Narodni običaji

the shezika

Primećen član
Banovan
Poruka
629
a vezano za pupak pošto otpadne sa bebe. Kuda i šta uraditi sa njim?
Zatim šta uraditi sa pramenom kose u vosku nakon krštenja?
Pitala sam više ljudi i dobila isto toliko različitih odgovora :confused:
Imam po jedan primerak od oba sina i nekako mi žao da bacim.
Koja su vaša iskustva? :idea:
 
auuu ja nemam pupkove...mislim otpadke...
ni jedan nismo doneli sa sobom...
a i ja čuvam taj voskom....iamam po jednu kutiju za svako dete u koje im stavljam za njih bitne prnjice:p
"narukvicu" sa brojem iz bolnice,prve crteže...karte iz bioskopa,pozorišta...neke kamenčiće sa prve plaže...i tako..znate ja sam rak:p:p:p
pa sve čuvam što bi možda nekome nelada nešto moglo značiti...
 
Не знам, чувам косицу са крштења, наруквице из породилишта, ал никад нисам чула ово за пупак....шта знам..звучи ми малоооо.....:roll:
 
to se nesto radi posle kad se podje u skolu
ali ja mrzim sve te gluposti(po mom misljenju) i nikad crveni koncic,nikad cuvanje kose(imam pramen ali to iz sentimentalnih razloga) niti noktiju...ma brrrr
 
Ma nije sve tako brr. Npr. (za one koji krste svoju decu) kazu da peskir (platno) u koje se dete umota tokom ceremonije krstenja ne treba prati vec ga cuvati tako dok dete ne odraste i odluci da se venca. Onda, ako se venca u crkvi onda se to platno u kojem je bio umotan kao beba koristi na vencanju za vezivanje ruku. E sad se pitam ako i mlada donese svoj peskiric sta onda ha?
Za nokte ne znam i to ne cuvamo jedino ako ne mislis da ne treba da se gaze ukoliko padnu na tepih u toku secenja. I ja mislim da je to bzv. Doduse jurimo noktice iz razloga da ih bebac ne nadje i strpa u usta, a bio je jedan tip dr. medicine koji je sa svojih 50 i kusur jurio svoje otsecene nokte po ordinaciji da ih neko ne bi nagazio :shock:
Za kosicu u vosku sam cula jednu varijantu koja je simpaticana gde kazu da je treba staviti na neko kalemljeno drvo (radi napretka deteta, valjda).
A za pupak secam se da kada sam dovela prvo dete kuci i onaj patrljak otpao jedna rodjaka mi je rekla da to sacuvam. Meni bilo bljak ali sacuvala. I dalje je isto kao pre skoro pet godina iako je organskog porekla (mozda zbog joda) ali i dalje je bljak. Ne znam mozda i bacim uskoro.
 
Pupak se čuva do 7 godine... posle toga se, čini mi se, baca u reku. Ne sećam se tačno ... znam da mi je patronažna o tome pričala posle porodjaja ali je ja baš nešto i nisam slušala.
 
I ja sam čula da se pramen kose u vosku (sa krštenja) - stavlja na kalem.
A pupak kad otpadne-čuva se.Zaveže se i od ostale dece iz te porodice-da bi se i deca držala zajedno kroz život
 

Back
Top