FIZIČKA AKTIVNOST

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

bulatovicz

Početnik
Poruka
45
zeleno volim te Čini mi se da su skoro svi zdravstveni problemi mladih (ukoliko nisu nasleđeni) prouzrokovani nedovoljnom fizičkom oktivnošću i nedovoljnim boravkom u prirodi. Naravno, počne se od toga a onda kao kap sa vrha snežna planine kotrlja se i postaje sve veći problem . Svaki zdravstveni problem prouzrokuje još neki. Pokušala sam na forumu da nađem nešto o fizičkim vežbama ali bez uspeha a tu je verovatno bitno da budu stručno odabrane i praćene. Da li bi neko od Lekara i učesnika foruma mogao da nas savetuje o tom sa posebnom pažnjom na uticaj vežbi na psihičko zdravlje. Primetila sam da mi vežbanje (koristim knjigu aerobikom do zdravlja prof. dr Predrag Milošević ) pomogne samo je problem što treba početi sa njim pre nego što se čovek već baš loše oseća jer tad izgubi volju. Na ovo me podstaklo to što sam prošle sedmice bila u poseti mojoj poznanici u bolnici. Ona je sada već teško bolesna a ja je znam već par godina i znam da je mogla dosta da uradi da je poslušala savet lekara / svaki dan hodati barem 6km/. Mogla bih do sutra da nabrajam primere mojih poznanika i prijatelja koji mi kažu kako im je doktor rekao da treba da se kreću više ili da treba da rade vežbe ali oni to iz svakojakih razloga ne mogu.( Zaboravila sam da kažem da meditaciju ne ubrajam u fizičke vežbe a verovatno se i vi slažete sa tim . Govorim o onakvoj fizičkoj aktivnosti koja je čuvala zdravlje našim bakama i dedama, prabakama i pradedama.) Hvala svima koji se ukljuce u ovaj pokušaj saznavanj koliko možemo uraditi za sebe.
 
Pa, fizicka aktivnost je jako dobra i moze dosta pomoci, ali mislim, da kad su u pitanju neki dusevni poremacaji (mentalni kako vec), idemo malo u banalizovanje svaljivati krivicu na grad, asfalt, nedovoljno kretanje... Vremena su se promenila kao i potrebe i zahtevi. Porediti nas i nase pretke nije bas od neke koristi. U zdravom telu zdrav duh. Moje iskustvo kaze da je ipak obrnuto. Vezbaj koliko hoces, idi u prirodu, ako ne izadjes na kraj sa sopstvenom svescu dzaba sve...Misljenje jednog laika.
 
neogeo:
Vezbaj koliko hoces, idi u prirodu, ako ne izadjes na kraj sa sopstvenom svescu dzaba sve...Misljenje jednog laika.

U tome i jeste stvar, izmedju mentalne i fizicke stabilnosti postoji neraskidiva veza, dakle jedno drugo uslovljava u najvecem broju slucajeva, ostavimo li genetiku...Misljenje jednog profesionalca.
 
Vidish, ova tema me podseti na jedan film, "Beach" govori o najlepsem mestu na planeti, netaknutoj prirodi gde se grupa mladih, ljuta na moderan zivot, naselila...A niko ne zna kako doci do tog raja...Bulatovicz pogledaj, zanimljiv je...
 
Afrodity:
Na koji nacin te ova tema potseca na to?

bulatovicz:
Sem toga šta mislite o tom da se meni čini da mi fizička aktivnost jako pomaže a da je moguće da puno vremena provodim u prirpdi (pod tim mislim na parče prostora na kom se ne vidi asvalt , automobili i ne čuju zvuci proizvedeni mašinama) i da tu bude neki dovoljan broj ljudi da bi se nazvao ljudskom zajednicom, ne bih imala ama baš nikakvih tegoba. Hvala

Ovo je sa druge teme...
 
