O VLASTI

Postoje kod ljudi tri velike strasti:alkohol,kocka i vlast.
Od prve dve se nekako mogu izleciti,od trece nikako.
Vlast je i najtezi porok.
Zbog nje se ubija,zbog nje se gine,zbog nje se gubi ljudski lik.
Neodoljiva je kao carobni kamen,jer pribavlja moc...
Coveka na vlasti podsticu kukavice,bodre laskavci,podrzavaju lupezi,i njegova predstava o sebi je uvijek ljepsa nego istina.
Sve ljude smatra glupima,jer kriju pred njim svoje misljenje,a sebi prisvaja pravo da sve zna,i ljudi to prihvacaju.
Niko na vlasti nije pametan,jer i pametni uskoro izgube razbor,i niko nije trpeljiv,jer mrzi promjenu.
Odmah stvaraju vjecne zakone,vjecna nacela,vjecno ustrojstvo,i vezuci vlast uz Boga,ucvrscuju svoju moc.
I niko ih ne bi oborio,da ne postaju smetnja i prijetnja drugim mocnicima.
Ruse ih uvijek na isti nacin,objasnjavajuci to nasiljem prema narodu...a svi su nasilnici izdajom prema vladaru,a nikome to ni na um ne pada.
I nikoga to nije urazumilo,svi srljaju na vlast,kao nocni leptiri na plamen svijece..."

MESA SELIMOVIC

Ps.Moj prilog tekstovima na temu politike,a nakon teksta "O nacionalizmu".
Apoliticna sam licnost..nisam nikada bila clan nijedne partije,ne glasam,ne gledam TV dnevnik,nikada u drustvu ne pricam o politici,moja interesovanja za ovakvu temu su sa nekog drugog aspekta.
Ovaj tekst predstavlja kroki-portret ljudi na vlasti i psiholoski portret njihove politicke vladavine.
Posvecujem ga Miletu sa Klise i Parkeru.
 
Blago članovima te biblioteke u kojoj(ako)radiš.Sudeći po tekstovima koje citiraš-znaćeš šta da preporučiš čitaocima....Da ne bude kao kad sam ja rekao"....nešto po vašoj preporuci..." ,a ona mi donela kriminalistički roman.Loš.
 

Back
Top