Nebo bez odbrane

SerbianPilot

Početnik
Poruka
29
Nebo bez odbrane


Već dvadesetak godina vazduhoplovstvo VSCG, koje je početkom godine, u skladu s ukupnim promenama, izgubilo pridev "ratno", nije dobilo novi borbeni avion. Istovremeno, srpsku prestonicu Beograd brani samo nekoliko aviona koji su stariji od pilota, a i ostali deo neba SCG je gotovo bez odbrane. Avioni "MiG 29" koji su bili stub odbrane već dugo ne lete. Ovako katastrofalno stanje nije zabeleženo od 1912, kada je Kraljevina Srbija formirala vojnu avijaciju. U savremenim armijama lete već avioni četvrte i pete generacije, a srpski spadaju u takozvanu 2A ili treću generaciju.
Prema objašnjenju komandanta Vazduhoplovnih snaga i PVO generala Vladana Marjanovića, nadležni državni organi trebalo bi do 2010. godine da donesu odluku o nabavci novog višenamenskog aviona, koji bi u dogledno vreme bio uveden u naoružanje, čime bi se sadašnji, pre svega "MiG 21" i lovačko-bombarderska avijacija, stavili u drugi plan, do potpunog izbacivanja iz upotrebe.

Para ni za remont

Za avijaciju je 15 godina izuzetno dug period, objašnjavaju stručnjaci. Najmoderniji avion koji SCG ima je "MiG 29" koji, evo, ulazi u svoju osamnaestu godinu. Kada je nabavljen, bio je u rangu sa sličnim avionima proizvedenim na Zapadu, ali danas na svakih tri do pet godina borbeni avioni se modernizuju. I Rusi su modernizovali svoj "MiG 29", ugradili noviju opremu i moćnija ubojna sredstva, dok srpski nisu modernizovani nijednom. Nisu remontovani što zbog nedostatka para, što zbog nemogućnosti nabavke originalnih rezervnih delova. Da ne bude zabune, predočavaju stručnjaci, takav avion, bez obzira koliko je bio u vazduhu, mora se remontovati najkasnije posle deset godina od dana proizvodnje. Najduže što je postignuto u svetu je, ne računajući naš slučaj, 12 godina.


Takođe bi u narednih pet godina trebalo da se donese i odluka o nabavci jednog ili dva transportna aviona. Do tada će se u potpunosti iskoristiti resursi letelica te vrste koje su sada u upotrebi. General Marjanović ističe da je SCG potreban transportni avion srednje kategorije.
U istom periodu potrebno je doneti i odluku o nabavci novog transportnog helikoptera. Jednom broju letelica koji se sada nalaze u sastavu Vazduhoplovnih snaga remontom se može produžiti vek upotrebe do 2012. godine. General Marjanović naglašava da je potreba za transportnim helikopterom naglašena danas i sve više će rasti, posebno kada SCG pristupi kolektivnom sistemu bezbednosti.
Nekoliko sačuvanih aviona "MiG 29", koji slove za najsavremenije u našoj avijaciji, kupljeni još pre dvadesetak godina, prizemljeni su i u hangarima čekaju na remont. Na kraju svog veka su i helikopteri, koji su, kao i avioni, u upotrebi samo zahvaljujući veštim inženjerima, mehaničarima i pilotima.

Rakete "na gajtan"

U floti našeg Ratnog vazduhoplovstva (RV) postoje helikopteri opšte namene "gazela" i za protivterorističku borbu "gama". Prve "gazele" iz uvoza (Francuska) u naše RV stigle su 1974. godine, a zatim je u fabrici "Soko" u Mostaru počela njihova licencna proizvodnja. Iako su u "voznom stanju", ovi helikopteri su zastareli. Još imaju protivoklopne rakete koje se vode "na gajtan". Moderni helikopteri su oklopljeni i zaštićeni od svakog pešadijskog naoružanja, dok ovi koje Vojska ima nisu, tako da ih i puška može oboriti. Vojska SCG ima i transportne helikoptere "Mi 8". Većina i dalje leti, iako su tako davno proizvedeni da su mnogi stariji od pilota koji njima upravljaju. Ukoliko se stvari uskoro drastično ne promene, stručnjaci ocenjuju da će do kraja 2010. godine Ratno vazduhoplovstvo Vojske SCG prestati da postoji, jer do tada našoj kompletnoj avijaciji ističe rok upotrebe.