Pokušaću da dam konkretan primer. Idem na hor i dirigentkinja nam je vikala da smo u groznom fizičkom stanju i da treba da radimo ujutro trbušnjake. Ja sam počela da ih radim ujutro( i ostale vežbe) pre posla i prosto sam zatečena . Do pre mesec dana razmišljala sam o raznim preparatima za imunitet i krvnu sliku toliko sam se prosto osećala konstantno iscrpljeno. Od te iscrpljenosti je polazilo nezadovoljstvo i nervoza ili obratno ,to ne znam. Uglavnom , to mi sve sada deluje drugačije. Od iscrpljenosti ni traga a onda nervozu mogu lakše da prepoznam i sa više koncentracije razmislim u određenoj situaciji zbog čega se ta nervoza pojavila jer naprosto imam više snage . Priznajem da i meni sada priča o životu u prirodi deluje preterano, ali to mi nije bila poenta iako je tako ispalo. Prost to izlaženje na kraj sa sobom koje pominje Neogeo sada mi se čini kao jedan proces konstantne borbe u kom pomaže f.a. a kod nekih priroda je i presudna a da su mnogi mentalni poremećaji upravo ne pristajanje na to neprekidno pokretanje i tela i duha. F.A može a naravno ne mora (pogotovo ako sama sebipostane cilj) da nas uči prevazilaŽenju te Čežnje za potpuno sigurnim stanjem(ne umem bolje to da opišem) koja vremenom ruši naše duhovno zdravlje. Moguće je dasam opet malo preterala ali samo da bih dočarala to što sam htela da kažem.( Inače ja sam mislila na zdravinu naših predaka koja je čini mi se bila i te kako uslovljena fizičkim radom . Istorija je učiteljica života pa i o Mentalnom zdravlju treba razmišljati i iz tog ugla) Pozdrav svima
 
neogeo:
Vidish, ova tema me podseti na jedan film, "Beach" govori o najlepsem mestu na planeti, netaknutoj prirodi gde se grupa mladih, ljuta na moderan zivot, naselila...A niko ne zna kako doci do tog raja...Bulatovicz pogledaj, zanimljiv je...

....uskoro ce toga biti samo u filmovima....u stvarnosti se tako grupa mladih ljudi koji su zeleli da pobegnu od civilizacije i uzivaju u netaknutoj prirodi preselila na neko "rajsko ostrvo" i posle nekog vremena su svi poceli umirati...ispostavilo se da su na tom ostrvu vrsene nuklearne probe :(
 
@bulatovicz Pa da, fizicka aktivnost pomaze ali nije presudna. Pokretanje i tela i duha je ipak sad nesto drugo...Citala sam dosta o bar neurotskim poremecajima, nije bas da znam ali po tebi ispada da smo mi koji imamo mentalni poremecaj sami za to krivi. S tim necu da se slozim nikako. Moja neuroza je pocela da se gradi jos od detinjstva, tako da ja cak ni pravno nisam odgovorna.
Pre mozemo govoriti o odgovornosti zbog neizlazenja iz takve situacije..
 
A o nasim precima sta znamo, ono sto vidimo ono sto oni kazu...Odkud znas da tvoja baba tebe nije gledala i mislila u fazonu e vidi nje, ona ucini nesto od svog zivota a ja sta radim ceo, oko muza dece i to je to.
Manje zelje manje mozda i prepreke. Ja znam da je prostorvreme zakrivljeno moja baba to ne moze ni da pojmi. Nije ni znanje sve, ali prosto ocekujemo vise od sebe.
 
Neogeo, naravno da fizicka aktivnost nije presudna, i naravno da to ne utice na sve mentalne poremecaje i ne treba sve shvatati bukvalno...
Na zahtev bulatovicz : '' Zamolila bih vas da malo bliže objasnite vezu duhovnog i fizičkog zdravlja (na temi F.A.) pošto sam laik i samo nagađam na osnovu sopstvenog iskustva značenje vaše rečenice na temi. Hvala''


....evo nesto malo o toj vezi,

Mozemo pricu poceti sa ljudskim mozgom, znamo da on moze da se kontinuirano adaptira i menja, pa i u nasim starijim godinama da dobija nove neurone, i dok postoje nasledne mentalne bolesti ili neke druge na koje sam covek ne moze da utice, ima i onih koje su vezane za godine starenja i gubitak memorije pa i motorickih aktivnosti i upravo one rezultuju usled manjka mentalne aktivnosti i stimulacije.

