SSV ili Rešenje problema

HeBePoBaTaH_

Poznat
Poruka
7.004
Kupovina bilo kog proizvoda u Srbijici zahteva ovladavanje posebnim veštinama kako bi se isti i koristili. Neke stvari koje kupujemo nisu za jednokratnu upotrebu, ali kako ih korititi više puta, ako ne rade i ne mogu da se poprave. Posebna strpljivost i razmišljanje zahteva otvoriti konzervu ili drveni slanik domaće proizvodnje, ili flašu vina ukoliko nemate poseban otvarač.
Osiguračima za struju sam doskočio, nema štelovanja žičice, koristim automatske osigurače.
Ali, imam problema sa sijalicama, jednom kupim lampu i moram u inostranstvo da bih našao rezervne halogene sijalice. Svakodnevno se susrečem sa tipično nestandardizovanim domačim zamešateljstvom budženja, a mi bismo u Jevropu...

Kako doskočiti srpskoj proizvođačkoj seljačkoj varijanti?
 
Tako što im s vremena na vreme platiš piće....

Pa se oni potrude da se hvale kako i oni nešto mogu....tj. da ti donesu sijalice iz inostranstva, i da su sretni što ti ih donose....
Naravno onda ti nećeš ispasti najpametniji , ali ćeš biti najpametniji....pozer ili umetnik....sve ima svoju cenu....
 
HeBePoBaTaH_:
Kupovina bilo kog proizvoda u Srbijici zahteva ovladavanje posebnim veštinama kako bi se isti i koristili. Neke stvari koje kupujemo nisu za jednokratnu upotrebu, ali kako ih korititi više puta, ako ne rade i ne mogu da se poprave. Posebna strpljivost i razmišljanje zahteva otvoriti konzervu ili drveni slanik domaće proizvodnje, ili flašu vina ukoliko nemate poseban otvarač.
Osiguračima za struju sam doskočio, nema štelovanja žičice, koristim automatske osigurače.
Ali, imam problema sa sijalicama, jednom kupim lampu i moram u inostranstvo da bih našao rezervne halogene sijalice. Svakodnevno se susrečem sa tipično nestandardizovanim domačim zamešateljstvom budženja, a mi bismo u Jevropu...

Kako doskočiti srpskoj proizvođačkoj seljačkoj varijanti?

ja nemam utisak da je sve tako crno. ovo o cemu pricas su samo recidivi jedne, hvala bogu izumrle poslovne filozofije i proizvodnog sistema, ali na trzistu se svakodnevno pojavljuju domace ideje i brendovi koji osvajaju nagrade u svetu i predstavljaju dobra resenja za neku ljudsku potrebu. sad mi na primer pada na pamet jedan srbin koji je, doduse u inostranstvu, posto ovde nije naisao na adekvatnu podrsku, inovirao spojeve za skele u gradjevinarstvu koje su vrlo inteligentno resenje jer omogucavaju postavljanje skela na vise nacina.
i mene uvek izludjuje kada konzerva tunjevine nema otvarac na sebi, kao da se radi o ne znam kakvom izumu, ali to se desava i na stranim proizvodima, ne samo domacim.hvala bogu, pa su nasi ljudi shvatili da je konkurencija toliko jaka, i da niko normalan nece kupiti domaci proizvod kada za iste ili manje pare moze da kupi mnogo kvalitetniji uvozni, i okrenuli se inoviranju i razvoju.
a sto se tice budzenja, taj izraz bi se mogao zastititi kao autenticni srpski izum, nastao iz realne potrebe da se za male pare dobije veca vrednost. ma, mi srbi smo prirodno ingeniozni kao narod.
 
Da li je tako bilo i pre 15-ak god?Mislim ,ono, kad smo bili zajednica?
Ja se ne secam ,jer su kupovinu obavljali moji roditelji i znam da su masine za ves trajale po 20 god,sto sada nije slucaj ni sa najboljim proizvodjacima.
Mislim da ne treba preterano obracati paznju na to,jer svaka nacija ima svoj problem sa kojim se nosi(bar meni tako izgleda)
Nisam cula(mada ne znaci da pojedincima ne smeta)da se Ameri zale stalno na svoju ogranicenost,Grci na svoju neljubaznost prema turistima ili Italijani na svoj fuserizam pri gradnji.
Mozda bi i mi trebali da se pomirimo sa tim da cemo tesko otvoriti mleko bez upotrebe noza(jer ga na kravici tako zalepe da ti treba posebna tehnika da ne pokidas onaj srebrni dio)flasu piva bez otvaraca(bez obzira sto pise "twist off" ili tako nesto) i ima jos primera,da ne nabrajam
Ja, npr,ne nasedam na ono "kupujmo domace" osim kad bas nesto volim(smoki,medeno srce,jaffa....)
A i ne znaci da su i Evropljani savrseni,samo malo vise sminke dodaju
 
Ma razumeo sam ja, ali nisi razumeo ti....

