Woodstock... FIZICARA!

KiZo

Poznat
Poruka
9.780
Istrazivanja supeprovodljivosti su dugo dugo vremena tapkala u mestu i teorijski i po otkricima materijala sa visim kriticnim [kirijevim] temparaturama.Septembra 1986, Alexander Mueller i Georg Bednorz u IBM-ovim laboratorijama u Svajcarskoj su napravili proboj sa materijalom na bazi bakar-oksida [35 kelvina] 12 kelvina iznad drugih materijala otkrivenih za poslednjih 80 godina.Primenili su i mali trik otkrice su prvo objavili u jednom Nemackom malo poznatom naucnom casopisu,u nadi da nece biti procitan...Razlog je bio -posto jos uvek nisu bili potpuno sigurni u ispravnost rezultata,ali kako bi u slucaju potvrdjivanja svojih tvrdnji mogli da dokazu da su prvi otkrili "visoko-temparaturnu" superprovodljivost,u slucaju da neko u medjuvremenu dodje to slicnog otkrica.Nakon toga mnogo novih superprovodnih materijala je otkriveno i zapalilo naucnu zajednicu,ukljucujuci Itrijum-barijum-bakar-oksid sa kriticnom temparaturom od 93 kelvina.Na toj temparaturi je tecan azot koji je mnogo jeftiniji i jednostavniji za proizvodnju od helijuma koji je ranije koriscen za hladjenje i postizanje superprovodjivosti.Sada su i amateri i slabije [finansijski] laboratorije mogle aktivno da ucestvuju u ovoj vaznoj oblasti,i znatno su prosirene mogucnosti upotrebe supreprovodnih materijala.
Neponovljivi entuzijam koji je tada postojao ovekovecen je u hotelu Hilton u New Yorku..Americko udruzenje fizicara je dobilo sponzorstvo od vlade i raznih kompanija zakupilo Hilton hotel i organizovalo veliki skup fizicara iz oblasti superprovodljivosti iz svih zemalja sveta...preko 3000 fizicara skupilo se [bolje reci uguralo] i ispunilo hotel hilton na 3-4 dana,razmenjujuci razna iskustva,najnovija otkrica,teorije...Diskusije su trajale do duboko u noc cesto su trajale i preko jutra pa do sutra,pilo se na tone kafe,caja, a bogami tocio se i alkohol.Ovaj dosad neprevazidjeni skup strucnjaka iz oblasti superprovodjivosti dobio je naziv Woodstock fizicara.
 
I sta je bilo?

Jesu li uspeli da skinu temperaturu ili se i dalje bakcu sa He?
bio bi red da konacno i ova struja malo pojeftini.
Zanimljivo je da kad je superprovodljivost tek otkrvena, temperatura na kojoj su to postizali bila blizu apsolutnoj nuli, vremenom se ta temperatura povecavala, a posle nisam cuo nista u vezi toga.
Bas me odusevi ovo sto sam procitao.
P.S. prebacicu u nauku, ako ne bude bilo korisnijih postova ovde.
 
Kulirazo zar ne znas kriticnu temparaturu za tecni azot?
...
Nakon ranih 90-tih superprovodljivost je ponovo naletela na zid, zastoj i nestanak entuzijazma.U prilog tome idu i jos uvek nejasne teorijske pretpostavke kako funkcionishe "visoko-temparaturna provodljivost"..ipak od 1986 preko 100 materijala je otkriveno,sa V-T. provodljivoscu.
trenutna granica je keramika sa 138 stepeni kelvina .2001 novo otkrice,otkriven je u japanu Magnezijum-dibromid.Jeftin,lak za ciscenje i dobijanje u velikim kolicinama ,moze da se izvlaci u zice,dakle klasicni problemi vezani za V-T superprovodne materijale su reseni....
,ali ima i mane-nazlost kriticna temparatura je samo 39 Kelvina a kriticna jacina struje je 35 000 ampera.[za Itrijum-barijum-bakar-oksid je oko milion ampera].
lol.
 
Nisam taj deo nikad detaljnije proucavao.
Ono o superprovodljivosti sto sam naucio, naucio sam u gimnaziji.
Sve cega se secam kao sto rekoh su mnogo niske temperature potrebne za ostvarivanje superprovodljivosti. Posle sam cuo samo da se radi na povecanju kriticne temperature.
 

Back
Top