Upis nase dece na Fakultet- Upomoc

mahamaja

Aktivan član
Poruka
1.302
Dragi moji roditelji :lol: , tema mi se sama postavila ovde ;-) Moje drago cedo :D je u haosu
zbog mature, prijemnih ispita i sto je najgore :arrow: izbora fakulteta :-(
Dva su trenutno u opticaju, do juce 4:-? . Trazi savet, pa ga sasece koliko odmah, kao totalno pogresan :-( , pa onada place, pa :confused:
Upomoc :cry:
 
Neka izabere ono sto najvise voli ili ono sto je najbolje placeno. ;-)
Ja sam umesto srpskog jezika koji obozavam izabrala turizam jer je isplatnije i ima puno vise prednosti sto se posla tice. Kasnije sam se setila da sam mozda mogla upisati i dizajn interijera ali kasno Marko na Kosovo stize... Na trenutke mi je zao ali kada pomislim da ipak idem u najbolju skolu u Norveskoj i da cu najverovatnije bez problema kasnije dobiti posao bilo gde i svetu zalost me prodje.
Svi mi imamo milion opcija kada je izbor fakulteta u pitanju ali jedna se mora izabrati. Ja ponekada kukam kako mi je tesko, kako su predmeti sranje, kako puno ocekuju od nas ali mi isto tako padne na pamet da bi i na tom drugom faksu bilo isto sranje, nije faks osnovna skola, na svakom je tesko.

Srecno u izboru! :)
 
Uh uh :lol:
Kada sam završila sa prijemnim, vratila sam se u takvom stanju da tri dana nisam mogla da dođem sebi :?
Uradila sam ga očajno, ali sam ipak upala na budžet, što mi je i bio cilj :)
Hehe, uglavnom, ona je sada u fazi beskrajnog analiziranja sopstvenog života i utiska kako će se zarobiti knjigom u narednih XY godina :?
Kako bih rekla, nije to daleko od istine :)
Ali pozitivna stvar je što se čovek na sve navikne. Ako joj je stanje kao opisano, onda u skorije vreme može biti samo još gore :shock:
Pretpostavljam da je to nešto kroz šta svi manje ili više prolaze pred upis.....
Ona je sad u vrlo zeznutom stanju i potrebna joj je svaka pomoć, i najpre INFORMISANOST.
 
Lexa:
Uh uh :lol:
Kada sam završila sa prijemnim, vratila sam se u takvom stanju da tri dana nisam mogla da dođem sebi :?
Uradila sam ga očajno, ali sam ipak upala na budžet, što mi je i bio cilj :)
Hehe, uglavnom, ona je sada u fazi beskrajnog analiziranja sopstvenog života i utiska kako će se zarobiti knjigom u narednih XY godina :?
Kako bih rekla, nije to daleko od istine :)
Ali pozitivna stvar je što se čovek na sve navikne. Ako joj je stanje kao opisano, onda u skorije vreme može biti samo još gore :shock:
Pretpostavljam da je to nešto kroz šta svi manje ili više prolaze pred upis.....
Ona je sad u vrlo zeznutom stanju i potrebna joj je svaka pomoć, i najpre INFORMISANOST.
Hvala ljudi :) na iskrenosti, da zna da nije usamjlen slucaj
 
Mahamajo..
.Kod mene su u opticaju bila 6 fakulteta - haos totalni...francuski,engleski, elektronika, lik.akademija,medicina,...:D..sve sam volela..

Ipak ce morati sama da odluci...neka se informise detaljno ( koliko moze ) o svakom faxu ponaosob, a potom i o samoj profesiji kojom ce se baviti...
 
E, onda da joj poručim još jednu vrlo bitnu stvar - kada nešto upiše i pojavi se na predavanjima neka zna da su svi podjednako kao ona isprepadani, nesigurni i bez igde ikoga :) i neka ignoriše sve one koji joj prolaze sa parolom: "Uh, bre, ala je lak faks, daću pet ispita u sledećem roku".....
To su obični svirači onome?!, i nikako ne sme da dozvoli sebi da se oseća glupo zbog njihovih izjava i ponašanja.
To je vrlo čest slučaj, mislim kada se pojavi neko realan u tom svetu i zatekne se među svim tim "genijima", pa se vraća kući u još gorem stanju..... :?
Ovo joj je stvarno, vrlo bitno da zna, barem iz mog ugla :)
 
