Ко су били родитељи Свете Јелене Анжујске?

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Ово ме много занима због тога што ми изгледа да је и она измишљена. Да ли неко има неке веродостојне податке о томе? А тема је слична овој о Душану као и оној о Краљевићу Марку, па се можда потпомогну!

Вујадин
 
AKHENATON:
Mislis da je izmisljeno to da je bila Francuskinja. Nije. Ima mnogo dokumenata iz njenog perioda gde se kaze da je bila to sto je bila. Ko su joj tacno bili roditelji ne znam ali je sigurno da je bila rodjaka Luja IX, a to se i pominje u izvorima.

Није Луја 9-ог него његовог брата Карла 1-ог, краља Сицилије, а и Балдвина 2-ог цара Источног Латинског царства, који је унук Лујевог деде. Ја сам све то претражио и нисам нашао ни оца ни мајку. Помиње се и њезина сестра Марија жена Карловог капетана у Драчу, али се ни њој не зна ни отац ни мајка. Да ли има и неких других извора, јер ни Данило 2-ги није ништа навео него да је од богате царске Фрузијске фамилије! Има нешто да је од Њемачке фамилије Монферата? Којих је било и у Француској у то доба, али нигде ни оца ни мајке. Па ми је зато постала сумњива, мислим да није подметнута од Латина старих варалица и да због тога може имати неке везе са Женидбом Душановом, јер се и Урош први потписивао Стефан.

Вујадин

Вујадин
 
"Kralj Uroš I nije bio oženjen ni grčkom ni bugarskom princezom, kao njegova braća. Sin Venecijanke, za suprugu je i sam tražio ženu sa Zapada. Negde oko 1250.g. oženio se (po zapisima hroničara, prvi, ili možda drugi, pa čak i treći put) Francuskinjom Jelenom. Nije moguće tačno definisati njeno stvarno poreklo. Ona i njena sestra Marija, u poveljama kasnijih anžujskih vladara Karla I i Karla II ( 1285-1309) nazivaju se uvek "dragim rodjakama", otud i ustaljen naziv Jelena Anžujska. Prema svedočenjima arhiepiskopa Danila II ( 1324-1337), koji je kraljicu lično poznavao, doživela je duboku starost. Umrla je tek 1314.g. Bila je poštovana i omiljena podjednako i od katolika i od pravoslavnih, od pravoslavne i katoličke crkve, kojoj je ostala verna, što svedoči njena prepiska sa papama. Rodila je Urošu dva sina: Dragutina i Milutina. "
" Njen savremenik arhiepiskop Danilo II je ovoj vrloj katolikinji i srpskoj pravoslavnoj svetiteljki napisao poznato poetsko žitije."

P.S. Ako je Danilo II ovu kraljicu lično poznavao, ja nevidim razlog da mi sad sumnjamo u njeno poreklo ! Pogotovu što se čak ne krije da je bila katolkinja, nego se ističe.
 
Bi2:
"Kralj Uroš I nije bio oženjen ni grčkom ni bugarskom princezom, kao njegova braća. Sin Venecijanke, za suprugu je i sam tražio ženu sa Zapada. Negde oko 1250.g. oženio se (po zapisima hroničara, prvi, ili možda drugi, pa čak i treći put) Francuskinjom Jelenom. Nije moguće tačno definisati njeno stvarno poreklo. Ona i njena sestra Marija, u poveljama kasnijih anžujskih vladara Karla I i Karla II ( 1285-1309) nazivaju se uvek "dragim rodjakama", otud i ustaljen naziv Jelena Anžujska. Prema svedočenjima arhiepiskopa Danila II ( 1324-1337), koji je kraljicu lično poznavao, doživela je duboku starost. Umrla je tek 1314.g. Bila je poštovana i omiljena podjednako i od katolika i od pravoslavnih, od pravoslavne i katoličke crkve, kojoj je ostala verna, što svedoči njena prepiska sa papama. Rodila je Urošu dva sina: Dragutina i Milutina. "
" Njen savremenik arhiepiskop Danilo II je ovoj vrloj katolikinji i srpskoj pravoslavnoj svetiteljki napisao poznato poetsko žitije."

P.S. Ako je Danilo II ovu kraljicu lično poznavao, ja nevidim razlog da mi sad sumnjamo u njeno poreklo ! Pogotovu što se čak ne krije da je bila katolkinja, nego se ističe.

