Alergija na ubod pcele?

bobanms

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.150
Pre cetiri godine nagazio sam bosom nogom na osu .
Pored bas neobicno jakog bola posle 20 minuta dobio sam ekstreman osip po licu i celom telu .
Posto do tad nisam nikad imao alergijsku reakciju na ubode otisao sam do hitne
i tamo primio infuziju i injekciju .
Nisam imao gusenje ali mi je bilo bas lose Nesvestica, ubrzan rad srca ,otekle su mi usne.
Stalno sam sa sobom nosio talete .
prosle godine ubola me pcela u ruku posto mi tablete nisu bile pri ruci rasekao sam mesto uboda i isisao koliko sam mogao .
Imao sam danima otok koji se posle povukao ali nisam imao problema.
Juce sam opet imao situaciju da sam ponovo stao na osu !!!
za ne poverovati na skoro istom mestu kao i prvi put .
Ovog puta prvo me je pocelo peckati oko prstiju na nozi (svrab) otisao sam do apoteke uzeo kutiju sa tabletama presinga i jednu ampulu sinopena.
Pomislio sam da verovatno nece biti nista posto nisam imao druge simptome jedno
35 minuta . zatim je pocelo da me svrbi oko desnog oka ali nisam primetio
da imam osip po licu .
Jos uvek nisam uzimao tabletu . svrab je prestao i pomislio sam da je ok
i da je reakcija prestala.
Nakon45 minuta iznenada osetio sam neki cudan strah neko ubrzanje
na tren mi se ucinilo da su mi usne postale onako deblje.
I neki ubrzan rad srca . Uzeo sam tabletu i popio onako na suvo sam je progutao
i otisao do ambulante i primio injekciju . Osecaj je bio cudan neka aritmija
rada srca neko presecanje (mozda i strah) nakon primmljene injekcije ospena
sve se smirilo u roku od 1 sata sam otisao da spavam posto mi se javio neki
osecaj zamora . Sve vreme sam vozio auto .
Pre 2 godine prilikom davanja injekcije jugocilina (kojih sam se naprimao poprilicno) desilo mi se da mi je pozlilo .
Konkretno prilikom davanja injekcije pojavio mi se prvo neki sum u usima
a zatim malaksalost u usima je poceo da se cuje neki zvuk poput sirene auto alarma . Nisam imao gusenje ali sam bio totalno klonuo .
Bio sam na ivici da se onesvestim polivali su me sa vodom i pitali da li
imam gusenje sestre su bile van sebe doktorica je stalno ponavljala da li imam gusenje pokusavao sam da odgovorim ali nisam mogao posto sam bio totalno
na ivici da izgubim svest . Posle jedno 10 minuta se zvuk izgubio u usima i bilo mi je bolje ali sam bio jako iscrpljen tako da su me zadrzali 2 sata u
ambulanti . Rekli su mi da je verovatno bila mikro embolija ( voleo bih da
znam sta je to ) i da ubuduce ne bih trebao da koristim penicilin .
Posle toga sam otisao i ubrzo samoinicijativno operisao krajnike i vise
nisam imao potrebe za antibioticima (nisam imao nikakve prehlade 2 godine )
Lekar koji me je 12 godina lecio od sinusa tvrdi da sam bezpotrebno operisao krajnike ali ja posle te operacije vise nisam imao vise problema ni sa krajnicima ni sa sinusima . Pokazivao mi je neke statistike iz japana da se tamo na
2.000.000 pacijenata krajnici operisu kod 3 . I PORED MOJE TVRDNJE DA SE VISE NISAM PREHLADIO NITI BILO KAKAV PROBLEM DA IMAM ON OSPORAVA
. Dakle interesuje me sta da uradim ukoliko budem imao opet ubod pcele /ose
da li je dovoljno da odmah popijem tabletu presinga ili treba i sinopen injekciju
Postoje li neki privesci koje bih stalno nosio oko vrata u kojim bih drzao tablete
i da li postoji neki spric kojim bih mogao sam sebi da dam injekciju ukoliko
me ubode pcela na nekom nepristupacnom terenu daleko od bolnice .
 
A sto si se uopste kurazio i cekao kad si znao da si prethodnih puta imao reakcije na ujed pcela tj osa?! Sta si cekao, majke ti, da pocnes da se gusis?
Naravno da treba odmah da primis terapiju jer ocito tvoke alergije proticu dosta dramaticno. Gledaj da se klonis mesta gde moze nesto da te ujede i da nosis papuce na nogama kad ides bos po plazi ili travi. Ukoliko te ujede osa - pravac hitna ili ambulanta i odmah terapija (sinopen ampula, kortikosteroid po potrebi, odlucice lekar).
Mozes da nosis presing sa sobom, ali kod jakih alergija kakve ti imas, kod kojih se stvara anafilakticki sok, reakcije su suvise akutne, suvise brze da bi cekao da presing pocne da deluje. Najbolje je uzeti tabletu (imaj ih kod sebe) i odmah se javiti lekaru.
Sto se Jugocilina tice, ako si ranije vec primao penicilinske preparate i nisi imao nikakvih alergijskih reakcija, sumnjam da je ovo bila alergija. mozda je preparat bio los ili lose preciscen hemijski pa si zato imao reakciju. Embolija? Ne znam od cega bi imao emboliju....Embolus je nesto sto putuje kroz krvni sud, obicno vazdusni baloncic ili masna kapljica, dospeva do pluca i moze da zapusi manje krvne sudove, dovodi do gusenja i otkazivanja pluca itd. Ne znam od cega bi imao emboliju od intramuskularnog davanja Jugocilina. U svakom slucaju, uvek na alergologiji mozes proveriti do kog si stepena i na sta alergican pa ces onda znati shodno tome kako da se ponasas i sta da izbegavas te kako da se zastitis.
 