Ako je svako u većini vremena pozer (ne mislim na tebe nego na većinu seljaka) i vidi da je to bolji način da opstaneš , onda će takav biti i u svemu.
Bitno je da bolje izgleda, da je jevtinije, da se na istom može bolje pohvaliti....
Ti ćeš lakše dati pare takvom, a ostali će ostati gladni...
On je zadovoljio tvoje kriterijume 5 puta, 6 put nije....
A u medjuvremenu je ostali narod naučio ili umro od gladi....

Šta si tražio to si i dobio....
 
HeBePoBaTaH_:
Kupovina bilo kog proizvoda u Srbijici zahteva ovladavanje posebnim veštinama kako bi se isti i koristili. Neke stvari koje kupujemo nisu za jednokratnu upotrebu, ali kako ih korititi više puta, ako ne rade i ne mogu da se poprave.

E nikako, to ni meni nije jasno :roll:
Sve bre radi tačno do isteka garancije - onda kupiš to nešto novo jer ispada skuplje opraviti staro a ja ništa ne znam da opravim sama nit imam u blizini nekog spretnog opravljača... Ima do duše jedan tu komšija koji opravlja stvari - al' ti ih vrati skroz izlepljene onim širokim braon selotipom i to je jako ružno a i radi samo još neko izvesno vreme.
 
Patak, znaš zašto su dinosaurusi izumrli?
Ogromana masa tela nije bila propraćena odgovarajućim potencijalnom sive mase, naime, mozak im je premalen. Baš kao što je to sa tobom slučaj.
Idi jedi burek zamotan u čitulje, i ćuti. Ne govori ; )
 
@slatkice_pametnice
Kod nas je proces brendiranja tek u povoju, postupak je u toku. Brend je proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom i znakom kvaliteta, iza njega stoji država, a ne, kako se to često pogrešno misli, proizvođači.. Autentični srpski ajvar neće npr. biti srpski brend, njega su zaštitili Slovenci, a šljivovicu, verovali ili ne, zaštitili su Švajcarci. Ovo su proverene informacije. Prvi srpski proizvod će biti duvan -čvarci, nije smešno, ozbiljno vam pričam, dobar prijatelj se godinama bavi standardizacijom i kontrolom kvaliteta proizvoda, o tome pišu novine stalno, dakle - nije tajna

Ako neko hoće da mu brend u Srbiji bude seoski turizam, pa neće moći, postoje i švajcarska sela, i ljudi valjda znaju o čemu se tu radi..

Niko ne kaže da su inostrani proizvodi boljeg kvaliteta, ali ono što se kod nas uvozi je ispod svake kritike.
Ali ovo je zapravo tema:
Meni zaista ne predstavlja zadovoljstvo, niti nalazim posebnu kreativnost u činjenici da moram da ambalažu jestivog ulja otvaram kasapskim nožem, veštica je pomenula i mleko i milion je tu stvari koje, valjda, smetaju. Meni smetaju!
Reklame domaćih proizvoda su katastrofa "Nek poteče reka mleka", mislim daj yebote.. ambalaža domačih proizvoda npr. sokova kao da si kreten "SA PULPOM", ta ista pulpa se koristi decenijama napolju, i sada je velika stvar što su stavili na tetrapak ambalažu plastiči deo, koji kod nas takođe ne funkcioniše - na večini sokova, moraš da zaoreš još nekim predmetom da bi isti otvorio..
A tek kese u prodavnicama, ako bi mogli da ih prave od paus papira, bilo bi super. Jebale ih kese..

Srpsko budženje jeste pokazatelj kreativnosti
Ono je vanvremenska osobina našeg pametnog naroda, i mislim da nema veze sa ekonomskim osiromašenjem, tome smo, jednostavno, skloni..
Ali, kada moj drugar ugradi u Jugo, umesto sirene koja ne radi, dugmence kao na automobilčićima iz luna parka, koje se nalazi negde sasvim sa strane, onda je to stvarno smešno...

