Helikopteri

NAJBOLJI?

  • AH64 Apache Longbow

  • AH1 Supercobra

  • Mi24 Hind

  • Kamov KA 50

  • Linx

  • Mi28


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Mi-28 je jedan od najboljih.Sledi sve moguće principe bojišta.Gledaj da ne budeš uočen,ako si uočen gledaj da ne buduš pogodjen,ako si pogodjen gledaj da izbegneš udes,ako je udes neizbežan
posada mora da preživi.Takodje ima prostor u trupu za smeštaj par mehaničara,i top mu je poreklom sa bmp-3 vozila tako da u slučaju nužde uvek ima rezervnih delova.Prilično je žilav na bojištu.
Zašto u anketu nije stavljen južnoafrički Roivalk.
 
Ka-50 Hokum je takodje jedan od najboljih helikoptera. I ka-50 takodje ima 30mm tom sa BMP-2.
Ka-50 ima jedinstvenu pokretljivost i karakteristike zbog koristenja kontra-rotirajucih elisa. Zbog dvostrukih elisa, helikopter nema zadnji rotor. Takodje zbog jedinstvenog polozaja elisa, na helikopter ne utice vjetar u onoj mjeri, koja utice na bilo koji drugi helikopter. Letjelica moze praviti roll-barove, lupove, tunele...

Zbog vec navedenih osobina helikopter ima bolju akostiku (veca tisina leta), manji profil, bolju aerodinamiku, vecu brzinu...

ka-50-40p06.jpg


ka-50-hokum.jpg


hokum-DDST8708799.jpg
:neutral:

Zemlja porijekla: Rusija
Prizvodjac: Kamov
Uloga: jurisni helikopter
Raspon krila(elise): 7.34 m
Max. brzina: 340km/h
Naoruzanja: # 1x 2A42 30-mm cannon [250 HE-Frag + 250 AP]
# 2 - AT-16 VIKhR ATGM (6 each)
# 2 - 80-mm rockets (20 each)
# 2 - Twin 23-mm gun pods [940 rounds]
# 4 - 500-kg bombs
# 2 - AA-11/ARCHER AAM
# External fuel tanks (500 liters)
 
Helikopter koji se koristi u najvise zemalja svijeta: UH-1 Huey Helicopter
Huey leti danas u 40 zemalja svijeta, sto znaci da je jedan od najboljih visenamjenskih helikoptera u svijetu. To ukljucuje: transport, spasilacke misije, podrska KoV jedinicama...
Posadu cine 2 oficira i/ili 2 vojnika.
Proizvodnja pocela 1971.
Cijena-4,700,000 $
Naoruzanje:
# M-240 7.62mm machine gun or
# GAU-16 .50 caliber machine gun or
# GAU-17 7.62mm automatic gun
All three weapons systems are crew-served, and the GAU-2B/A can also be controlled by the pilot in the fixed forward firing mode.
# The helicopter can also carry two 7-shot or 19-shot 2.75" rocket pods.

uh-1_huey_01.jpg


hh-1h-dvic334.jpg


IriquoisHenderson.jpg


Popis korisnika:
* Argentina
* Austria
* Royal Australian Navy
* Bahrain
* Bangladesh
* Bolivia
* Brazil
* Brunei
* Burma/Myanmar
* Cambodia
* Canada
* Chile
* Colombia
* Costa Rica
* Dominican Republic
* El Salvador
* Ecuador
* Ethiopia
Italian Navy
* Greek Air Force
* Greek Army They are going to be replaced by NHIndustries NH90.
* Guatemala
* Honduras
* Indonesia
* Iran (Air Force)
* Iran (Army)
* Israel
* Jamaica
* Kuwait
German Army and Airforce
Japan Ground Self-Defense Force
* Mexico
* Morocco
* Royal Netherlands Navy
* Oman
* Pakistan
* Panama
* Papua New Guinea
* Peru
* Royal Saudi Air Force
* Singapore
* Somalia
* South Korea
* South Vietnam
* Spain
* Sweden
* Taiwan
* Tanzania
* Thailand
* Tunisia
* Turkish Army
* Turkish Gendarmerie
* Turkish Navy
* Vietnam
* Uganda
* United Arab Emirates
* Uruguay
* Venezuela
* Vietnam
* Yemen
* Yugoslavia
* Zambia
* Zimbabwe
 
Glasao bi i ja pre za hokum da je stavljena dvosedna verzija Ka-52 aligator,jer jednostavno mislim da jedan čovek ne može dobro da rukuje i naoružanjem i letenjem u isto vreme.Dobro je što ima katapultno sedište K-36 zvezda.Možda je u anketu mogao da ide i Mi-17,jer je prilično dobar transportni helikopter i može da ponese i više tereta i naoražanja nego Mi-24 i u raznoraznim predhodnim(Mi-8,Mi-14) verzijama prodavan armijama širom sveta i doživeo mnogo bolji uspeh nego huey.
 
Kamov duple elise su osetljivije na ostecenja i lakse ga je uociti na radaru.
po meni je odlican Hind.
Pouzdan.
Ruzan je koliko i zao.
Transportno-jurisni helikopter.
I dan danas se proizvodi...
Posebno mi se dopada Alzirska verzija.
 
Mi-28 je ubedljivo najbolji za protivoklopnu borbu (niste ponudili Ka-52 u anketi) nosi 16 raketa Ataka, doduse neznam samo kakve su sanse da jedan Mi-28 naleti na 16 tenkova
(mozda sluze da overite vec pogodjeni tenk? :-D )
nema ogranicenje u zoni dejstva topa kao sto ima Ka-50 i ima radar (zadnja verzija)
Ima bolje resen sistem hladjenja izduvnih gasova u odnosu na sve druge ruske helihoptere
Na kraju krajeva Rusi su se ipak opredelili za Mi-28 umesto Ka-50 iako su sa njim vrsili testove u borbenim uslovima(Cecenija)

Ka-50 bih izabrao samo kad bi bilo bitno koliko je zastrasujuce izgleda.Mi-28 mi izgleda kao Miki Maus na steroidima :mrgreen:
 
Rešenje hladjenja gasova je vrlo lako rešeno kao i na Mi-35,jednostavno su ugradjeni mikseri za vazduh.Jedina prednost Ka-52 je katapultno sedište,koaksijonalni rotor ima prednosti koliko i mana.
 
Mislim da su hladjenje rešili tako što su izduvne gasove delimično usmerili prema elisama,ali ne znam da li je to dovoljno.Na Mi-35 je uradjeno i to i dodati su mikseri vazduha.
 

Back
Top