B-dur, za bolje podsvesno upoznavanje molla

izgubljena u vremenu

Zainteresovan član
Poruka
102
Govorila je da je jedno tako divno Bachovo delo divno a zamazano mojom ironijom lici samo na dadaizam, I da je ludo podsecam na dadaizam, mozda njakanje…
I zapovedala je da završim gordo kao i sam Bach.
A bila je prgava, preka. Bezobrazna kao i duvanski dim iz njenih pluća koji mi je redovno zapušavao alveole. I večni žuti zubi, koji su naravno kvarili čitavu sliku.
Sedala bi za klavir i počinjala sonatu u b’duru uz mnogo improvizacije. Pod palicom melodije bi se savijala do klavijature slušala šum svojih prstiju, koji su zvučali kao šmirgla, bilo je proleće, pucala joj je koža koliko je bila suva.
Bio je maj mesec. Svi zvukovi su mi bili lepši od tog, koji su njeni prsti stvarali. A i moja gordost je nestala onog trenutka kada mi je pokazala svoje, udarcom preko ruke zbog pogrešno urađenog stacata.....“ Odsečnije“, još zapovesti....Odsekla sam se koliko me je uplašila...dobila je željeno...prsti su sami poskakivali...
Pobesnela bi, jer sam videla razliku izmedju visokog C i njenog glasa, extaze pevušenja gde bi je do konačnog muzičkog orgazma delila samo skoravela sadržina na njenom ždrelu...Čak ni čuveno mesto G, u oktavi, nije rešavalo problem.. Nešto je škripalo, constantly.
To je bio redak slučaj, imala sam čas i to redovno po rasporedu. Nekada je znala da me ostavlja da čekam satima dok se od besa ne bih rasplakala. Jednom joj je tata svašta rekao. Uf, osetila sam se tako velika tada, sa svojih deset godina.
A volela sam taj klavir, prodala bih dušu čini mi se za jedan pianino. Nije bilo bitno da li je od bukovog, trešnjinog drveta, što se mene ticalo mogao je i da bude od ove lipe ispod mog prozora. Bilo ih je puno tamo u toj akustičnoj dvorani sa više ćoškova, a vlasnici su bili sebični, kao da bi im nešto značilo da su mi dali jedan..ne bi ni osetili manjak. Nisam mogla da biram, prvi slobodan klavir i tu sam se smeštala, vežbala i često uživala. Tata je stalno plakao kada me je slušao, čak i dok sam svirala neke „zvončiće“, veliki ljudi ne placu, nije mi bio jasan, on onako surov. Ona je ostala ista, gordost i predrasude, velika MM sa svojim istim crnim pantalonama i loše ukombinovanom jaknom.. sa previše laka na kosi.
Rasla sam, svake godine sam se sve više odvajala od klavijature. U pocetku sam i laktovima bila oslonjena na nju, a sada smo bile povezane samo jagodicama.
Časove je pomerila i dala mi specijalan termin, onaj koji je njoj bio taman da ustane i upristoji se a meni da ne uradim ništa ni pre ni posle šklole. Ali vraga, opet je kasnila.
Poslednjih godina jela je pogačice, koje su mirisale, slutim i imale ukus užegle masti. Slala me je često po njih, a ja sam gubila apetit. Onda, dok sam svirala svojim masnim prstima bi pipala patituru i mljackala mi nad glavom, ne bi li upropastila note. Ja sam kratkovida i zamašćeno mesto je dodatno pogoršavalo stvar. Pokušavala sam da očistim to što je ona ostavila iza sebe ali nisam uspevala, brisala bih notu i tek onda bih se našla u beznadju. A našla bih i lisnato testo u kosi, često..
Godine su se redjale, jedna za drugom, ukupno šest. Ja sam svirala, satima zaista jesam. Prsti su me često boleli ali sam volela to..mazohista u duši.
Šest godina i dva javna časa. No comment.
Na drugi javni čas nisam otišla. Bio je decembar mesec, neka čudna“nevremena“ su nas zadesila, nismo imali struju danima, a i Pančevački je bio zatrpan i neprohodan. Tada sam zaradila upalu pluća.
Prvi javni čas je bio smešan. Obeležila sam dvoranu svojom pojavom koja je štipala za oči. Tata i mama su bili razdvojeni pa me je tata oblačio. Pokretno šarenilo, umišljena princeza je pala tik ispod nogare klavira. Jedini je David tapšao, a meni nije bilo jasno šta to radi. Bio je stariji, to je zvao podrškom. Uglavnom završila sam svoju solo karijeru tog trenutka, znala sam to u dubini duše, a postala svesna tek mnogo godina kasnije.
