Ako nema kazne.....

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Hm, ne znam kako bih formulisala ovo pitanje, ali je u principu sasvim jednostavno.
Na Politici sam otvorila temu o smrtnoj kazni, i u okviru nje javio se odgovor koji upućuje na ponašanje doživotnih zatvorenika u zatvoru, u slučaju nepostojanja iste, tj. - oni nemaju šta da izgube stoga, kako bi se takvi ljudi ponašali u zatvoru?
Što se može preneti na našu zajednicu, i vodi nas u zaključak da su kazne zaista bitna kočnica za različite vidove ugrožavanja drugih ljudi.
Da li je, onda, moguće razviti ljudsku svest toliko, da sama sebe koči u određenim delima, a da to ne bude ono što najjednostavnije mogu nazvati - ispiranjem mozga?

Imamo razne pokušaje takvog uticaja na čoveka kao jedinku, i svaki je završavao manje-više popljuvan od različitih grupa ljudi, organizacija i pojedinaca. I to sa razlogom :?

Drugo, da li mislite da se, možda, ljudi rađaju sa takvom jednom kočnicom, koja vremenom, postaje sve izlizanija, što duže žive po pravilima protivnim nekoj njihovoj prirodi?
 
Ne razumem pitanje......
Ljudska svest je i razvijena na taj nacin...stalna borba nesklada zelja i mogucnosti.
A neki uticaji na kolektiv da bi se promenila individua nisu moguci jer je i onaj koji bi uticao na isti nacin nesavrsen kao deo tog istog kolektiva.
P.S.Pocitao sam citav post....samo da napomenen da ne bude to kontraargument za moje nerazumevanje.
 
Naravno da su mogući uticaji, eto religija je jedan deo posla već obavila...
Pitanje je pomalo slično onome o "zlim ljudima", tj. da li smo mi na neki način ovlašćeni da, pod pretpostavkom da dokažemo da zli ljudi postoje, ubijemo te iste ljude, a iz čiste osvete (kazne, nije isto, ali u ovom slučaju liči), ne dakle iz razloga sprečavanja njihovog destruktivnog uticaja. I kada se prelazi ta granica?
Zatim, koliku bi slobodu čoveku pružilo nepostojanje kazne, ovde ćemo izuzeti zakone...?
Da si slobodan da učiniš šta ti je volja, bez ikakvih posledica, da li bi i koliko to uticalo na tvoju svest da činiš ono što danas ne bi?
 
Bila je jedna tema sa ovakvom tematikom , bar što se tiče šta je sve zatvor....

-kazna , vaspitnoobrazovna za pojedinca
-samozaštita društva
-osveta povredjenih

ne sećam se da li je bilo još nekog tumačenja....u smislu prelaženja svesne zabrane u nesvesnu samokontrolu i na kraju u spontani model ponašanja....
 
Lexa:
Naravno da su mogući uticaji, eto religija je jedan deo posla već obavila...
......za ovce.Naravno da je obavila...ali ako se misli na pozitivan a ne negativan uticaj,toga nema i ne moze biti.Ne postoji ni jedan jedini pozitivan uticaj religije na coveka.
Pitanje je pomalo slično onome o "zlim ljudima", tj. da li smo mi na neki način ovlašćeni da, pod pretpostavkom da dokažemo da zli ljudi postoje, ubijemo te iste ljude, a iz čiste osvete (kazne, nije isto, ali u ovom slučaju liči), ne dakle iz razloga sprečavanja njihovog destruktivnog uticaja. I kada se prelazi ta granica?
A ko ce ako ne mi?Bog?Imas npr.politicara koji je unazadio svoj narod 100 godina, izazvao smrt stotine hiljada ljudi i kao da bi bili"civilizovani"on nek provede ostatak zivota u hotelu sa 5 zvezdica...i to je pravda?
Zatim, koliku bi slobodu čoveku pružilo nepostojanje kazne, ovde ćemo izuzeti zakone...?
Da si slobodan da učiniš šta ti je volja, bez ikakvih posledica, da li bi i koliko to uticalo na tvoju svest da činiš ono što danas ne bi?
Postao bi cudoviste vece nego sto je sada.Pretnja od kazne je jedino sto sprecava totalno bezvlasce i haos.A pretnja najvecom kaznom,lisavanjem zivota je ono sto sprecava mnoge da ubiju druge.A ako ubijes-jednostavno oko za oko.....naravno,ukoliko je situacija "cista"a ako nije-dozivotna.
 
