 2ooo,godine kada smo bili pod"diktaturom".
Tako govori statistika,a ona je neumoljiva.
O kakvim mogucnostima zaposlenja da govorimo onda za ljude u godinama koji su svoj posao izgubili ne svojom zaslugom,ako ni mlada generacija nema sanse za zaposlenjem?!
Ovu drzavu je mnogo kostalo profesionalno osposobljavanje kadrova,a onda ih,infantilno,prepusta drugim drzavama besplatno.
"Nesto je trulo u drzavi Danskoj" rekao je vec davno Sekspir..
Zao mi je;Nesons..iskreno.
 
Dobiti posao preko oglasa-konkursa je jako teško. U suštini to su sve već nafilovane forme i gotovo su svuda iste. Recept koji je dobar netreba menjati, plus ako možete i zaraditi na leđima paćenika - fenomenalno.
Ali nisu krivi poslodavci, kriva je država jer im je to dopustila. Žao mi je, zaista.
 
da, ovo nije blog za ocenjivanje...
skoro kao i onaj sajt na B92 ''lako do posla'' kojim se hvale kako je najposeceniji !!?? zar tim sajtom treba da se hvale? ljudi u ocaju traze posao, a u Srbiji ce to dugo biti najposeceniji sajt, koji ne pomaze toliko koliko ga reklamiraju... tuzno.
 

Back
Top