Mikroembolije nastaju kao posledica lose razmucenog penicilina, praksa u nsaim domovima zdravlja je da sestre ne izmuckaju dobro bocicu ili to urade par sati pre davanja injekcije.
Ne brini to nije alergija na penicilin samo sledeci put napomeni sestri da ne zuri nego da dobro rastvori penicilin, da ga mucka do iznemoglosti.
 
Mikroembolija nastaje kad sadrzaj ampule dospe direktno u krv !
Jugocilin je preparat koji se daje iskljucivo intramuskularno.Pravilo je da se pre ubrizgavanja sadrzaja malo aspirira i slucaju da se u spricu pojavi krv,bode se ponovo ili se promeni pravac uboda zato sto se sadrzaj injekcije ne sme naci direktno u krvnom sudu.
Sestre vrlo cesto ne aspiriraju,kao sto je dr rekla i tako naprave propust.
I meni se to desilo sa istim simptomima koje si ti naveo.Na zalost,niko nikada nije hteo da mi ispita da li sam stvarno alergicna na peccilin ili je to bila upravo mikroemblija.
 
ne...imala sam osip, zujanje u usima i trnjenje donje usne.Nije bilo nikakve nesvestice ni mucnine pa pretostavljam ni pada tenzije.nakon antisok terapije(pretpostavnjam,bila sam srednjoskola) sve se povuklo.
Kapiram da nije bila alergija ali kad sam u Knez Selu kod profesora zelela da ispitam tu svoju "navodnu"alergiju niko nije ibo raspolozan da mi to uradi.Takodje nikad mi se na odeljenju kad sam dolazila u kontakt sa prenicilinskim preparatima nije javila ni jedna manifestacija alergije.
Sve jedno...peniciline i cefalosporine ne koristim od tad.
E a sad da ti ispricam sta je jedna doktorica uradila(hrabro ali glupo !)..njenom detetu je takodje "ustanovljena" preosetljivost na peniclin ali posto ukrstena reakcija sa cefalosporinima u sustini nije u nekom velikokm procentu(mnogo manje nego sto se misli) ona je ladno dala svom detetu u kucnim uslovima da popije jednu kapsulu nekog cefalosporina,ne secam se koji bese, sve pod objasnjenjem : ih..pa nece valjda od jedne kapsulice nesto da mu se desi !!! i stvarno nista mu se nije desilo...ali sta da jeste :-D...znaci nepojmljivo za mene igrati se sa takvim stvarima.
 
Ja imam unakrsnu alergiju, penicilini,cefalosporini,sulfonamidi, reakcije su bile ne zestoke nego je prognoza bila ako se ne izvuce do ponoci nece se ni izvuci.
S tim se nije saliti.A ispitivanje da li si alergican na lekove ili ne se u principu i ne radi ako se bas ne mora, suvise je veliki rizik.
 
kolega mi je ispricao za slucaj "alergicnog bolesnika" kome je nakon ispitivanja utvrdjeno da nije alergican.medjutim,to mu nije receno vec su hteli da ispitaju uticaj svesti o alergiji na psihu pacijenta te mu je receno da ce mu toliko i toliko sati dati supstancu na koju je on alergican.Data mu je neka nebulozna materija (akva ili nesto slicno),pacijent je dobio jaku alergijsku reakciju i ajde da ne kazem umro neka bude : bilo je sa fatalnim posledicama.
ne bih zelela da se povedete skepticizmom uv ezi ove price jer sam i sama pomalo skeptik vec ako neko zna to tom psiholoskom momentu nesto ne bi bilo lose da kaze.
a psiholoski momenat svako da postoji.
mozda je to slicno panicnom smrtnom strahu (fobiji).

da li mislite dakle da psiha moze da natera organizam da se ponasa na odredjeni nacin i imitira reakciju na adekvatnu draz?
 
iskreno nemam pojma...samo me je potstaklo na razmisljanje...nisam htela da se ovom temom bavi tautologija ali vidim da je krenulo u tom pravcu.
sto se mene tice,moje misljenje se razlikuje od pikaksovog ali da ne dubim dalje....

nepoznata rec : tautologija-nauka o tacnosti :-D te/ne te

ajde poz :-D

ps...necu ti uzeti za zlo ako pobrises ove postove...skrenuli smo s teme...siroti boban ..cao.
 
Cao Bobane iz Srema,
Imam isti problem sa alergijom na ubod pcele/ose i nastojim godinama da ih se klonim maksimalno, medjutim slucajnosti i nepredvidive situacije skoro uvek me nateraju da trcim kod lekara, ali bukvalno trcim dok mi se lice zateze od osipa i dok me hvata neka cudna panika. Dobijem inekciju i tako prodje, kazu :"Ti si alergicna", "Ajde?"
Dakle u potrazi za resenjem koje ce mi dati malo vise od pola sata (da ne umrem ako nisam blizu lekaru), privatno od jedne dr saznam da se preko apoteke na zel. stanici moze poruciti inekcija koju stalno nosis sa sobom i intervenises kad si u frci. Oni je nabavljaju u Svajcarskoj gde predpostavljam da nesto normalno kosta, ali dok se oni ugrade izadje negde 100 evra. Ja to nabavila (od kad porucis i das kaparu dok ti ne jave prodje desetak dana) i nosim sa sobom, ali ipak se ne osecam nesto preterano sigurnije, jednostavno nekoliko vrlo frcnih situacija mi je unelo nespokoj povodom te grozne slabosti, preosetljivosti na ujed pcela.
Pozdravljam te i nadam se da sam malko pomogla
 

Back
Top