витез

vitez_02.jpg
Долазио је однекуд, ни са неба, ни са земље. Да ли му је адреса била „чардак ни на небу ни на земљи”? Јахао је белог коња. Носио сјајан оклоп. У руци држао златни мач. Да ли због тога био „видан као светлост”? Долазио је да се бори против Хидре, да савлада Минотаура, да надвлада Голијата, да убива троглаву аждаху, да победи на турниру под градом Леђаном. Звао се некад Херкул, некад Тезеј, Давид, Свети Ђорђе, Милош Војиновић. Био је усамљени ратник, био светлост у вечној борби добра и зла, против сила мрака. Тежио вишем циљу, за свој живот био равнодушан. Бранио нејаке, не бојао се „никога до Бога”. Равнодушан према земаљском благу; слава и име чувено, и част – и све оно што се не продаје и не купује – то му је било најважније. Ни Бог, ни човек, био је све оно што је божанско у човеку. Побеђивао је снагом, у поразу побеђивао је врлином. Пио вино, а никад пијан био. Ни јачем се с пута није уклањао. У дослуху био са вилом посестримом. Веран пријатељу у невољи, побратиму. Знак господства, грб, носио на штиту. Над њим је летео соко, сиви, пред њим трчао пас, верни.Витез!

vitez_01.jpg

Извор: Е- пошта
 
lejla.al.dbuni;bt50478:
Zbog svega ovog sto je napisano,vitez je zato VITEZ !
Ps.Posto mi je slican bas potreban,ako nekog takvog znas,da me upoznas sa njim,Pely..vazi?..he,he..

Mislim da bi pre tu pomogao oglas:
«Traži se vitez, ljubavi radi!
Jedna ledy, uplašena, ne zaštićena
u ovom opasnom svetu grubosti
svog viteza traži.»


the_knight_and_the_lady_poster-p228569173108001821trma_400.jpg


šifra " maramica bela"
2006_02_13_maramica.jpg
 
SibirskiTigar;bt50523:
Ova slika je ...dirljiva, jedan junak postaje vitez, znak veličine i hrabrosti, priznanja i očekivanja.

Razmišljam kako se oseća vitez dok prima čin. Emocije...za mene su tajna.
A Tigre ti bi kao muškarac mogao da naslutiš spektar mogućih osecanja.!

Hvala Tigre za prilog.:klap:
 
POREKLO VITEZA
- Vitez se rađa ili od roditelja vitezova ili je polubožanskog porekla, od jednog roditelja božanske pripadnosti (bića, životinje, biljke) a drugog smrtnog.
- Dete smrtnog čoveka može da odraste u viteza ako je na rođenju bilo pod posebnim sakralnim okolnostima darivano nekom natprirodnom moći, osobinom ili mu je ostavljeno junačko zaveštanje.
- Viteško poreklo se mora znati i pamtiti. Čuva se u legendi o rođenju heroja, odnosno "čudesnog deteta" ("divine child"), ili "vidovitog deteta" u srpskoj mitološkoj terminologiji, preko junačkih pesama i priča, kao svako "tajno znanje predaka".
- Genealoško stablo viteza značajno je, u vezi je sa mestom rođenja, prostorom i vremenom, kao vrstom "sakralne teritorije", odnosno geniusa loci.

ODGAJANJE I OBUČAVANJE VITEZA
- Vitez raste u prirodi pored roditelja viteza ili učitelja-viteza, daleko od profanih sadržaja svakidašnjeg života i nastambi.
- Vitez se uči da voli prirodu i da može da bude njen ravnopravni deo. Vitez se ne plaši prirodnih pojava ni životinja, on sa njima razgovara kao sa ljudima. Vitez poznaje oznake godišnjih doba i bilje. Vitez poznaje planinske izvore i reke.
- Vitez vežba svoje telo u izdr-žljivosti, može da pešači, da podnosi hladnoću i vrućinu. Vitez brzo trči, snalazi se u prostoru.
- Vitez umereno jede, hrani se prirodnom hranom i pije samo izvorsku vodu i vino.
- Vitez sam gradi svoju kuću i pravi jednostavne delove svoga pokućstva.
- Vitez uči da jaše najbrže konje, poznaje im ćud i ume da ih leči i gaji.
- Vitez uči da gađa iz luka i strele, da rukuje mačem i sabljom, da se koristi buzdovanom.
- Vitez zna svoje genealoško stablo i poznaje podvige svojih predaka.

arn_tempelriddaren_gallery_9.jpg

Autor (Mirjana Popović Radović)
 

Back
Top