Bašta

2hzu7m8.jpg



U uglu malog parku pored reke nalazi se restoran "bašta". Lepo ime za mesto gde je u letnjim večernjim satima grad skupljao svoju mladost. Metalni stolovi bez čaršava, rasklimane pletene stolice za koje se otimaju bahati momci.
Nervozni konobar odmah naplaćuje pivo strahujući da će neko da nestane u mraku olistalih lipa. U jednom uglu "bašte" svira muzika na koju uglavnom niko ne obraća pažnju. Momci dolaze zbog devojaka a devojke lepe kao neubrane jabuke.

Ulazi stariji sedi gospodin sa mlađom suprugom. Sve oči su uprte u njih. Subota je dan kojim oni već nekoliko godina dolaze na večeru. Sedaju za rezervisan sto prekriven belim čaršavom dok im konobar veoma ljubazno pridržava stolice.
Svi ga znamo, on je glavni inžinjer u fabrici. Dobar je čovek, doselio se negde iz preka, kako kažu moji meštani. Poslužuje im večeru a on naručuje muzici da mu odsviraju samo jednu kompoziciju,uvek istu. Pitao sam se šta mu to sviraju, meni je potpuno nepoznata i još neki koje sam pitao nisu znali. Nekako sa završetkom zadnjih nota i njih dvoje bi ustali ispraćeni našim pogledima. Taj se ritual ponavljao svake subote dok se jednoga dana kažu nije vratio u svoje rodno mesto,tamo negde preko. Prošlo je mnogo vremena od tada,zaboravio sam ja i tog gospodina i pesmu...........a onda jednoga dana na TV začujem poznate zvuke i setim se sedog gospodina....potpuno sam zanemeo , pogled mi se skamenio,zbunjen sam. Ne mogu da verujem da je muzika koju slušam hrvatska himna "lijepa naša".
Ne smeta mi ni danas, briga me, nego se samo setih kako smo bili bezazleni, kako nismo bili opterećeni odakle smo i koje smo vere. Cenili smo gospodina jer je bio dobar čovek...
Mogu samo da zamislim šta bi se desilo danas u "bašti" da neko i u šali zatraži da mu muzika zasvira tu himnu...........
Bože..........
 
Да у Србији земљи се могла свирати та песма, у Хрватској Марш на Дарину није

Била су безбрижна времена ,и људи су били људи ,сада су прошла
и вратити се неће
зато Југоносталгија је ОК
али Југопатологија је опасна болест
 
Mi smo imali jednog Gospodina, ozenjenog zenom 22 godine mladjom od nejga :lol:, to se poklapa, cesto je pio vino i govorio sta ce sve da bude, a mi smo redom bili sigurni da je covek malo blesav. Umro je neposredno pred rat. Posle smo se secali njegovih prica i ko da ti dodje da se onesvestis od te situacije koliko ga nismo razumeli.
 
Pa Tigre,dobrih i losih ljudi ima svuda!!!!!! I u Hrvatskoj,Sloveniji,Kanadi,Srbiji,Hondurasu,Nemackoj.....I medju katolicima,nazarenima,muslimanima,pravoslavcima,budistima.....Dobri i losi. Sta bi se danas desilo u basti!? Neznam,zavisi ko sedi....zavisi ko naruci. Zasto je basta,kafic,kafana problem? Zasto se na utakmicama,proglasenju pobednika-zamisli Hrvatska prvo mesto,mi drugo pa ajd na himnama da se pobijemo? Sve zavisi dal su u trenutku u vecini dobri il losi,racionalni il neracionalni...Neznam,i moj deda se tukao sa Svabama i bio u logoru pa smo roditelji i ja ipak bili da vidimo tu zemlju,drugarice su mi tamo pa ustaju na nemacku himnu a ipak nam se babe i dede zbog toga neubijaju. Mnogo ti je bre siroka tema! Ali jedno ostaje LJUDI-IDEMO DALJE. Nemogu decu uciti na mrznju! A i smeju se kad im pokusam objasniti Tita,pionire,Jugu. Za njih su Makedonija,Slovenija,Hrvatska....-inostranstvo. Kao nasim generacijama Nemacka. Produzite dalje,gazi nas vreme
 