Vojska Srbije i Crne Gore, kažu podaci, ima oko 220 vazduhoplova, među kojima je stotinu borbenih aviona. Stručnjaci procenjuju da je od tih letelica najviše trećina ispravna. Ostali se koriste kao delovi za održavanje ispravnih aviona.
Komandant Vazduhoplovnih snaga i PVO VSCG general-major Vladan Marjanović kaže da je pogrešan utisak u javnosti da nemamo gotovo nijednu letelicu sposobnu za izvršavanje borbenih zadataka. On kaže da ne raspolažemo ni brojem ni ukupnim mogućnostima kao pre šest godina, iz razumljivih razloga, ali za zadatke za koje smo odgovorni imamo dovoljno vazduhoplova.
Danas je u lovačkoj avijaciji u upotrebi 31 avion tipa "MiG 21", a imamo još šest takvih aviona, ali dvoseda, za obuku budućih pilota. "MiG 21" se nalazi i u izviđačkoj avijaciji u kojoj je i deset "orlova", u lovačko-bombarderskoj avijaciji je 24 aviona tipa "orao", od kojih je 17 jednoseda i sedam dvoseda, i četrdesetak aviona "supergaleb" (G-4).


U transportnoj avijaciji je 14 sovjetskih vazduhoplova "An-26" i dva tipa "An-2TD„kolt" kupljena u Poljskoj. U helikopterskim jedinicama je 36 transportno-borbenih aviona "MiG 8" i 27 borbenih "gazela" tipa "gama" i dva "dornijera 28" za posebne zadatke. Za obuku učenika i studenata u vazduhoplovstvu Vojska SCG i dalje koristi neprevaziđene školske avione "utva 75", kojih po nezvaničnim podacima ima tridesetak.
Sadašnje vazduhoplovne snage uglavnom su bazirane na aerodromima "Batajnica", "Lađevci", "Niš" i "Podgorica". NJihov komandant general Marjanović najavljuje ukrupnjavanje, pa će od sadašnje 23 jedinice ubuduće biti 11 vazduhoplovnih sastava, a grupisaće se po istorodnosti sredstava u naoružanju radi racionalnosti.
 
ti se, naravno, zezas??? :D....right?.......:shock:...... yebote....... ovo je :arrow:
sad-smiley-023.gif
 
pa bato u evropu treba da udjemo bez vojske

civilni vojnici ne sluze za dzabe u pozoristima

a u pvo je jos gora situacija radari iz 60
raketni sistemi (smesno)

jedino sta radi su topovi od 20, 30 i 40 mm

hehehe demokratija
nedo bog da zaratimo jer ce u tom slucaju vojnici da izvode sekspira u rovovima
hehhehe
 
e prijatelju znamo mi to ali na zalost ne mozamo da uradimo nista po pitanju toga :( bilo je nesto u novinamo da hocemo da moderizuje 29-ke ali kao sto vidis nitsa od toga, takodje sam cuo pricu da su u galebove hteli da stavljaju novi motor i radar-tako bi mogao da parira A-10 ali i to su kao sto vidis puste price i tracevi jbg...
 
Samo kratak komentar... Kolega je napisao opsirnu pricu o ViPVO... slazem se sa generalnim zakljuccima... ali prica spada u domen epske fantastike kada se radi o cinjenicama... Kojih 220 vazduhoplova... nemamo ni pola od toga... ukupno sa neispravnima... i to ce reci svako ko se imalo razume u tematiku... Prica je skroz dobra, ali je malo zastarela... gen. Marjanovic je odavno u penziji... Od Dejtona smo dobili 151 vazduhoplov... a kad bi imali pola od 40 Supergalebova ne bi nam bilo kraja... ali dobro...Dace narod pare pa ce nasi dragi politicari da kupe nove letelice... i zivecemo srecno do kraja zivota!;););)
 