Vecina zna da je fizicka aktivnost dobra za nase zdravlje generalno, ali ne zna koliko je dobra za nas mozak.
Hemija mozga upravo otkriva esencijalnu vezu izmedju mentalnog i fizickog, neuroni, pored medjusobne interakcije imaju vezu sa misicima skeleta i izazivaju njihove kontrakcije, pa je zato misicna aktivnost kljucna u odrzavanju sinapsi, pa zato ako izgubite aktivnost, gubite i receptore.
Fizickom aktivnoscu vi u stvari angazujete mozak, narocito ako su u pitanju aktivnosti nama do sad strane, nesto sto recimo ranije niste radili, kao npr shah,joga, thai chi, ples i na taj nacin produzavate upravo ono sto sam gore navela a to je vreme do 'otkaza' motornih funkcija i gubitka memorije u starosti, jacate imunitet, i milion drugih stvari koje usled svog negativnog stanja izazvanog neupraznjavanjem fizicke aktivnosti cine losu kombinaciju po vas, ne samo fizicki, vec i psihicki vas cine nestabilnim, nesigurnim u sebe, stresnim i nevoznim...
Recimo, ljudi ne znaju koliko je setnja bitna za organizam i mozak, setnjom poboljsavate cirkulaciju krvi kao i dotok kiseonika i glukoze u mozak, tu nema preterivanja, jer setnja nije intenzivna kao sto je npr trcanje , pa zato ljudi imaju osecaj da rasciscavaju misli i glavu kada se setaju i razmisljaju bolje, nekako su stvari tada jasnije zar ne? Setnja neverovatno pozitivno utice na ucenje, koncentraciju u abstraktno rezonovanje.
Dokazano je da trcanje sprecava alchajmerovu bolest, trcanje spasava mnoge celije koje bi inace umrle...Takodje trcanje utice na odlaganje i progresiju nekih neurodegenerativnih promena...Statisticki je podatak da oni koji vezbaju imaju mnogo manje sanse da izgube svoje mentalne sposobnosti i razviju neki oblik demencije...Zatim, fizicka aktivnost neverovatno utice na smanjivanje depresije, cak moze stati rame uz rame sa medikamentima verovali il ne....
Ali mislim da sam se ja malo vise raspisala, dovoljno je za sad...i neko ce reci sve je to teorija, to je neko tamo rekao, zasto ja to ne primecujem bla,bla pa da onda nesto kazem iz svog zivota... 14 godina sam se profesionalno bavila sportom, vec dve godine to nije tako, prestala sam iz privatnih razloga,lepo je bilo dok je trajalo, a mnogo vise je bilo korisno.
Ne mozete verovati koja je razliku u psihi i u fizickoj kondiciji tada i sada, u mentalnoj stabilnosti, smirenosti, stalozenosti, zadovoljstvu, depresiji, sve je mnogo gore kada covek ne vezba, neki to nikad i nisu i pojma nemaju kako bi im bilo da jesu, a oni misle da im je sada ok ... kapirate? Samo onaj ko je bio na obe strane zna sta znaci biti fizicki aktivan i sta covek time gubi a sta dobija.
Ja vas uveravam da su gubici neznatni a dobici izuzetno veliki i zato, neka se svako aktivira u skladu sa svojim zdravljem i mogucnostima, ni u cemu ne treba preterivati...
 
