Žuta košulja

deYwal.jpg


Nekih godina tamo unazad ljudi su masovno odlazili na “privremeni rad” u Nemačku. Vraćali bi se o praznicima i na godišnji odmor. Teško ih je bilo prepoznati. Ono što je najviše upadalo u oči bila je garderoba koju su nosili. Meni su ličili na klovnove. I baš jedno takvo čudo stoji naslonjeno na spomenik u centru grada. Žuta košulja, šarena kravata, karirani sako i obavezna čačkalica u ustima. Osmeh ispod tankih brkčića i šeširić na glavi odaju čoveka koji je došao da pokaže kako je on uspeo tamo negde u dalekom svetu. Mi klinci se okupili oko njega kao da igra mečka .
On podigao nos visoko, valjda misli da je onaj spomenik podignut njemu u čast a mi se nismo okupili zbog njegove žute košulje i šeširića na glavi,takvih je svakim danom sve više. Našu pažnju izaziva muzika koja svira iz njegovog dzepa. Svira neko kolce a mi se gurkamo i s nevericom pitamo kako je moguće da se muzika čuje odatle. Ljudi se okupili oko njega a on samo što ne poleti. Bio je to prvi tranzistor u mom gradu. Doneo ga je radnik na “privremenom radu”. Kasnije mi je neko pričao da je taj sa šeširićem radio u nekoj mrtvačnici, prao pokojnike. Šta je uostalom to važno. Ostade sećanje da je prvi tranzistor u moj grad doneo čovek u žutoj košulji sa šarenom kravatom. Nije to tako davno bilo,tranzistor je tada bio nevidjeno čudo……Sad se pitam da li je skoro neko naslonjen na spomenik izazvao takvo interesovanje? Nije sigurno...Više nema čuda,sve smo osetili,iskusili,doživeli. Šta bi trebalo da se još desi da se začudimo. Mislim da za nas više ne važi ni ona narodna "svako čudo za tri dana"....potrošeno
 
U doba prvih tranzistora:
zena proda kravu, da novac sinu i posalje ga u grad po tranzistor. Cekaju zeljno i ukucani i seljani kad ce se pojaviti tranzistor. Jedan dan, drugi dan,... Krajem sedmice stize sin bez tranzistora. "Gde je sine tranzistor?". "Majko, ja udji u jednu kafanu a tamo ljudi koliko oces, i red je da platim, kad vec imam para. Udji u drugu, udji u trecu kafanu. Ne kraju mi ne osta ni pare.". "Ako si ti sine, samo da nisi tudju popio." :lol:
 
Ucinio bi me srecnom neko ko bi umeo da mi izazove osecanje cuda.
To je osecanje koje se celog zivota pamti i prepricava kao anegdota
(kao sto ti to vrlo uspesno i zanimljivo umes da nam preneses).
To je vanvremenski,cudesni osecaj kroz koji se prozima stvarnost i fikcija,
realni svet i svet maste,izmedju kojih cesto ne umemo da podvucemo liniju razgranicenja.
E,zbog te misticne linije,cuda i jesu nesto neverovatno,nesto sto trajno ostaje u secanju.
Nazalost,nema ih vise.
Sva cuda su potrosena odavno.
Slazem se sa tobom,Sibirski...
Ps.Mozda i zato volim "sience fiction" filmove,jer su jos samo u njima cuda na dohvat ruke..
 
Poslednja izmena:
lejla.al.dbuni - Jedan zivotni vek je mnogo malo vremena da se prezivi sve ono sto smo mi ilmali isrece ili nesrece da prezivimo, vidimo ili osetimo na sopstvenoj kozi. Ako bi se za bilo koju generaciju moglo reci da je zivela brzo onda je ova nasa zivela brzinom svetlosti,zato smo potrosili sva nasa cuda
 
Opet se slazem sa tobom,Sibirski..
Mi jesmo srecna generacija,jer su nam cuda bila dostupna.
Mozda je to i najveci doprinos naseg"siromastva"u detinjstvu i mladosti(mislim na materijalne vrednosti),kada smo nedostatak istog nadoknadjivali vizijom i optimistickim pogledom u nepoznatu buducnost.
I neka smo ta cuda potrosili...bili smo ih vredni!
Da ih nismo proziveli,bili bi siromasniji za nesto sto ne bi mogli da kasnije nadoknadimo:to je ova masta koju su nam ta nezaboravna cuda stvorila.
Zato smo ovako,sa dobrom cifrom u godinama,jos uvek u dusi deca,nevidjeni sanjari koji umeju da se raduju "beznacajnim"stvarima..
Ps.Jel` ti to rece "Bas tako,Lejla!"..ili mi se ucini?..ha,ha..
 
,,Zato smo ovako,sa dobrom cifrom u godinama,jos uvek u dusi deca,nevidjeni sanjari koji umeju da se raduju "beznacajnim"stvarima.."

Sve ste rekli...ja cu samo dodati da ovakvih generacija kao nase, vise nece biti i da mi je zao zbog toga...:ok:Tigre, tvoje price su zaista price o tako obicno-neobicnim stvarima..;) BRAVO!
 

Back
Top