Buducnost bez proslosti

ancika

Iskusan
Poruka
5.442
Shta vi mislite? Moze li postojati buducnost bez proshlosti? Ja mislim da moze- proshlost je za istorijske knjige, a buducnost moze i sada da se gradi... Inspirishite me, treba vishe paznje da posvetim ovoj temi...
 
"Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi.
Izbrisati je, da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne
bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mjesaju utvare i
zivot, pa nema ni cistog sjecanja ni cistog zivota."
 
Nema vremena, to su samo naši doživljaji radi olakšanja života i bolje organizacije, bez toga bi definitivno riknuli odavno makar koliko se ne mogli pohvaliti organizacijom. Kada nebi imali pamćenje verovatno nebi znali ni za vreme, ali ne znači zato da ono što ne vidimo obavezno i ne postoji. Neke stvari još uvek ne treba da znamo
 
Uh uh, ala mi ovo miriši na promociju :?
Vi'te, prošlost je tu, znali mi za nju ili ne.
Ako je ja ne poznajem, znaće je neko drugi, onaj kome odgovara da je zna. U ovakvom slučaju bilo bi nebitno da li sam Srpkinja ili Etiopljanka. A isto bi bilo i sa ostalim narodima.
Da se nismo oslanjalli na prošlost, u svakom pogledu, nikada ne bismo napredovali kao ljudski rod. To je, barem, jasno?
 
ancika:
Poenta je u tome da istoriju ne moramo shvatati toliko lichno.
Mislis na nas (ljudski uopste, a narocito srpski) problem da previse zivimo u proslosti, umesto da se sa prosloscu pomirimo i prihvatimo je, ostavimo je u proslosti i nastavimo da zivimo sa onim sto imamo i cinimo ono sto mozemo u sadasnjosti ne razmisljajuci o greskama i propustenim prilikama?
 
ancika:
Shta vi mislite? Moze li postojati buducnost bez proshlosti? Ja mislim da moze- proshlost je za istorijske knjige, a buducnost moze i sada da se gradi... Inspirishite me, treba vishe paznje da posvetim ovoj temi...

Hmm.. proshlost je vecma ruzna...
Korisna je po tome shto ubada onda kada je potrebno, kao neki usud, ali to je sve shto je u njoj korisno, to secanje na zlo.
I ja mislim da mozemo bez proshlosti, sve sto nam je potrebno je gomila ljudi, zadovoljnih sto rade i kucaju jedni pored drugih i dobijas instant futur.
 
livija:
iz cega uciti onda??? sta mozes ocekivati u buducnosti ako si sve vreme prazan/na???

Ja ću izneti samo moja iskustva....
Mnogo ljudi bira i traži mistično objašnjenje i onda kada postoji racionalno.
Tako je kod bermudskog trougla, tako je kod ljubavi......tako je kod mnogo pojava u prošlosti i u sadašnjosti.
Ja se zapitah zašto i moj je zaključak da je u pitanju odbijanje odgovornosti , lakomost.
Uvodeći mistično čovek skida presudnost svog uticaja na nešto , i ostavlja odlučujući neki drugi uticaj, viši, dublji , nadčovečiji.....
Ovo sam naveo zbog pojašnjavanja ljudske prirode te množine....
Velika većina je takva , i to ja zovem animalnim ljudima, tj. ljudima koji će uvek težiti animalnim potrebama , odnosima i tumačenjima....Sastavni deo animalnog je seks, požuda, hijararhija, nadmoć a ne moć koja nema svrhu ako nije nadmoć....