Lexa:
Još jedno pitanje, u ovom konkretnom slučaju da li je kazna - osveta?
Znamo da je osveta kazna...
Osveta je sama po sebi losa ....
Ne mozemo se zlom boriti protiv zla... to je nemoguce..... Jer osvetom ne mozemo nista dobro proizvesti.... Zlo ne moze proizvesti DOBRO...
Jednino dobrim se borimo protiv zla... tako sto se NECEMO SVETITI .... a onome ko je ucinio zlo nema vece kazne nego ono sto ce se njemu vratiti zbog sopstvenog zla.... (zakon uzroka i posledice ..... ) A i time sto mu se necemo svetiti pokazacemu mu nasu superiornost... jer zlo je uvek slabost.....

I kazne uvek ima ....onaj koji cini zlo dobice kaznu - posledicu onoga sto cini... pre ili kasnije.

A takodje imamo savest kao unutrasnji moralni zakon koja nas osudjuje ili opravdava ....
i da nema nekog odredjenog zakona...

......................

.............
itd...
 
Nekad je kazna samo zamotani oblik dozvole za ispoljavanje naše prave prirode, te je i osveta u tom smislu isto....demagoška dozvola da ispoljimo prirodnu borbu za opstanak bez uvijanja....
Anihilisanje svih ostalih....

Svaki put kad čovek kaže , e sad je preterao, ustvari pokazuje granicu gde je njegova animalnost pobedila demagogiju....

Zanošenje je da
-"imamo pravo da to uradimo"
-"pravda je na našoj strani"
-"preterala dara meru"

U animalnom sistemu , osnovni stav je ANIMALAN.
Nadgradnja treba da postoji i postoji , ali je samo HOBI.
Da li je danas društveni sistem (ne samo naš) animalan...Jeste , samo je animalnost prebaćena malo i na druge oblike kompetitivnosti....
I pokrivena je....Čak i smrtna kazna...tj. zabrana potpunog bioponištavanja je farsa, jer se izuzetno koristi strategija smanjenja bio i ekonomskog potencijala drugih etno zajednica....

Da li je moguć neanimalni sistem? Moguć je....
Moguć je sam sistem koji sprečava animalizam kod ljudi....Kako će on da deluje na ljude, to je već drugo pitanje.....
Animalno je uvek jače od neanimalnog u nama, što je normalno jer vekovima smo animalni , a i ograničenje životnog veka dovodi svaku neanimalnost u malo diskutabilan i apsurdan stav....
 
Da si slobodan da učiniš šta ti je volja, bez ikakvih posledica, da li bi i koliko to uticalo na tvoju svest da činiš ono što danas ne bi?


Наравно да би! Ми се не рађамо са свешћу о потреби за поштовањем друштвених правила, то се учи током одрастања, а највише УСЛОВЉАВАЊЕМ!!!
Казна није освета, него она треба да услови да се не понови исто дело!
 
Ne postoji ni jedan jedini pozitivan uticaj religije na coveka.

Pretnja od kazne je jedino sto sprecava totalno bezvlasce i haos

Ова два цитата су потпуно контрадикторна.

Скоро свака религија, а нарочито хришћанство, служи и за уређење и управљање односима у друштву... Страх од казне је управо оно на чему се базира.
 
Strah od kazne posle smrti...a ovde se govori o kazni u zivotu.Religija nije i nikad nece uciniti coveka boljim,naprotiv.Kao bolesna ideja svaka religija samo radja nove oblike fanatizma u razlicitom pakovanju-Krstasi,Jezuiti,Dominikanci,Franjevci,Mudzahedini.......
 