zatečena sam tim koliko se tog sakrije u onom što sam rekla ali i tim da nisam ni najmanje precizna. U stvari , verovatno se tako i uči komunikacija. "Priroda" i "naši preci" sam upotrebila samo u pokušaju da što plastičnije opišem svoja zapažanj a ne što sam bilo idealizovala jedno ili drugo bilo imala ikakvu nameru da se stvarno selim u divljinu (mada volim boravke u prirodi). Inače meni je u žiži interesovanj kako što kvalitetnije da živim a ko je odgovoran za stanje u kom se nalazim već mi par godina nije bitno (ja sam ipak već sredovečna). Sve kad bi mi neko matematički dokazao da ja za to nisam odgovorna ja u to nebih poverovala jer me to asocira na to da onda ne mogu ništa ni da popravim a to neću da prihvatim. Meni se čak čini da su i zablude ako pokreću dobre (pozitivne) nego nedostatak ideja. Prosto sve što zvuči dobro makar bila bajka ja primam, a ideja da Fizička aktivnost može da leči zbilja zvuči dobro( svima je pristupačna, ništa ne košta , lepa je ako je umerena i u skladu sa mogućnostima kao što rekoste) . Ja sam u stvari počela da maštam kako bi bilo divno kad bi fizička aktivnost mogla mnogo da pomogne u rešavanju mentalnih problema samo je stvar u tom da treba znati za sebe pravu fomulu :koja FA , gde da se obavlja , u kom vremenskom intervalu , .... Jasno je i meni da očekujem nemoguće ali ako dobijem i 5% od to to je uspeh . Onda ću naći neku drugu bajku i tako do večnosti. Idealizovaću moju babu po ocu ... Nikad do sad ovako nisam mislila o sebi ali ovo se pojavilo kao objašnjenje tog da znam sve što kaže neogeo a ipak mislim da postoji šansa da mi FA pomogne da kvalitetnije živim.
 
To da ce FA pomoci, u to budite sigurni, samo zaboravih da kazem jednu stvar... Ima neceg u toj prici da su nasi preci generalno bili zdraviji, a sve je to naravno potkrepljeno i dokazima...Sto se tice uloge FA u tome, evo samo jednog prostog primera, ljudi su ranije bili fizicki mnogo aktivniji, vise se pesacilo, dakle hodalo, iz jednog trivijalnog razloga, a to je sto tada i sada mogucnosti transporta nisu bile iste, da ne kazem da je jaz izmedju posmatranih perioda ogroman. Mnoge stvari koje danas radimo skoro ne mrdnuvsi prstom, ne tako davno su zahtevale itekakvu mobilnost. Zatim tu je uvek prisutna ishrana, na razne nacine modofikovane namirnice, pune vestackih komponenti, izmedju svega toga postoji uzrocno posledicna veza...
Pozdrav!
 
tek sam sad pročitala predhodnu poruku i oduševljena sam. Niste se vi uopšte previše raspričali Afroditi već ste bili neverovatno sažeti a uz to precizni . Znate šta je mene fasciniralo : ja sam vežbala i ranije ali posle podne a vežbe koje sam počela da radim rano ujutro mnogo su mi više pomogle. To me je asociralo na mogućnost da je potrebno znati pravo i vreme i aktivnost i možda još neke stvari o tom pa da efekat bude pravi .Čini mi se da sam konfuzna u izražavanju ali sam sad još utvrđenija u ideji o tom da je barem u mom slučaju pravilnom f.a. moguće izaći na kraj sa smetnjama koje osećam. ( U poslednje vreme sve manje ali me ova tema prosto zanima)
 
Sto se tice termina vezbanja, to je potpuno individualna stvar verujte, nekome odgovara rano ujutro, nekome sredina dana, a nekom sam kraj. Oseticete to sami... Bitna stvar je uzimati obrok najmanje 2 sata pred pocetak pomenutih aktivnosti i naravno bitan je i unos tecnosti u organizam, nikako naglo, vec po par gutljaja i truditi se da to ne bude u stojecem stavu. I nikako gazirano, samo obicna voda ili neki energetski napitak koji vam odgovara.
 
Znaci ovako smo zakljucili
p012.gif
p014.gif
p018.gif
p022.gif
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top