Kada bismo više znali jedni o drugima,manje bismo se mrzeli,jer ;čovek ima strah od nepoznatog,i taj strah je prirodni odbrambeni mehanizam...ali,ako je strah veći od normalnog,i ako je nepoznanica dalja,a volja da joj se približimo manja,tada se radja mržnja,a do čega ona može dovesti ,videli smo:jesmo li i naučili,to je druga priča.
Tekst hrvatske himne je 1835. godine napisao Antun Mihanović pod nazivom Horvatska domovina. Mihanović je bio posebno inspirisan Ivanom Gundulićem , hrvatskim piscem 17. veka,dubrovčaninom, koji je u svoje vreme sanjao i pisao o slobodi svoga naroda.Inače,bio je i prvi konzul Austrije u Beogradu.

Muziku za Hrvatsku himnu Lijepa naša domovino napisao je oko 1840. godine Josip Runjanin, Srbin iz Hrvatske, rođen u Vinkovcima 1821. On je napisao muziku na temelju Donizettijeve "O sole piu ratto" iz opere "Lucia di Lammermoor". U vremenu kada je himna napisana, na Balkanu je došlo do velikih pokreta. Iz ustanaka (1804-1815) protiv Osmanlijskog carstva koje je od 15. veka dominiralo balkanskim prostorima, nastala je Kraljevina Srbija.

Ako se uzme u obzir da je tekst napisao Hrvat,ali da je muziku napisao Srbin,onda mislim da ona ne bi trebala nikoga da vredja,jer je pesma koja odslikava ljubav prema domovini,koju su očigledno gajili i jedan i drugi.

Poruka, kako u srpskoj tako i u hrvatskoj himni daje neku nadu. U srpskoj himni spas i zaštita za budućnost nalazi se u Bogu, a hrvatska himna, izražava ljubav prema domovini u nadi da uvek bude sretna.
Pokušajmo naučiti mlade,a i sebe,nije na odmet,poruke i jedne i druge himne,i primenimo ih na život ,svak u svojoj zemlji...verujem da ćemo se jednog dana bolje razumeti.....samim tim i manje mrzeti.
Možda je utopija,ali ...treba verovati.
 
Bravo Revelin i hvala na svim ovim podacima...Utopija ili ne,ja VERUJEM...I delim ljude na dobre i lose,nikada mi nije bila vazna neka druga podela....
Mile sa Klise, ja sam JUGONOSTALGICAR
 
Stigla nas je jevrejska kletva za Jugoslaviju-dabogda imao pa nemao. I jos jedna stvar Tigre,pre 5 dana sam bila na nekom skupu sa par ljudi i kaze predsedavajuci-e sad jos himnu da otpevamo i nas cetvoro u isti glas ustasmo i pocesmo-HEJ SLOVENI..........!!!!!Ja sam na njoj odrasla i .........................
 
Nisam sigurna da vam je ideja o vaspitavanje dece ok.
Ne možemo sebi dozvoliti luksuz da decu vaspitavamo da su sve komšije ok kad te iste komšije svoju decu vaspitavaju da su im naša deca veliki i istorijski neprijatelj.
To što klinci iz komšiluka sada dolaze na splavove, lepo se provode i vole nas, to će sve morati da zaborava kada budu postali svoji ljudi i dohodovni članovi zajednice. Ako žele da zarađuju, Moraće da prihvate zvaničnu politiku poslodavca, a ovaj pak države i sve ide lančano.
Jedna je ljubav u srcu i odbaciće je na mladost -ludost, a druga je ljubav koja te hlebom hrani .
Preporuka- recite deci da je to istina i da se time rukovode.
 
Poslednja izmena:
lsecret1983;bt49369:
Bravo Revelin i hvala na svim ovim podacima...Utopija ili ne,ja VERUJEM...I delim ljude na dobre i lose,nikada mi nije bila vazna neka druga podela....
Mile sa Klise, ja sam JUGONOSTALGICAR
Potpuno se slazem s tobom Isecret...postoje samo dobri i losi ljudi i to u svakoj veri...:ok: Prava ljubav je najcistija od svih vera...:heart: haha...ko o cemu, gagi o ljubavi..;)
 
srna4 - generalno sam kazao da decu ne treba uciti mrznji a koliko god mi neke dogadjaje budemo prikrivali doznace ih oni kad tad. A kad doznaju moraju sami da formiraju svoj stav,tako ja mislim
 

Back
Top