То је све тачно, али зашто онда нико не зна ни њезиног оца ни матер, а зна се да је примила Вукашинова оца Мрњу на свој двор после смрти њезиног мужа, и зашто је и сам Урош сумњао да га је издала Дубровнику кад је он спремао да их нападне, и много других детаља од мање вредности него што су краљичино порекло, које није знао ни Данило 2-ги који се сматрао њезиним духовним оцем, јер вероватно ни она није знала свог правог оца?

Вујадин
 
vujadin:
Није Луја 9-ог него његовог брата Карла 1-ог, краља Сицилије


Pa ako su Luj IX u Karlo braca, ona je rodjaka i jednom i drugom.

Citat oz knjige Srpske dinastije:
"...Oko 1250. Uros I se ozenio Jelenom Anzujskom Francuskom princezom, koja je bila dalja rodjaka francuskog kralja Luja IX i njegovog ambicioznog brata Karla I Anzujskog, kralja Sicilije i Napulja. Karlo I i Karlo II su vise puta u svojim ispravama srpsku princezu i njenu sestru Mariju nazvali dragim rodjakama...."
 
Добро, све се то може узети за тачно, само ипак мислим да имате двоструко мерило о краљевима и њиховим женама и женидбама. Овде све записано узимате као доказ а о Душану и Краљевићу Марку има толико мишљења колико и форумаша где се скоро никаква два не слажу ни о начину тражења доказа ни о самим доказима, Друго ја сам мишљења да житије тачно преведено значи биографија а не поетско описивање, само то мени ије толико важно колико ми је важно да пронађем бар мајку те наше Свете краљице, ако неко у томе може да ми помогне.

Вујадин
 
vujadin:
Добро, све се то може узети за тачно, само ипак мислим да имате двоструко мерило о краљевима и њиховим женама и женидбама. Овде све записано узимате као доказ а о Душану и Краљевићу Марку има толико мишљења колико и форумаша где се скоро никаква два не слажу ни о начину тражења доказа ни о самим доказима, Друго ја сам мишљења да житије тачно преведено значи биографија а не поетско описивање, само то мени ије толико важно колико ми је важно да пронађем бар мајку те наше Свете краљице, ако неко у томе може да ми помогне.

Вујадин

Moze se reci da je zitija biografija, ali ne u doslovnom smislu jer zitije imaju istorijski deo i legendarni deo pa je pristup proucavanja zitija sa istorijskog aspekta daleko temeljniji od biografija u pravom smislu te reci.

A stop se tice toga ko su joj bili roditelji, tesko pitanje. Nigde nisam sreo taj podatak, ali cu procesljati malo.
 
Што се мене тиче, нема спора око тога да је Јелена Анжујска била историјска личност.
Успео сам да пронађем само да је била рођака Карла I. Можда је била ћерка Карлове сестре или тако нешто, нека побочна линија. Зато није лако наћи ко су јој били родитељи, јер нису били претерано битни ликови.
 
Bi2:
"Kralj Uroš I nije bio oženjen ni grčkom ni bugarskom princezom, kao njegova braća. Sin Venecijanke, za suprugu je i sam tražio ženu sa Zapada. Negde oko 1250.g. oženio se (po zapisima hroničara, prvi, ili možda drugi, pa čak i treći put) Francuskinjom Jelenom. Nije moguće tačno definisati njeno stvarno poreklo. Ona i njena sestra Marija, u poveljama kasnijih anžujskih vladara Karla I i Karla II ( 1285-1309) nazivaju se uvek "dragim rodjakama", otud i ustaljen naziv Jelena Anžujska. Prema svedočenjima arhiepiskopa Danila II ( 1324-1337), koji je kraljicu lično poznavao, doživela je duboku starost. Umrla je tek 1314.g. Bila je poštovana i omiljena podjednako i od katolika i od pravoslavnih, od pravoslavne i katoličke crkve, kojoj je ostala verna, što svedoči njena prepiska sa papama. Rodila je Urošu dva sina: Dragutina i Milutina. "
" Njen savremenik arhiepiskop Danilo II je ovoj vrloj katolikinji i srpskoj pravoslavnoj svetiteljki napisao poznato poetsko žitije."

P.S. Ako je Danilo II ovu kraljicu lično poznavao, ja nevidim razlog da mi sad sumnjamo u njeno poreklo ! Pogotovu što se čak ne krije da je bila katolkinja, nego se ističe.