""Vojska Srbije i Crne Gore, kažu podaci, ima oko 220 vazduhoplova, među kojima je stotinu borbenih aviona""

'''Medju kojim je 100 borbenih aviona''''

ZA maloggaleba.,,,100 borbenih aviona ukljucujuci neispravne letelice i mozda i ovaj savremeni borbeni avion RVhttp://1000aircraftphotos.com/Contributions/Ruvidic/4564L.jpg

Dobro sada znamo da nam je RV totalno nesposobno za dejstva,,ali setimo se ratnih zbivanja u Krajini i Bosni,,,,ja se licno pitam,,Kada je bilo???
 
kazu da u muzeju na aerodromu ima nekih aviona lovaca u voznom stanju samo treba da im zamene elise da bi bili sigurniji

to je jeftinije resenje nego da kupuje drzava nove avione

cccccccc........cccccccc........he he he
 
Da li neko može da mi kaže tačan broj helikoptera koje je JNA imala 1990 pre početka sukoba.Nešto sam računao i dobio sam da zajedno sa policijom smo imali negde oko 430.Meni to zvuči malo nemoguće.
 
nisam strucnjak ali volim avijaciju, dosta sam o tome citao. Katastrofalno stanje jeste sigurno. Sta mislite o nabavci JAS 39 grippen. Mnogi tvrde da je to moderan borbeni avion bas onakav kakav nama treba a i medju jeftinijima je. Bilo bi lepo da dodje do modernizacije, sigurno bi to uz jos neke programe modernizacije u koje bi se ukljucila i nasa privreda bilo zamah za celo drustvo. Ne slazem se da nam ne treba modernizacija. Jeste sad drugo vreme ali zasto onda sve zapadne zemlje modernizuju svoje RV i PVO.
 
SerbianPilot:
""Vojska Srbije i Crne Gore, kažu podaci, ima oko 220 vazduhoplova, među kojima je stotinu borbenih aviona""

'''Medju kojim je 100 borbenih aviona''''

ZA maloggaleba.,,,100 borbenih aviona ukljucujuci neispravne letelice i mozda i ovaj savremeni borbeni avion RVhttp://1000aircraftphotos.com/Contributions/Ruvidic/4564L.jpg

Dobro sada znamo da nam je RV totalno nesposobno za dejstva,,ali setimo se ratnih zbivanja u Krajini i Bosni,,,,ja se licno pitam,,Kada je bilo???

Kolega... cenim entuzijazam, ali nema razloga za pricanje gluposti... Moguce je da i imamo sto borbenih VAZDUHOPLOVA... pa neka se broje i neispravni... neka ih bude i malo vise u sta cisto sumnjam... ali ti Vasi podaci koji kazu da VSCG ima jos 120 nekakvih drugih vazduhoplova, nema nikakvih dodirnih tacaka sa realnoscu...

Ako neko racuna eksponate iz muzeja, sve aero-klubove u SCG, celu poljoprivrednu avijaciju i sve nase avioprevoznike u sastav VSCG... onda se u potpunosti slazem sa brojkama... To ako je neko sacuvao legendarnog kraguja ne znaci da je u sastavu VSCG... Po toj logici bi i Travoltin G-2 jos uvek bio jedan od nas...

Sto se tice ratova u bivsoj SFRJ... mozda ne znate, ali RViPVO je dalo znacajan doprinos... a ako se uzme u obzir ukupno stanje u JNA, strah, neizvesnost i sve ostalo... slobodno se moze reci da je ucinak bio izuzetan... Ko ne veruje neka pita kolege iz Hrvatske, Slovenije i BiH, koji su ratovali sa tim istim RViPVO... Ne zelim da diskutujem ni ucinak nasih pilota u ratu na Kosovu... pri tom ne mislim da lovacku avijaciju vec na jurisnu, bombardersku i transportnu... koje su od prvog do poslednjeg dana rata radile svoj posao u najtezim uslovima najbolje kako su znale... i sve greske do kojih je dolazilo bile su plod loseg komandovanja i loseg sadejstva i saradnje...