Logika kaže da se na greškama uči, i da je stoga istorija potrebna kao učiteljica života.
Medjutim , animalnim ljudima, ljudima koji svesno ili nesvesno izbegavaju i kompenzuju , projetuju svoje slabosti (da bude jasnije velika većina ljudi u Srbiji i USA, malo manji procenat u evropi ali i dalje mnogo)
istorija nije učiteljica života.
Vide oni par pouka iz istorije, ali im se useće poraz, pretnja, metoda lokalnog preživljavanja, hijararhijskog na nivou svog plemena....
Zato se iz istorije uglavnom izgubi sve što bi bilo pametno , i ostane rana, poraz od toga i toga, zločini, nepravde, lokalna snalažljivost, koja je u izuzecima bila i herojstvo i to se umalome opeva.
OSTANE OD ISTORIJE SAMO STRAH kod animalnih ljudi (čitaj kod svih ljudi).

Zato (i zbog još jedne osobine, a to je kvant čulnog u vremenu , kvant misaonog u vremenu, koji je različit za sve ljude, tj. neko ne vidi povezanost dogadjaja ako su vremenski udaljeni više od 6 meseci , neko ako su udaljeni više od 10 dana , a neko više od 50 godina)
nemamo mudrost od istorije.Ona ima značaja samo onim izuzetno retkim pojedincima koji reše da se izdignu iznad animalnog (po mojim standardima takvih je izuzetno malo)

Može li budućnost bez prošlosti . Pa očigledno da može . Pamti se samo ono što je u okviru zadnje "misaone ere" pojedinca , ili prosečno gledano za društvo "misaone ere mediokriteta naroda".

Da ne mislite da je to toliko loše , i nije....
Loše je to što onda ne postoje "gotova iskustva", već se jedan ili više pojedinaca "žrtvuje" i na osnovu iskustava svi ostali u okviru tog zajedničkog "misaonog perioda" zaključuju šta je najbolje...
Dobro bi bilo kad se hijararhijsko dosledno ceni , medjutim , hijararhijsko je i egocentrično istovremeno.
Tako da takvo animalno "hijararhijsko" društvo istovremeno i egocentrično , teži da poništi svaku "slabu" individuu.
Tako će oni najinteligentniji i anjpametniji biti proždrani , ako ne pokažu i dokažu snagu na mediokritetskim vrednostima, (čitaj konformno dokazivanje statusa u društvu).
Znači ne samo da iskustva prošlosti ne ostaju više upamćena nego strah i paraliza od dogadjaja donose više štete , već imamo i dodatno "selektivno" poništavanje neautorizovanih i neafirmisanih pojedinaca.
Ostaje afirmisani konformista i PIG metoda (pokušaja i greške).
Tako budućnost i izbor zavisi od inteligencije najviše mediokritetski prihvaćene i autoritetizovane grupe - elite....
Tako celu priču svedosmo na elitu....(danas je to ovde politička, negde ekonomska, negde možda duhovna....ko će ga znati) kao rezultat animalno egocentričnih društvenih odnosa....

Prazna budućnost je dobra sa druge strane jer se ne gomila šum pretpostavki iz prošlosti (neki odnosi su bili minorni i njihov uticaj takodje u prošlosti , a sada već možda nisu).
 
Proslost kao kategorija je za postovanje ali ona je bila,prosla i gotovo barem bi tako trebalo da bude,samo sto je se tesko oslobadjamo.Masa nas jos uvek zivi od dogadjaj dobrih ili losih koji su se desili ko zna kada."Living the past" pevao je Jetro Tall,simbolican naziv mislim da govori sve o okovima u koje se sami okivamo.Ziveti svaki dan kao da smo se posle sna ponovo rodili bila bi prava stvar jer prodje zivot.

So understand
Don't waste your time always searching for those wasted years
Face up...make your stand
And realise you're living in the golden years!!!

Pevao je i jos uvek peva Bruce Dickinson inace je lik(frik)osim sto je pjevac i profesor teologije valjda zna i ponesto o tome.
 
livija:
svejedno.... ucis iz iskustva, a ako ova ignorises koja je onda poenta istih???

Сложила бих се.
Поједници уче из искуства.
Генерације уче из искуства.
Народи уче из искуства.
Развој читавог човечанства је базиран на искуству....

Будућност без прошлости не постоји....
 