Ovaj citat kaže da su ona - Jelena Anžujska i njena sestra Marija bile "drage rodjake" Karla I i Karla II, što Vazon reče neka bočna linija. Roditelji im nisu bili posebno važni likovi, ali su svakako bili rodjaci ovih Anžujaca.
 
Нашао сам у једном роману о Јелени доста историјских података али и блаћења краљева па и саме Јелене где се скоро тврди да је она ванбрачна принцеза некога рођака Карла Првог краља Сицилије преко неких Куртенеја који су у то доба владали Источним Латинским Царством у Константинополу. Таквих и сличних записа се може наћи на више извора али без имена него увек као неких рођака или сестара. Зар није могуће помоћу логике или методологије доћи до бар логичког закључка или преко пиасама које је она слала на све стране па можда и родитељима ако их је имала у животу кад је дошла за Уроша. Мислим да би данас то било могуће ако би неко показао довољно интереса за то, а наравно морали би бити и услови за такав рад. Према томе мислим да овај форум има те услове али није сигурно да има и жељу.

Вујадин
 
vujadin:
Нашао сам у једном роману о Јелени доста историјских података али и блаћења краљева па и саме Јелене где се скоро тврди да је она ванбрачна принцеза некога рођака Карла Првог краља Сицилије преко неких Куртенеја који су у то доба владали Источним Латинским Царством у Константинополу.

Врло могуће, што да не?

vujadin:
Таквих и сличних записа се може наћи на више извора али без имена него увек као неких рођака или сестара. Зар није могуће помоћу логике или методологије доћи до бар логичког закључка или преко пиасама које је она слала на све стране па можда и родитељима ако их је имала у животу кад је дошла за Уроша. Мислим да би данас то било могуће ако би неко показао довољно интереса за то, а наравно морали би бити и услови за такав рад. Према томе мислим да овај форум има те услове али није сигурно да има и жељу.

Вујадин

Ма, не треба ми сад да измишљамо рупу на саксији. О њеном пореклу се вероватно зна довољно. Зна се ко су јој родитељи и остало, само нама ти податци нису доступни. У неким архивима на Сицилији и по прашњавим универзитетским библиотекама постоји податак који ти тражиш, тако да нема потребе поново трагати за њим.
Укратко, подаци који те занимају постоје, само треба доћи до њих. Своју енергију усмери ка том правцу.

Уздравље!
 
vazon:
Врло могуће, што да не?



Ма, не треба ми сад да измишљамо рупу на саксији. О њеном пореклу се вероватно зна довољно. Зна се ко су јој родитељи и остало, само нама ти податци нису доступни. У неким архивима на Сицилији и по прашњавим универзитетским библиотекама постоји податак који ти тражиш, тако да нема потребе поново трагати за њим.
Укратко, подаци који те занимају постоје, само треба доћи до њих. Своју енергију усмери ка том правцу.

Уздравље![/QUOTE

И у тој прашини сам брљао и нисам нашао, па ако знаш, нешто поближе постави да сви знају. Ја сам по логици сигуран да нам је она направила грб и инвокацију са 4 слова по узору на Источно Римско Царство из кога је и потекла, према службеној историји, и дала га Вукашину јер га Урош није хтео заменити за свога. Она је врло добро познавала хералдику јер је баш у њезино време дошло до процвата те моде обележавања родослова и стабала великашких фамилија. Можда је оно она на Вукашиновој кациги.
 
Са једног француског сајта:

VI Etienne III Ouroch I Némania V L'Aveugle roi de Serbie 1243-1276 déposé, mort en 1280.

épouse en 1250: Hélène fille de Baudoin II empereur Latin de Constantinople, morte en 1314.

cf: Deuxième dynastie de Courtenay.

И Балдвиново порекло:

III (XXI) Baudoin II né en 1218, seigneur de Courtenay et seigneur de Montargis 1228-1273, empereur Latin de Constantinople 1237-1261, puis empereur titulaire Latin de Constantinople 1261-1273, comte de Namur 1237-1263.

épouse le 19/04/1229: Marie fille de Jean I co roi titulaire de Jérusalem. cf: Dynastie de Brienne.

3 enfants:

- Hélène reine de Serbie, morte en 1314.

épouse en 1250: Etienne III L'Aveugle roi de Serbie. cf: Dynastie de Némania.

- Philippe I empereur titulaire Latin de Constantinople. cf: dessous.

- X né en 1244.


По том француском сајту, Јелена је кћерка Балдвина II...
 

Back
Top