Drago mi je sto postoji zelja za diskusijom na ovu temu... ali treba znati malo vise cinjenica...

Drgugarski pozdrav!!!:)
 
Ja malo da se umesam. Jest da ovo sto cu sad reci nema bas neke veze sa avijacijom ali ne bi bilo lose napomenuti. Ja sam sluzio vojsku u Rumi u artiljerijskoj brigadi i moja divizija je imala 72 topa M46 130mm, a od toga samo su 4 bila u stanju da pucaju. Ovima se pohabale cevi, na 10000m promasuju cilj za 1km. Toliko
Pozdrav
 
Panzzers:
Ja malo da se umesam. Jest da ovo sto cu sad reci nema bas neke veze sa avijacijom ali ne bi bilo lose napomenuti. Ja sam sluzio vojsku u Rumi u artiljerijskoj brigadi i moja divizija je imala 72 topa M46 130mm, a od toga samo su 4 bila u stanju da pucaju. Ovima se pohabale cevi, na 10000m promasuju cilj za 1km. Toliko
Pozdrav
Au jbt kako li im samo uspe????Koja tuga
 
Panzzers:
Ja malo da se umesam. Jest da ovo sto cu sad reci nema bas neke veze sa avijacijom ali ne bi bilo lose napomenuti. Ja sam sluzio vojsku u Rumi u artiljerijskoj brigadi i moja divizija je imala 72 topa M46 130mm, a od toga samo su 4 bila u stanju da pucaju. Ovima se pohabale cevi, na 10000m promasuju cilj za 1km. Toliko
Pozdrav

Auuuu, koji si ti car, ovo je kao Monti Pajton.
Ha, ha, ha, ha, ej stvarno si me iskreno nasmejao, kralj si nevidjeni.
To bi bilo kao da neko upadne u temu i kaze:
Mozda ovo nema veze sa temon ali eto, ja volim da oblacim zensko donje rublje!
Pozdrav care.
 
Panzzers:
Ja malo da se umesam. Jest da ovo sto cu sad reci nema bas neke veze sa avijacijom ali ne bi bilo lose napomenuti. Ja sam sluzio vojsku u Rumi u artiljerijskoj brigadi i moja divizija je imala 72 topa M46 130mm, a od toga samo su 4 bila u stanju da pucaju. Ovima se pohabale cevi, na 10000m promasuju cilj za 1km. Toliko
Pozdrav
za tvoju informaciju, svko ko je odsluzio vojni rok u toj elitnoj artiljerijskoj brogadi, zna da je brigada jedinica manjeg ranga od divizije.
verovatno si mislio na divizion.
i nije tacno, taj divizion nije brojao toliko orudja koja si naveo, a ja licno sam se uvek sa kolegama iz tog diviziona nadmetao cija ce blize cilju da padne.
retko su imali PRVU dalje od 50 m, na prosecnoj daljini gadjanja od 13 km.
po iznetom, zakljucujem da si:
-lazov
-podmetnuti subverzivni element sa zadatkom sirenja dezinformacija i defetizma
-nisi sluzio vojni rok tamo
-glup?

Uputstvo za resavanje kviza-odaberi sam tacan odgovor
 
cinjenica je da svaka artiljerijska cev ima svoj zivotni vek, tj dozvoljeni broj ispaljenih projektila.
od pomenutih orudja, ni jedno nije imalo nedozvoljen koeficijent habanja cevi.
uvek se vodi redovna evidencija o broju ispaljenih projektila iz svakog orudja i pre pocetka gadjanja se prema tome uzimaju odredjene tablicne vrednosti, koje se uracunavaju u popravku za svako orudje.
znaci, teorijski je moguce da se tako nesto desi samo zbog grube greske nekoga u lancu rukovanja artiljerijskom vatrom ili otkaza projektila.
takvi su slucajevi poznati svuda u svetu, ali ovako nesto je totalno blesav razlog, i kao poznavalac artiljerije, artiljeriskih sistema i konkretne jedinice-iskljucujem mogucnost da je navod ovog tipa tacan.
 
