Pocetak pocetka

DkJm

Primećen član
Poruka
885
Moze li mi neko objasniti samo jednu stvar?
Kako danas ljudi prave masine koje proizvode druge?
Kako su proizvedene prve(ne mislim na parnu lokomotivu,...)?
Kako se danas prave npr mikropipete, chipovi, difrakcione resetke...? Ko je napravio i kako uredjaje koji njih proizvode?
Hvala unapred!
 
Ne, ne to je dobro pitanje. Odakle prva ideja, jer slobodno mozemo reci da je svaka danashnja ideja samo nastavak i inspiracija prethodne. Odlichno, ali niko nema odgovor. Tj to vec zapada u domen religije i filosofije, shta ko vishe voli...
 
ebo~korisnichko~ime:
napusti net i pochni da posetjuesh shkolu!

Kad si ti tako pametan i skolova, a uz to i nevaspitan(gde ti je tu skola), odgovori mi lepo kako bi ti napravio mikropipetu precnika otvora par desetina nanometara u koju moze stati samo jedan molekul DNA! Ako mislis da si pametniji i da nesto ovako ne postoji obavesti se malo o kapilarnoj elektroforezi. Ubuduce ako ne znas, ne moras da ispadnes i glup, a i stoka!
 
DkJm:
Moze li mi neko objasniti samo jednu stvar?
Kako danas ljudi prave masine koje proizvode druge?
Kako su proizvedene prve(ne mislim na parnu lokomotivu,...)?
Kako se danas prave npr mikropipete, chipovi, difrakcione resetke...? Ko je napravio i kako uredjaje koji njih proizvode?
Hvala unapred!
Pitanje nije bas najjasnije. Sta ti nije jasno? Kako se prave masine? Obicno se sastavljaju iz delova koji delovi se prave drugim masinama, alatima ili hemijskim procesima.

Na primer za cipove prvo se hemijskim procesima izvdaja dovoljno cist potreban rastopljeni materijal (silicijum) koji se onda opet postepeno krisalise u jedan veliki kristal.
Kristal se dijamantskim nozevima reze u tanke ploce.
Na te ploce se onda elementi bukvalno stampaju (fotolitografija) u slojevima. U ovom slucaju ne stampa se bojama vec odgovarajucim materijalom (na primer aluminijum kao provodnik).
Posle stampe ploce se rezu i pakuju.
Ovo je pojednostavljen opis jednog postupka a ima ih jos.

Za vise detalja moraces da pitas nekog tehnologa ili masinca.
 
Poenta je bila u tome da meni nije jasno kako se za neke stvari koje su danas nemoguce tacne i pre svega precizne prave uredjaji koji ce ih praviti. Npr, ti smislis neki novi model auta koji ima zakrivljena vrata na nekom delu, a da tako nesto vec nije radjeno...kako ce teci sad idjednom takva nova proizvodnja? Verujem da postoji nesto jednostavno, ali se treba toga setiti...!
 
Da bi se nesto "otkrilo" (navodnici su naravno zbog toga jer se u nauci retko sta novo otkriva, za mene je to upoznavanje sa do tada nepoznatim stvarima) prvo treba da postoji uredjaj za detektovanje istog. Cim postoji neka osnova necega, isti taj automatski nije tesko napraviti.
@Keti_90
A ti si ocigledno od onih sto bleje na ulicama praveci se neki mangup i misleci da si pametniji od onih sto idu u skolu. Skola zaglupljuje. Mislim stvarno. Svi svetski priznati naucnici (da izuzmem ljude sa faxom i ostale obrazovne kadrove) su zavrsili najpoznatije visoke skole. I to su ljudi koji su svoh zivot posvetili ucenju u skolama, a kasnije to znanje koristili da bi unapredili stvari kojima su se posvetili.
 
Postoje firme koje se bave dizajnom, proizvodnjom i adaptacijom mašina za odgovarajući proizvod.
Imaju i ime, ali sam zaboravila.
Bave se, dakle, proizvodnjom mašina za proizvodnju.
 
DkJm:
Poenta je bila u tome da meni nije jasno kako se za neke stvari koje su danas nemoguce tacne i pre svega precizne prave uredjaji koji ce ih praviti. Npr, ti smislis neki novi model auta koji ima zakrivljena vrata na nekom delu, a da tako nesto vec nije radjeno...kako ce teci sad idjednom takva nova proizvodnja? Verujem da postoji nesto jednostavno, ali se treba toga setiti...!
Nema tu univerzalnog odgovora. Od problema zavisi resenje. Kad smisle kako da usavrse nesta onda traze nacin da to izvedu u praksi. Da se vratim na primer vec pomenutih cipova, svake godine sve gusce i gusce uspevaju da ih stampaju. Kako to rade? Najcesci pomak predstavlja koriscenje svetlosti sve krace talasne duzine pri foto postupku stampanja tako da uspevaju da na istu povrsinu ubace vise detalja.
Nema tu nista neverovatno i nema nikakve veze sa filozofijom i religijom kao sto je neko pomenuo.
 
Nema tu univerzalnog odgovora. Od problema zavisi resenje. Kad smisle kako da usavrse nesta onda traze nacin da to izvedu u praksi. Da se vratim na primer vec pomenutih cipova, svake godine sve gusce i gusce uspevaju da ih stampaju. Kako to rade? Najcesci pomak predstavlja koriscenje svetlosti sve krace talasne duzine pri foto postupku stampanja tako da uspevaju da na istu povrsinu ubace vise detalja.
Nema tu nista neverovatno i nema nikakve veze sa filozofijom i religijom kao sto je neko pomenuo.

Pored toga takodje traje usavrsavanje na izradi legura materijala na koje se upisuju informaicje. Recimo hard diskovi prosecno su oko 200 GB a postoje naravno i preko 400 i vise. A do pre 6-7 godina onaj ko je imao 20 bio je boss. Kao sto Lightim rece u pitanju je u savrsavanje. Neko bi to rekao tehnicka evolucija sto je u sustini vestacka evolucija sto predstavlja revoluciju.
Nije da nije fascinantno gledati kako masina ubacuje tranzistore u stampanu plocu tacno onako kako bi trebalo i to prilicno brzo i precizno ali ako se uzme u obzir da je to stvar programiranja i njene funkcionalnosti da je za to i napravljena to postaje samo vizuelno simpaticno. heh
 

Back
Top