( pet minuta pre odlaska na drugi javni čas,sticajem okolnosti)
Upala pluća je dugo trajala. David mi je donosio limun, po jedan dnevno. To je bio jedini ukus koji sam osećala dok su mi se usne usecale u usnu duplju, povlačeći se od kiseline. Prijalo mi je. Ponekada me je i ljubio. Ovlaš. Pokušavala sam da to improvizujem radi vracanja slatkog osecaja i najvise je podsećalo na ona leptirova krila koja sam približavala licu.
Čim bi se mama vratila sa posla on je odlazio. Iza kreveta pa kroz prozor. Mama pogleda moje rumene obraze i limun u mom krilu ali se svaki put zadovolji nekim mojim objasnjenjem. Zato je volim, nije sumnjičava. Nekada mi je i ostavljao patiture, na starim hartijama uvezane vrpcama svih boja. I onda sam svirala na daljinskom upravljaču. Ali to mi nije pružalo satisfakciju kao kada sam bila manja.
Da mi se MM ne bi zabrinula sutradan sam sa temperaturom 39 otišla u muzičku školu. I nijedno „sutra“ više nisam propustila jer je gospodja profesorka MM aludirala na to da se ja polako ali sigurno ispišem iz iste jer pobogu ja znam da čitam svu muzičku literaturu.
Niko iz njene klase nije upisao srednuju muzičku školu. Meni je stalno postavljala to pitanje, da li bi, ne bi li, kako li, ali sam vešto izbegavala odgovor sve dok nije došla ta šesta godina, i taj neki majski dan.
Bilo je pretoplo. Pantalone su mi se „kesale“, bile su mi šire nego obično, morala sam da probušim jos jednu rupu na kaišu. Oslabila sam. Autobus je jurio, obličja su promicala ispred mojih očiju. Bila sam malo je reći ushićena. David je jurio iza mene. Ona me je čekala ispred učionice, lica malo više izborana, nego proteklih dana. Život je pregazio, rećicu joj to posle ispita. A i odluku ću joj onda saopštiti.
Na generalnoj probi je bila oduševljena mojom interpretacijom Mocarta. David je stajao preko puta, naslonjen na rep klavira i lupao bi u ritmu, i nervirao se kada pogrešim. Onda je izletao iz učionice i lupao vratima. Negde na polovini sonate su nas prekinuli, i otišla sam na ispit, nismo prozborile. Privodila sam komad kraju i završila gordo kao Mocart..uvek mi se više dopadala njegova gordost.
Sačekala me je ispred sa unapred spremljenim textom za oba slučaja, i počela bednim komplimentima koji su je dodatno srozavali. Padala je i padala dok nije bila u visini djona moje patike. Rekoh sebi sva sreća pa u srednjoj nece svi profesori klavira biti tako mizerni... i krenulo je iz mene. Elem nešto sam ramišljala i ja bih..prekid, mobilni. Sa druge strane pijani glas, tata..
„Da znaš da je tata od one uštedjevine kupio kola, sitnica, par hiljada evra“
Ukoliko nisam mogla da se odlucim, tada su mi rešene sve nedoumice.
Mogla bih da se zakunem, da me je nešto udarilo u tom trenutku, možda auspuh tih kola., ili mi je šasija pala na glavu, ili me je zveknula po potiljku sekira koja je prethodno rasecepala moj pianino od par hiljadarki.... pijani glas je pričao i pričao, a ja sam spustila ruku na nevidljivu komudu ispod mog struka.
Sledi loša scena, srceparajuća, neke latinoameričke serije. MM je za odgovor dobila NE, besno mi je pružila diplomu i otpratila me do izlaza te akustične dvorane samo pogledom, prezrivim.
David me je čekao ispred škole. Naslonjen, nonšalantno i čekao me je... Da krenemo dalje, bez pianina. Znao je otpočetka, bio je gore i video je šta piše. „Boga“ mu je rekao istinu. A nikada mi MM više neće udeliti kompliment, šteta.
Lagano smo se udaljavali, a majski dan se približavao kraju. Zagrlio me je i više me nije lljubio ovlaš, sada je to radio stvarnički. Bili smo veliki. Videla sam, čekalo me je na kapiji, Vreme, da se krene dalje...
 