Mislim da vojnickie price tipa... During the war.... i slicno, ne zasluzuju nikakav ozbiljniji komentar... Svako je u vojsci cuo za neku urbanu legendu, koja se nije desila bas njemu, ali zna coveka kome je kum bio u vojsci i bio glavni akter u toj prici... Haos!!!

Na kraju krajeva... Sta zna vojnik sta je hiljadu metara:):):)
 
Pozdrav svima. Pre svega ja imam neka pitanja. Nebo bez odbrane je naslov? Odbrane od cega? Sa im ratujemo? U kom filmu?
U ovoj zemlji ima 900.000 zaposlenih i preko 3 miliona ne zaposlenih. U onih 900 hiljada spada i 250.000 budzetskih korisnika (vojska, policija, zadravstvo, skolstvo, ...), pa prema tome, onih 650.000 treba da vuce na grbaci preko 3 miliona balasta, a vi ste opsednuti problemom fantazija avioni i slicno. Ljudi, odrastite. Nema sa kim da ratujemo. Cutite i smrdite.
Ako zaratis prvi, dobices od Natoa, pa ti svakako ne vredi naoruzanje. Sa druge strane, ako te neko cacka, uslihtaces se Natou (kao sto se na kraju i desilo '99.) i nece te niko dirati vise.
Trebaju nam putevi, mostovi, metro i obdanista. Aerodromi (puticki) da dodju stranci da uloze kintu u ovu zaostalu zemlju, da bi se zaposlilo malo ljudi. Da mozemo leba da jedemo.
A ne da drzava traci nase pare na kojekakve vojne fantazije. Bre jedan savremeni avion kosta ko 100km auto puta! Ili kao 15 skola! Ej! Za cega? Da se skolovana druzina izmotava po nebu o nasem trosku? Neka kupi sebi avion pa nek se vozi.
Znam da ce ovi zaludjenici za vojsku da ispljuju sve ovo, ali ni ne ocekujem bolje. Samo neka malo razmisle. Vasoj deci ce biti korisnije da imaju skole nego avione, verujte mi. A piloti? JBG, toliki ljudi su ostali bez posla, neka i oni predju u komercijalne letove... ali tamo stvarno treba da se radi.

Pozdrav svima jos jednom!
 
E moj UltraZvuk, teorija ti je dobra, ali bojim se da u praksi nije moguca. Bilo bi jako lepo kada bi svi mislili samo o svojim auto putevima, skolama, mostovima i sl. No na zalost nije tako. Mnogo je onih koji misle i o tudjim. Ja sam siguran da da ni ti ne mozes garantovati da u nekoj buducnosti, blizoj ili daljoj, neko nece pozeljeti tvoj Zrenjanin. I sta onda? Sprecice ga NATO ili bilo ko drugi? Mozda, ali po koju cenu. Naivno je to sto ti pises, bar u ovom svetu ovakvom kakav je.
 
UltraZvuk:
Trebaju nam putevi, mostovi, metro i obdanista. Aerodromi (puticki) da dodju stranci da uloze kintu u ovu zaostalu zemlju, da bi se zaposlilo malo ljudi. Da mozemo leba da jedemo.
A ne da drzava traci nase pare na kojekakve vojne fantazije. Bre jedan savremeni avion kosta ko 100km auto puta! Ili kao 15 skola! Ej! Za cega? Da se skolovana druzina izmotava po nebu o nasem trosku? Neka kupi sebi avion pa nek se vozi.
Znam da ce ovi zaludjenici za vojsku da ispljuju sve ovo, ali ni ne ocekujem bolje. Samo neka malo razmisle. Vasoj deci ce biti korisnije da imaju skole nego avione, verujte mi. A piloti? JBG, toliki ljudi su ostali bez posla, neka i oni predju u komercijalne letove... ali tamo stvarno treba da se radi.

Pozdrav svima jos jednom!
treba nam sve to sto si rekao, ali nama, a ne siptarima ili hrvatima.
a nase dece nece ni biti ako toga nema.
kako to da je ceo svet `lud` pa se naoruzava, a mi treba da budemo pametni pa da drugome spremamo dobra koja si naveo?
prvo sigurnost, pa onda ostalo.
 

Back
Top