Lexa:
E, onda da joj poručim još jednu vrlo bitnu stvar - kada nešto upiše i pojavi se na predavanjima neka zna da su svi podjednako kao ona isprepadani, nesigurni i bez igde ikoga :)
Jao da... Kako sam ja samo bila isprepadana prvi dan kada sam stala ispred skole, zapalila cigaretu i uplaseno gledala oko sebe kako svi pricaju u grupicama a ja ne poznajem nikoga. Kada sam vec bila u teskoj agoniji prisla mi je jedna devojka i pitala me da li ove godine krecem u skolu i na koji smer. Na kraju se ispostavilo da cemo u isto odeljenje i popile smo kafu kasnije. To mi je taj prvi dan ucinilo puno laskim. :)
Sada se vise ne druzimo ali i dan danas sam joj zahvalna sto mi je pomogla da prebrodim taj uzasni prvi dan. Verovatno se i ona tako oseca. :wink:

Eh da, da se pohvalim da sam do sada dala sve ispite u roku, ostala su mi samo 2 do kraja godine. :D Drzite mi palceve. ;-)
 
Нека изабере факултет који ће јој се сигурно исплатити! Тј. нека се определи за област која је увек актуелна (нпр. везано за компјутере и сл.), а опет и да жели то да студира. Правни знам да се не исплати, има пуно правника који су без посла.
 
chokolada:
Neka izabere ono sto najvise voli ili ono sto je najbolje placeno. ;-)
Ja sam umesto srpskog jezika koji obozavam izabrala turizam jer je isplatnije i ima puno vise prednosti sto se posla tice. Kasnije sam se setila da sam mozda mogla upisati i dizajn interijera ali kasno Marko na Kosovo stize... Na trenutke mi je zao ali kada pomislim da ipak idem u najbolju skolu u Norveskoj i da cu najverovatnije bez problema kasnije dobiti posao bilo gde i svetu zalost me prodje.
Svi mi imamo milion opcija kada je izbor fakulteta u pitanju ali jedna se mora izabrati. Ja ponekada kukam kako mi je tesko, kako su predmeti sranje, kako puno ocekuju od nas ali mi isto tako padne na pamet da bi i na tom drugom faksu bilo isto sranje, nije faks osnovna skola, na svakom je tesko.

Srecno u izboru! :)

Ako pitanje nije previse privatno- kako si bas odabrala da studiras u Norveskoj?
 
alexandrra:
Ako pitanje nije previse privatno- kako si bas odabrala da studiras u Norveskoj?
Zivim ovde pa sam bila "prinudjena" :wink:

Ja sada stvarno nemam nameru da nesto kenjam ali pravo je bezveze. Narocito ako se covek jednog dana slucajno preseli u inostranstvo. Nazalost covek sa tom svojom diplomom ne moze nista da radi. :? Poznajem jednu zenu ovde koja je zavrsila pravo ali sa tim papirom moze da oprostite, samo da obrise dupe.
Menadzement ili marketing su naprimer lep izbor. Ja sam ovo polugodiste imala oba ta predmeta (stopljeno u jedan) i mrzela ga iz dna duse jer ne volim takve predmete ali za one koji vole je to super. :)
 
meni se cini da je najbitnije da sednes i pustis dete da prica o tome sta najvise voli...znaci, ne sta je profitabilno i s cim ce da se posle zaposli, nego sta voli...
mislim da u tim godinama niko ne razmislja o tome sta je profitabilno ali mozda je to i dobro...jer ce time dete da se bavi ceo zivot i mislim da ga je bolje pustiti da odabere bez uticaja...
znam da je ovo koncept od koga se vecini roditelja dize kosa na glavi i normalno je...jer roditelji misle unapred i sta ce dete da radi sa diplomom...
al verujte na rec da zivot izgleda potpuno drugacije kad se od starta izabere ono sto je prava ljubav...
ja sam zavrsila muzicku akademiju i sad zavrsavam postdiplomske u USA...keva mi se batrgala onoliko za muzicarsku profesiju :)
i sta...da sam je poslusala i odabrala nesto "prakticno" bila bih nesrecna jer bi to bila njena odluka..

zo, pusti dete da prica do ujutro i samo ga slusaj...samo ce da kroz pricu dodje do onoga sta najvise voli...
 
