Lorens Darel

Kako me je obradovala ova tema!...
Čitala Kvartet, Orlove, Crnu knjigu, pokušala da spojim Kvintet ali je izadavač zaboravio da označi redosled knjiga pa ne stigoh nikad do kraja.
Aleksandrijski kvartet je jedan od najboljih romana koji mi se ikad našao u rukama. Čarobna deskripcija, likovi izgradjeni do savršenstva, radnja koja se " vuče " i madjija... Ko god ga pročita , poželeće da vidi Aleksandriju. Jedna mala digresija : moj omiljeni pesnik, Konstantin Kavafi, je takodje pevao o Aleksandriji.I u Aleksandriji.
 
:)
Verovatno je i ovaj svet bio premlad 1961. kad je namerio da Darelu za " Aleksandrijski kvartet" dodeli Nobela. No, pošto je upravo taj isti ( Darel, naravno ) napisao " Bele orlove nad Srbijom " , te godine je Nobel otišao u ruke našeg Ive Andrića. Moravija, Štajnbek, Grin i ostali laureati se nisu bunili, jer, kakogod, sva četvorica udjoše u istoriju sa po nečim.

Meni lično lokalpatriotski razlozi ne dozvoljavaju da budem nezadovoljna, jer Andrić je ipak naše gore list, a taj Darel je stalno skitao po svetu, pa mu je engleska nacionalnost samo deklarativna. A i nije baš jasno da li je po verskoj pripadnosto Kopt, kabalista ( jevrejski ) , muhamedanac ili se priklonio hinduističkim sektama. Do te mere je poznavao svaku od nabrojanih. Aleksandar jeste izgradio Aleksandriju, ali joj je Darel podigao spomenik.

Sad mi pade na pamet - a da li mi pričamo o istoj osobi ?
Pa mi još nešto pade na pamet : da li je neko ovde čitao " Aleksandrijski kvartet" ?
 
Milena_9:
:)
Verovatno je i ovaj svet bio premlad 1961. kad je namerio da Darelu za " Aleksandrijski kvartet" dodeli Nobela. No, pošto je upravo taj isti ( Darel, naravno ) napisao " Bele orlove nad Srbijom " , te godine je Nobel otišao u ruke našeg Ive Andrića. Moravija, Štajnbek, Grin i ostali laureati se nisu bunili, jer, kakogod, sva četvorica udjoše u istoriju sa po nečim.

Meni lično lokalpatriotski razlozi ne dozvoljavaju da budem nezadovoljna, jer Andrić je ipak naše gore list, a taj Darel je stalno skitao po svetu, pa mu je engleska nacionalnost samo deklarativna. A i nije baš jasno da li je po verskoj pripadnosto Kopt, kabalista ( jevrejski ) , muhamedanac ili se priklonio hinduističkim sektama. Do te mere je poznavao svaku od nabrojanih. Aleksandar jeste izgradio Aleksandriju, ali joj je Darel podigao spomenik.

Sad mi pade na pamet - a da li mi pričamo o istoj osobi ?
Pa mi još nešto pade na pamet : da li je neko ovde čitao " Aleksandrijski kvartet" ?


Cak i da posumnjam u svoje pamcenje, sa zadovoljstvom bih ga osvezila i jos vise se obogatila citajuci "Aleksandrijski kvartet" iz perspektive sadasnjih svojih godina!
Pozzz!
 
Aha... To mu kao dodje da je Darel sa Kvartetom i Avinjonom lako pretškolsko štivo ili u najbolju ruku lektira za osnovnu školu - niži razredi, da se naglasi. Hajde da vas pitam : šta je to što vam se ne dopada u Kvartetu?

Autoru teme: koliko ja pratim književnost, retko koja mlada osoba čita Aleksandrijski kvartet. Ako ništa drugo, nije svojstveno osobama pre dvadesetih godina da se upuste u čitanje 700 strana romana koji se zapliće tek negde oko polovine knjige. Imam i pitanje za tebe - zašto si postavila ovu temu ?
 