E taj moll ustvari predstavlja zivot, svi veliki muzicari su svoj zivot opisivali jednim dobrim moll-om. Moll inace predstavlja nesto nedefinisano konfuzno. Ne znam koliko se razumete u prirodne, harmonske molove...Kada biste cule, sve bi se razbistrilo. Svaki od njih ima jedan sicusan prelaz, taman zazvuci kako treba i onda se nesto promeni, samo jedan ton i cela lestvica dobije neko drugo znacenje za koje ne mozes da procenis da li ti vise odgovara od onog prethodnog...
 
Na morskome plavom žalu, gde ćarlija vetrić mio.... : )
Moll takođe predstavlja i lučki nasip...
... a u fizici malu masu : )

U muzici se izbegava monotonija sa (kako ih ti nazivaš) sićušnim prelazima....
ako si to htela da kažeš, a ja obožavam da slušam takvu muziku.
Na taj način muzika dobija neku čudnu snagu, pa imaš utisak da slušaš nešto sasvim deseto...
a ipak se sve uklapa, izazivajući kod tebe skrivene emocije koje te mogu naterati i da pustiš koju suzu.....
a kompozitor ipak uspeva da ispriča svoju priču do kraja.
Slabo slušam klasična dela, ali rock balade su zakon po tom pitanju! : )
Oprostite na smetnji, neću vas smarati. Pozdrav! : )
 
Kod ljudi koji su potpuno i nepovratno predani jednoj strasti, mozete primetiti jednu narocitu vrstu rasejanosti, gledaju vas i prave se kao da prate ono sto govorite, ali vidite da su odsutni mislima, a lice im ima izraz kao da pazljivo i zabrinuto osluskuju nesto u sebi, nesto do cega im je jako stalo i sto samo oni cuju. Zbog toga im vasa pitanja smetaju, ometaju ih, ljute i zbog toga na njih odgovaraju kratko i rasejano od svega toga njima je mucno iako to ne pokazuju a vama je neprijatno iako nastojite to da prikrijete..pa da i vi imate neku strast...
MM je izgledala kao da ima neku ceznju duboko u sebi, koja zari i pali njenom utrobom.
I govorila je da je obelezje malih duhova da preziru ono sto ne razumeju...Bila je idol...I trudila sam se postati zrtva njenih unutrasnjih monologa..Mnogima bi se dopala da se nisam trudila dopasti svima.
Kada sam postala svesna toga upitala sam Davida:
-Pa sta da radim povodom toga?
-NIsta-kazao je on. -Zivot nas ionako, tebe, nece pustiti dalje od one lipe u dvoristu. Izgoreces sama preskacuci stoleca, u nekom velikom snu...MOzda te zivot nekada pusti da se upustis u tu trku umetnika, velikih nota, jos vecih zabluda koje kriju muzicki ukrasi, kurvinjski ce ti se smesiti sa sudijske tribine i cekati gde ces sama sebe saplesti..start je uvek suvise lep da bi bio moguc(za lutjenu posto je rekla da prica ne ostavlja utisak kao sve ostale sa prividnim happy endom, volela bih da cujem kakav je to utisak koji je ostavio kraj na nju). BEzis od sudbine, i osvajas prostor,ne racunajuci na vreme u zasedi, a prostor i vreme su kao sto se vec zna neodvojivi. Ono te ceka- i vratices mu se kao pseto. Cvileces da ti tamo odakle dolazis i gde se vracas prime na poklon u spomen biblioteku neko svoje delo, dela, nagradjena na nekoj Velikoj Izlozbi u nekom tamo Parizu, u jednoj od onih tako tuznih i smesnih spomen soba u koje niko nikad ne zalazi...
 
@izgubljena u vremenu
Nestajete i vraćate se ponovo u sebe .. ~putevi su dugi, seku se i srešćemo se~ a opet se paraju niti pređašnjeg sveta poslednjom Mocartovom sonatom, kao zemljotres pod umornim nogama. Idete polako ali trčite ka novom horizontu. Nemam snage da ponovo čitam večeras, ne znam kako bi to uticalo na mene i ponovno preživljavanje kraja.
 
Pa mogla bi tema posto je nedefinisana striktno a vezana za muziku da se shvati i kao upliv melodicnosti u knjizevnosti......dok pisem jedna od "provera" mi dodje da izmrmljam tekst u sebi,bez razmisljanja o smislu reci....tek da vidim kako zvuci.Melodicnost i zvucnost teksta je po meni veoma vazna odlika stila koja deluje podsvesno,simbolikom zvuka.
 
Da se odmorim?(: nema potrebe, uvek sam u nekom polusnu(;
Daklem, neuspela disekcija.. pokushaj odstranijivanja emocija sa jedne strane donosi novu formu malo više ukrašenu sa neke druge strane, a ipak tako toplu. Možda baš zato što ne primećuju te nijanse osuđuju tvoje pisanje kao dadaističko, ako tako mogu reći... Koga još briga za primitivna shvatanja.. da, treba još jednom da pročitam znam, ali opet ne pogodan momenat za takve uticaje.. damn it (:
Sviđa mi se ta melodičnost ..
 
Hey.. ne ne ne.. sve dok želiš da se igraš sa metaforama, oblikuješ nove svetove, šiješ im posebna neba skrivajući crnu pozadinu kosmosa od onih previše znatiželjnih i neumerenih.
Onda polako počneš da se igraš sa sobom, svojom maštom bez straha, lomiš ideje na pola i u tom malom razmaku ubacuješ nešto novo... Igraj se samo.. (:
 

Back
Top