Hm, iznenadila bi se kako klinci danas razmišljaju...
Rođak koji je neki treći srednje, ili tako nešto, kaže da bi voleo dizajn, ali nema ništa od toga, jer mu se ne isplati, upisaće mašinac :?
Ma ima tu istine, profitabilno je super, još bolje posao bez mnogo konkurencije, ali ako baš voli neku umetnost ili pravo, u krajnjem sučaju, onda je logično da to upiše, makar brisala dupe sa diplomom.
Opet, ako joj nije životna želja da bude pravnik, morala bi da ima na umu i broj ljudi koji ga upisuju :rolleyes:
Sigurno bi volela neku sugestiju od vas, roditelja, rođaka, prijatelja, ali joj niko ništa ne govori. Pa, i logično je, ali da znate da bi sigurno volela da joj sugerišete nešto :lol:
A ono što je moguće uraditi - sesti sa njom i prelistati sve moguće fakultete, i to raditi kad god joj je ćef :) , ne zato što je mnogo korisno, nego da bi osetila vašu zainteresovanost za njenu situaciju i podršku.
 
mahamaja:
Dragi moji roditelji :lol: , tema mi se sama postavila ovde ;-) Moje drago cedo :D je u haosu
zbog mature, prijemnih ispita i sto je najgore :arrow: izbora fakulteta :-(
Dva su trenutno u opticaju, do juce 4:-? . Trazi savet, pa ga sasece koliko odmah, kao totalno pogresan :-( , pa onada place, pa :confused:
Upomoc :cry:
Ako je neodlucna i nemotivisana,te nesigurna za sta je...fakultet je losa opcija.Postoji mnogo boljih izbora od njega...za sad,a ako i kad se odluci fakultet nece nigde pobeci...
Gadi mi se upisivanje fakulteta po svaku cenu... osetio sam to na rodjenoj kozi.
 
mahamaja:
Opet i opet, hvala, pokazacu joj i vase postove sutra :) kao podrsku:)
Danas je kao prevagnuo Pravni, ali ni FPN nije otpao za sigurno. Sta da vam pricam na tu temu, kad vidim da ste u toku;-)
Slobodno nastavite, imate pinu paznju :lol:
Nisu mi bliski ti fakulteti, tako da ne mogu da pomognem oko konkretnog saveta...Kao sto je i Lexa rekla, ona bi sigurno volela sugestiju :D, ali ponavljam - morace sama da se odluci, neka se detaljno informise
 
sve ti je to isto sra.nje! kazi da joj je svejedno :) al bolje da pozuri sa spremanjem prijemnog ima josh mesec i po, ako oce neku hemiju biologiju...istoriju...matematiku ako nije uhodana pa i ako jeste...mislim da treba vremena i da se slegne! :I zavisi kakav je tip, mozda nisu lose pripreme, cak iako misli da zna, al dobro to valjda kako kome..

to sto anakin kaze, ti shto imaju nesto sto VOLE oni se ne kidaju oko 4 fakulteta..nego odu i upisu to sto vole :I tako se meni cini !! to kad se mislish oko pet onda ti je u stvari svejedno

ionako kad zavrsi nista joj ne garantuje da ce da je ceka posao, sve je ionako do nje... :I
a to sta ce da radi, pa sve se toliko brzo menja da nemas pojma sta ces da radis ako stignes do kraja...

ma i za te pripreme zavisi, neki sednu tri nedelje pred prijemni pa spreme..ali ako nije od tih shto to mogu . :I
 
Kaa:
Postoji mnogo boljih izbora od njega...za sad,a ako i kad se odluci fakultet nece nigde pobeci...
Gadi mi se upisivanje fakulteta po svaku cenu... osetio sam to na rodjenoj kozi.

jeste...da ide u vojsku :)
mada se slazhem s tobom donekle..... :I mada mozda zavisi i od fakulteta da li te teraju da radis ili te prepuste samom sebi :I
ma posle je teze kad recimo radis 2 godine i onda odes da studiras...mada ako onda znas sto to studiras...ali opet zaboravio si da ucis...ne znam :I ali ako odes tako jer svi idu veca je sansa da puknes na trecoj godini recimo ali mozda i neces ako oko tebe ima dovoljno ambicioznih :evil: ma sve zavisi
 

Back
Top