Mislim, šta reći , a ne uteći? Možda vi imate neki primer budženja u svojoj okolini..ili..
ŠTA STE LIČNO NABUDŽILI?
 
Npr,mi smo napravili veliku firmu uz pomoc trikova,pa smo je nakon par godina zatvorili jer smo se umorili od improvizacije.Zato ja sad sedim kuci i improvizujem zivot.
A primera budzenja u svojoj okolini imas koliko hoces.Samo izadji na ulicu i pogledaj umetnost zivljenja mladih ljudi
 
Evo ti jos jedan primer a onda moram da nabudzim raspolozenje i odem na slavu;
Na Jahorini sam provela skoro celu zimu i znam da je bila poluprazna vecinu vremena...
a onda ovde cujem pricu kako je propaganda bila dobra pa sve bilo bukirano sva 3 meseca?!
 
Sama rec..brend..mi ide na....:p ..kada je cujem pa jos sa naglaskom izgubim svaku volju na razmisljanje bilo koje vrste u tom pravcu....suve sljive sa bademima, marcipan punjenjem,lesnik krem punjenjem pa prelivene cokoladom i jos u lepom ljubicastom pakovanju..eno covek patentirao i vrlo je ukusno ..samo ..kao po nasem obicaju ima da mu crkne krava pa ne zvao se ja ..Stojko...to ti je tako ..i sta ima on tu da nas pored suvih banana, urmi ,i ostalih belosvetskih izuma podseca na nase geacke sljive i to suve ..onako crne i skvrcene ..ajde zdravo..:p
 
Od estrade, preko industrije, pa sve do tezge na buvljaku, uvek nam je bilo lakse da uzimamo tudje i prepravlajmo za domacu upotrebu, a to obicno bude katastrofalno uradjeno.
Ima ko da misli, al je on "opasan" po okolinu.
Lakse je da se udruze bratja, naprave lobi i uvoze svakakva sranja, uz dobru proviziju i izvoze sirovine.
A bolje bi nam bilo da njih izvezemo, samo to pustilo korenje, okruzilo se gorilama, podiglo zidove oko kuca, kupilo medije, pola drzave i jbga.
O cemu onda pricamo.
Slusajte "sindikat".
 
Kako smo instalirali original Microsoft na firmenske racunare, nikad gore....Nismo mi najgori ili, bem li ga, mozda je neki nash Shumadinac u Hed ofisu MS-a prespavao neku obuku:)
A kad smo kod Brendova, sta cemo sa Coca colom, kvalitet i geografsko poreklo? Ili je stvarno u pitanju "izvanredan" ukus:)))
 
Valjda taj ,,kvalitet'' označava da je nešto pod jednim imenom nepromenjeno ma gde ga kupila, kao koka kola, kao mek... ukusi su različiti o tome nema rasprave ali fora je da kad kupiš nešto u tom fazonu nećeš biti izenađena, neće jedan put biti gore drugi put bolje - nego isto... valjda :roll:
 
Becky Thatcher:
Valjda taj ,,kvalitet'' označava da je nešto pod jednim imenom nepromenjeno ma gde ga kupila, kao koka kola, kao mek... ukusi su različiti o tome nema rasprave ali fora je da kad kupiš nešto u tom fazonu nećeš biti izenađena, neće jedan put biti gore drugi put bolje - nego isto... valjda :roll:

Trebalo bi da je tako, ali kao sto znas, pocev od svih kozmetickih, kucno-hemijskih, do tehnickih proizvoda, mi smo i dalje neko istocno evropsko trziste, za koje se primenjuju nizi standardi. A tek sto se sve danas proizvodi sa smanjenim rokom trajanja - moja keva dan danas ima ves masinu staru 30 godina. Uostalom da nije tako sta bi se prodavalo?
A na dobudzavanje sam se manje vise navikla, prosto mi neobicno ako nesto sljaka bez problema, sve proveravam da vidim el treba da procackam negde ;)
 
w.witch pomenu jaffu i medeno srce.Znate li vi ljudi koliko bi nasi gastabajteri platili taj proizvod samo dai maju gde da ga kupe. Ma kakav 7 days i ostale Evropske dzidzamidze, jaffa rules a bogami ni medeno ne zaostaje, samo im treba propaganda :)
 

Back
Top