Sve to što si navela ne uči iz prošlosti već ono što mu se servira.....jer sve što je izvan njihove ere i sfere ih ne interesuje....bar ne toliko duboko....

A namerno si izjednačila iskustvo i istoriju , što je netačno i čak i zlonamerno...

Vidim da se stalno ponavlja isto nerazumevanje :
iskustvo je iz sadašnjosti (ili bliske prošlosti) a istorija je prošlost (i daleka prošlost),
iskustvo je lični doživljaj, istorija je elitno, pobednički , žurnalistički, konformno obradjena prošlost iz koje se samo u sitnim krivinama može uhvatiti vredno i istinito....

A kob ljudskog prizemlja i jeste da se iste greške iznova prave...sa svakom generacijom koja rat nije osetila (u Srbiji)
 
Има добра тема на Историји о овоме што говориш. Не бих да парафразирам сад туђе постове...ал иди погледај.

Чини ми се да је Вазон дао добро објашњење шта је историја и шта је задатак историјске науке.

А осим науке постоји и колективно памћење, заборављаш на то?

Осим тога, ја овде причам о ИСКУСТВУ а не о политичкој историји која се сервира као важећи поглед на догађаје у прошлости.

У то искуство улази и сва наука, сва уметност, целокупно људско знање стечено вековима....
 
Ja zasnivam svoj stav na onome što vidim i što znam da jeste bilo , a ne šta je zvanična verzija...

Čitava istorija posle 1945 je zavisila od odluke jednog čoveka i njegove (tako kažu USA) pogrešne procene. Da je nemačka već 1943 imala nuklearnu bombu, teško da bi se rat završio onako kako se završio....Pri tome da dodam da USA ne bi imala ni 4000t nuklearnog goriva koje je maznula iz holandije ni planove , ni naučnike. Osim toga , jasno je i iz brzine pravljenja bombe posle nalaženja naučnika , da je u nemačkoj već bilo sve jako blizu, iako je projekat bio stopiran početkom 1943....

Lični stav Hajzenberga i njegova etika su spasli svet od usplahirene i nepromišljene upotrebe snage kojoj tadašnji um nije dorastao....

Sad jure po Tesli , tražeći još snažnije energije , sile , snage....
Moć je ono što pokreće čoveka, animalnog čoveka....drznuo se zato što ne živi samo jedan dan .
Drznuo se da se odvoji od animalnog u prohtevima , ali ne i u samospoznaji....

Nagla promena, naglo napredovanje je ono što može uništiti čoveka, jer neće biti spreman da kontroliše svoju glad za moći, za kontrolom te moći i prednosti nad drugima , narodima, ljudima, seljacima, ......

Zato se odgovorni geniji ponekad i kriju ....želeći da telekomunikacije (i usporavanja radi isplaćivanja istraživanja ) dovoljno promene psihološku svest i sliku sveta...
Danas otkriti ljudima izvore velike energije, vozila velike brzine (do c) bi bilo katastrofa...

Zašto je sve veća brzina, sve manja kupovna moć, sve veća nesigurnost...
Zato što se žonglira po trulom sistemu , koji ne ispoljava većinu pojedinaca.
Koga je razvitak proizvodnih snaga doveo do toga da ugrožava većinu , jer je zasnovan na vrednosti robe i rada kao robe, a to je uvek zavisno od lične potrebe. Tako manipulacija i razlike u razvoju postaju neophodne stvari na zemlji kao globalnom selu....

Igramo se genima, a podrazumevamo da su biljke i životinje prirodni filtri koji će nas sačuvati od štetnosti naših igrarija u semenu , aditivima, hormonima .
Tu se kao vidi iskustvo....

Nema ništa bez elite....Samo elita , stabilna elita čuva sebe, ali za razliku od ostalih , ona i zna kako da se čuva....i ima čime da se čuva....

A ne verujem u kolektivno pamćenje....samo u kolektivne zablude....
 

Back
Top