Da li ste čuli za blue-ray diskove?

jok ti si :lol:
salu na stranu,
25GB jedan layer
50 GB dual layer
To se postize time sto je snop laserske svetlosti uzi (ima manju talasnu duzinu) nego kod standardnog crvenog lasera i postize se veca presciznost "przenja" tacke i time se ostvaruje veca mogucnost "pakovanja" podataka (gusce podaci idu jedan do drugog) i tako se postize to uvecanje prostora od skoro 5 puta.
Koliko je meni poznato jos nisu usli u komercijalnu upotrebu i ocekuje se izlazak takvih diskova negde na leto.
Nadam se da sam malo pomogao.
 
koliko sam ja cuo o blu-rey tehnologiji. prezentovana je prije oko 2 godine a prvi kompletni pc sa blu-rey tehnikom izasao je prije godinu i pol na jednom sajmu u americi cini mi se da je bio panasonic. Ali i play station 3 koristi blu-rey discove pa je zbog toga i odlozena seriska proizvodnja do daljnjeg. Jer se ne isplati kako rece soniev prdstavnik za stampu ugradlja i kupovina blu-reya kosta oko 450€ a sam ps3 nebi trebalo da prelazi preko 500€.
 
cvele2:
LE LE!!!!! Ma nek si ostanu ovi sadašnji diskovi.
E a šta misliš zašto se ide ka novim standardima i većim kapacitetima ?
Zato što se iz godine u godinu poterba za resursima povećava, jednostavan primjer su ti igrice, gdje su igre prije nekih 5-6 godina stajale na 700MB, a danas polako i jedan DVD pd 5.5GB postaje malen. E mislis li da ce za par godina DVD biti koristnan ? Kada igre budu išle i do 20GB prostora, pa ko danas sa CD-ovima, za jednu igru ce ti trebati 4CD, a tada 4 DVD. Razmisli malo.
A ocijena vog medija nije velika, s ozirom da je pocetna.
poz.
 
Pa kada malo sagledaš stvari, cene uopšte nisu izbalansirane! Na primer ti blue-ray diskovi koštaju kolko je pisalo - 20 evra? Hard disk sa sličnim kapacitetom košta 40 evra, al zato dvd može da se nađe i za 20 din. Dakle, kupiš za 200 din. 10 dvd-a i imaš 47 gb, a ovamo daješ 50 evra za hard disk istog kapaciteta!
 
Ja se slažem sa većim kapacitetom, ali je pitanje da liće to običan smrtnik moći da koristi. Konkretno, da li će moći da se spakuje 50Gb programa ili MP3 muzike, ili možda 70 DivX filmova. Bojim se da će to samo služiti za HD filmove i nešto slično, pa samim tim beskorisno za kućnu radinost.
 
zlajat:
Ja se slažem sa većim kapacitetom, ali je pitanje da liće to običan smrtnik moći da koristi. Konkretno, da li će moći da se spakuje 50Gb programa ili MP3 muzike, ili možda 70 DivX filmova. Bojim se da će to samo služiti za HD filmove i nešto slično, pa samim tim beskorisno za kućnu radinost.
Naravno da ce biti dostupni, pusti vrijeme da ucini svoje.
 
Ocito se ne razumete u nove standarde HD-DVD i Blue-ray su se pojavili na trzistu pojavili su se i opticki uredjaji koji citaju i pisu na tim formatima.
Cena jednog takvog uredjaja je 1000 eura ali oni se jos nisu pojavili na trzstu.
A sto se tice cene koja je danas preskupa 40 gb = 40 eura je mnogo ali cim proces proizvodnje pojeftini i javi se konkurencija na trzistu bice znatno jeftiniji .
Bice moguce da sistem stavimo na jedan disk i sa njega ga podizemo. :roll:
 

Back
Top