Da neki pravoslavac čuje Hellen šta kaže pitao bi je koju veru ona propoveda....

Vera se ne zasniva na kazni....
Druga stvar što ljudi postaju "vernici" kad ih teškoće kazne.....
Ali mislim da se to zove sujeverje...religijsko sujeverje....
Bog deluje kroz ljude....tako da ljudi jedan drugog kažnjavaju , i jedan drugom pomažu....
I niko ne ide u pakao.....
 
Pa dobro,sada...naravno da chovek koji se ne plashi kazne u sluchaju nechega losheg shto uradi ima vetje shanse da tje pochiniti neko zlo...ali sada,zavisi kakvo zlo...ako se radi o ubistvu situacija je mnogo ozbiljnija...ja retzimo nikad ne bix mogao iz chista mira ubiti choveka...u ratu mi je bilo zhao za svaki metak koji sam ispucao,i molio se za dushe onix koje su ti meci potencijalno ubili...svakog ubicu,smatram bolesnim chovekom,shto vishe ubija to je bolesniji...a za takve bolesne ljude jednostavno ne vidim svrhu lezhanja u zatvoru...ubili su osobu,a oni su josh zhivi...to uopshte nije u redu...E sad,moje mishljenje,mada je to neizvodljivo,je da bi svako ko ubije trebao da ima svog zatvorskog psihijatra...koji bi uspeo da dodje do toga shta bi toj osobi bilo najuzhasnije...ako se ne plashi smrti,stavi ga u zatvor,ako se plashi smrti,uspavaj ga itd...
 
frozen1982.:
Strah od kazne posle smrti...a ovde se govori o kazni u zivotu.Religija nije i nikad nece uciniti coveka boljim,naprotiv.Kao bolesna ideja svaka religija samo radja nove oblike fanatizma u razlicitom pakovanju-Krstasi,Jezuiti,Dominikanci,Franjevci,Mudzahedini.......


Ти звучиш сад превише острашћено, просто фанатично, иако ниси религиозан!:lol:

Ниси изнео ни један аргумент, само лични, врло острашћени негативан став.:?
То што можда код тебе не може да функционише страх од казне после смрти, не значи да он није тако функционисао код милиона људи кроз хиљаде година (јер шта је овај кратки живот наспрам ВЕЧИТЕ патње на оном свету?)!

Верујем да ТИ не верујеш у то, али не можеш оспоравати нешто што ''ради'' код толиких људи! :wink:
 
Da neki pravoslavac čuje Hellen šta kaže pitao bi je koju veru ona propoveda....

Vera se ne zasniva na kazni....
Druga stvar što ljudi postaju "vernici" kad ih teškoće kazne.....
Ali mislim da se to zove sujeverje...religijsko sujeverje....
Bog deluje kroz ljude....tako da ljudi jedan drugog kažnjavaju , i jedan drugom pomažu....
I niko ne ide u pakao.....

Ја не проповедам ништа....

Не причам о суштини вере (да нас Келис не би закључала кад добије напад ревности), причам о томе да свака вера, између осталог, служи и за уређење односа у друштву. Она намеће или предлаже правила понашања која помажу правилно функционисање друштва, а нарочито је била делотворна у време док није постојало развијено и функционално законодавство и други видови уређења односа.

Код неких ће се та правила ''примити'' срцем - као код Оксиморона, који рече да не би убио и да није забрањено. (Мада је и тај став нешто НАУЧЕНО.)
Код других тај став ће се ''примити''само ако постоји свест о казни. Нису сви људи исти.

''Не боји се свака шуша Бога - НЕКА СЕ БОЈИ И БАТИНА!''
 