Sta mi se ne dopada? Citala sam davno, na zalost je ostao samo utisak i ne mogu da ti dam ozbiljan odgovor. Stil mi je bio patetican, kitnjast, emocije lazne... Prosto nije moj pisac. E sad, ovo sto pises o mladim osobama koje ne citaju dugacke/velike/debele knjige je po mom misljenju cisto trabunjanje - najvise sam citala pre dvadesete godine - imala sam najvise vremena. Kada sam rekla da sam matora za knjigu (citala sam je u tridesetim) mislila sam na to da je mladom coveku, koji nema mnogo zivotnog iskustva, nije emocionalno zreo itd. mnogo lakse da poveruje u piscev svet, njegovo kapiranje i opise odnosa, ljubavnih i drugih, jer nema sa cime da ih poredi... Prosto mi nije legao Darel, nemoj da se ljutis, nismo svi isti i nemamo isti knjizevni ukus :) Toliko od mene - citala sam davno pa ne mogu detaljnije.
 
muvalo:
Sta mi se ne dopada? Citala sam davno, na zalost je ostao samo utisak i ne mogu da ti dam ozbiljan odgovor. Stil mi je bio patetican, kitnjast, emocije lazne... Prosto nije moj pisac. E sad, ovo sto pises o mladim osobama koje ne citaju dugacke/velike/debele knjige je po mom misljenju cisto trabunjanje - najvise sam citala pre dvadesete godine - imala sam najvise vremena. Kada sam rekla da sam matora za knjigu (citala sam je u tridesetim) mislila sam na to da je mladom coveku, koji nema mnogo zivotnog iskustva, nije emocionalno zreo itd. mnogo lakse da poveruje u piscev svet, njegovo kapiranje i opise odnosa, ljubavnih i drugih, jer nema sa cime da ih poredi... Prosto mi nije legao Darel, nemoj da se ljutis, nismo svi isti i nemamo isti knjizevni ukus :) Toliko od mene - citala sam davno pa ne mogu detaljnije.

Sugestija mog prijatelja: Dovoljno star da bih smeo i da pomislim da je tridesetak godina prezrelo doba za citanje Darela, ali ako tako mislis onda nemam izbora.Ima za Vas poprilicna literatura kuvara, astrologije, popularne medicine, a naslo bi se valjda nesto od ovdasnjih nenaturalizovanih Amera da Vam ulepsaju dane i oplemene duh.
 
Poštovana Gospodjice Zozonka,
pošto je Muvalo punoletna osoba, ne treba mu/joj staralac. Stoga mi nemojte objašnjavati šta je on/ona hteo da kaže i šta mu/joj se smatra, ume to i sam /a. Vas sam pitala nešto što će do kraja ostati nejasno, a to je razlog postavljanja ove diskusije koju vrlo čudno vodite. Izaberite ko će sad da odgovori umesto Vas.

Naći ću neki dobar kuvar, po Vašoj preporuci, samo nemojte da posle bude da ste mi preporučili nešto što takodje niste čitali, kao što bi sa Darelom.

Pa... lepo smo se ispričali... žao mi je zbog radi Darela . :)
 
Milena_9:
Poštovana Gospodjice Zozonka,
pošto je Muvalo punoletna osoba, ne treba mu/joj staralac. Stoga mi nemojte objašnjavati šta je on/ona hteo da kaže i šta mu/joj se smatra, ume to i sam /a. Vas sam pitala nešto što će do kraja ostati nejasno, a to je razlog postavljanja ove diskusije koju vrlo čudno vodite. Izaberite ko će sad da odgovori umesto Vas.

Naći ću neki dobar kuvar, po Vašoj preporuci, samo nemojte da posle bude da ste mi preporučili nešto što takodje niste čitali, kao što bi sa Darelom.

Pa... lepo smo se ispričali... žao mi je zbog radi Darela . :)

:?: Ovde je ocito doslo do raznih nesporazuma, NA ZALOST!

Postavljanje Darela bilo je dobronamerno,dobiti konstataciju koja nema nista od temelja
argumenata.A sta znaci ?Nisi procitala i o cemu malicioznost na komentar koji Vas izuzima.Da li Vas zaista toliko brine kako komuniciram i kada Vas ne spominjem ?????
 
Zozonka:
:?: Ovde je ocito doslo do raznih nesporazuma, NA ZALOST!

Postavljanje Darela bilo je dobronamerno,dobiti konstataciju koja nema nista od temelja
argumenata.A sta znaci ?Nisi procitala i o cemu malicioznost na komentar koji Vas izuzima.Da li Vas zaista toliko brine kako komuniciram i kada Vas ne spominjem ?????[/QUOT
Postavila si temu Darel da bi: " ...dobili konstataciju koja nema ništa od temelja argumenata..." ?
E pa ja se izvinjavam što sam ovde došla, imajući u obzir da nisam u stanju da učestvujem u dobijanju konstatacije koja nema ništa od temelja argumenata.

Odakle tebi ideja da ja uopšte razmišljam o tome da li me pominješ? Ja o tebi, pre svega, uopšte ne razmišljam. Ja samo nešto malo uradih u svom životu baš na temu Lorens Darel.

Ne moraš da mi odgovoriš, neću više dolaziti na ovu temu.
Sve najbolje.
 

Back
Top