A u vezi dokaza......pa imas hronologiju razvoja hriscanstva...prvo su ih proganjali na svakom koraku...posle sledi prihvatanje pa 1000 godisnji mrak pod cizmom crkve-poenta jeste u tome da danasnji svet sa istorijskog aspekta gledamoi iz vizure nastale nakon srednjevekovnog mraka u kome je crkva imala potpunu kontrolu nad svim aspektimna zivota obicnog coveka,tako da ne mozemo znati kako je stvarno bilo i na koji nacin i kojim sredstvima je crkva stekla tako dominantnu poziciju u svetu......kao svi su se dobrovoljno preobracavali u hriscane i ginuli za veru a paganski narodi u tren oka odbacivali svoju hiljadama godina gradjenu i praktikovanu mnogobozacku religiju....crkvena propaganda.
 
frozen1982.:
Nisam ostrascen,ni fanatik a svakako nisam religiozan.
Funkcionisalo je i funkcionise kod mnogih ali to sto funkcionise ne cini coveka boljim....to sam i rekao.
Pa radi kad su......aj da ne vredjam.

Ако ниси острашћен и фанатик, онда поштуј туђ избор!
Овако изгледаш само као муџахедин у негативу!:wink:

Не причамо о томе шта чини човека бољим. Ни атеизам не чини човека бољим, зар не?

Но, прекидам...нећу да буде закључана интересантна тема.
 
frozen1982.:
A u vezi dokaza......pa imas hronologiju razvoja hriscanstva...prvo su ih proganjali na svakom koraku...posle sledi prihvatanje pa 1000 godisnji mrak pod cizmom crkve-poenta jeste u tome da danasnji svet sa istorijskog aspekta gledamoi iz vizure nastale nakon srednjevekovnog mraka u kome je crkva imala potpunu kontrolu nad svim aspektimna zivota obicnog coveka,tako da ne mozemo znati kako je stvarno bilo i na koji nacin i kojim sredstvima je crkva stekla tako dominantnu poziciju u svetu......kao svi su se dobrovoljno preobracavali u hriscane i ginuli za veru a paganski narodi u tren oka odbacivali svoju hiljadama godina gradjenu i praktikovanu mnogobozacku religiju....crkvena propaganda.

Јел само хришћанство оно што мрзиш или свака религија, па и паганске?

Мислим да си пун предрасуда, ништа није црно-бело, па ни историја развоја цркве.

Причајмо о казни.
 
Glavna zabluda modernih 'vernika' jeste da je Bog neko ko tje ih kazniti i da je On neko koga se treba plashiti.Gospod Bog,po Bibliji,podjednako voli i svoga slugu i onog ko u njega ne veruje,jer ako ga netje voleti onaj ko ga je stvorio,ko oce?Takodje,nigde ni u starom ni u novom zavetu nije pomenut pakao i raj vec samo Carstvo Nebesko,u koje Bog mozhe i ne mora primiti choveka.
 
OK,ni ja ne bi da ulazim u dalju raspravu oko crkve i religije...nije tema.Ne mrzim religije ali ih sve smatram podjenako negativnom pojavom koju treba prevazici.(I Pravoslavlje i Katolicanstvo,Islam,Budizam,Bramanizam,Paganske,Protestantizam.........)
 
Lexa:
Da li je, onda, moguće razviti ljudsku svest toliko, da sama sebe koči u određenim delima, a da to ne bude ono što najjednostavnije mogu nazvati - ispiranjem mozga?


Drugo, da li mislite da se, možda, ljudi rađaju sa takvom jednom kočnicom, koja vremenom, postaje sve izlizanija, što duže žive po pravilima protivnim nekoj njihovoj prirodi?
Kolektivnu svest da - ispiranje mozga.
Obrnuto, ljudi se radjaju bez kocnica.
 
Mislim da nema gore kazne od savesti.Izgleda da se ipak radjamo sa nekim moralnim nacelima koja vremenom blede ali kad prodje vreme bezumlja i kad covek sagleda sta je ostavio ili nije ostavio za sobom a pri tome nemislim na nesto materijalno,sta je trebao uciniti i sta ne javlja se SAVEST koja pece i bolnija je od svake kazne jer mi provodima sa samim sobom ipak 24h dnevno celog zivota...Necija smrtna kazna netice nas se mnogo dokle god nije nasa.Cini mi se da bi smrtna kazna u nekim situacijama bila pravo olaksanje a i upravu si nemaju sta da izgube.
 

Back
Top