zaostavstina Rima

  • Začetnik teme nepoznati knez
  • Datum pokretanja
N

nepoznati knez

Gost
Procitao sam posting koji se bavio Rimskim Carstvom...

Smatram da je veoma interesantno kako ljudi misle da su Rim napravile rimske legije, i kako je Rim ``osvajao'', itd... pa ajde...

Vi ste svi zaboravili najvecu moc Rima. Ta moc nije (iskljucivo) lezala u jakim legijama, vec u mogucnosti Rima da apsorbuje tudje kulture i tudje narode i napravi ih svojim. Moc Rima je najglavnije ekonomska . Legije su uvele narode u rimsku sferu, ali ih je ekonomija i rimska osobita tolerancija zadrzala u istoj toj sferi. U Rimu su imali izreku:
``Narodu su sve vere jednako prave
Filozofima su sve vere jednako pogresne
Magistratima su sve vere jednako korisne ''
U drugim recima, Rimljanima je bilo sve jedno da li ste vi Gal ili Ilir, ili sam Rimljanin iz Rima, ukoliko dozvolite da se kroz vasu zemlju napravi put, da vasa zemlja udje pod okrilje rimskog prava, i da placate porez Rimu. Za sve ostalo, ulkjucujuci ko ste i sta ste, njih nije zanimalo. Posle nekoliko decenija, vasi potomci ce biti cives Romani ili Rimski drzavljani, uciti Latinski u skolama , moci da trguju putem bezbednih puteva, i biti cuvana rimskim zakonom.

Glavno pitanje je sledece: a sta ce coveku vise nego sloboda vere, sloboda trgovine, sloboda zivota, i drustvo u kome vlada zakon?

Vazno je i ovo... ne samo sto ce vasi potomci biti rimski gradjani, vec i nece biti diskriminisani zbog toga sto su potekli od varvarskog i poptuno zaostalog naroda. Mnogi primeri ukazuju na to, kao sto je cinjenica da su mnogo rimskih careva rodjeni u kolonijama, bilo da je to Iberija (mod. Spanija) ili da li je to Nis (da, Nis. Rimski Naisus).

Dakle, TO je Rim, a ne legije. Legije su tu da osvoje, ali ono sto je zaista osvojilo narode nije vojna snaga, vec snaga necega cega nema veceg na svetu:

snaga da ponudite svojim gradjanima sigurnu i bogatu buducnost

To su i uradili. Od otkrivanja rusevina u Pompeii, utvrdjeno je da standard zivota koji su ti ljudi imali bio neprevazidjen u Evropi sve do XVIII veka!


-nepoznati knez

P.S. Daleko od toga da ja glorifikujem Rim. Mnogo je tu stvari bilo o kojima nije pristojno ni pricati :(
Ja sam samo hteo da istaknem da je Rim bio mnogo nalik modernoj Evropskoj Uniji, sa razlikom u tome da je EU mnogo manje bogata, manje tolerantna prema strancima, manje tolerantna prema novim clanicama, i, naravno, manje mocna u danasnjem svetu. No, glavne ideje, barem na papiru, su veoma slicne.
Isto tako... hteo sam da istaknem ideju tolerancije i prihvacenosti zbog toga sto je to odista snaga koja je lezala u starome Rimu.
 
Jos bih dodao i jos nesto...

Veoma je interesantno kako su Rimljani imali, skoro kao kompleks nize vrednosti prema Grcima, od kojih su nasledili mnogo.

Meni je to veoma cudno, radi poredjenja:

Grci:
Za razliku od Egipcana, pocinju da grade objekte za demos.
Rimljani:
Izmisle beton, koji im ne samo omogucava jeftiniju gradnju, vec i strukturalno slobodniju gradnju: grade ogromne zgrade sa svodovima, akvedukte...

Grci:
Demokratija? Na Grcki nacin... samo Grk ima prava da upraznjava svoje demokratsko pravo.
Rimljani:
Svaki gradjanin moze da upraznjava to isto pravo. Kvaka G-70: SVAKO moze da postane gradjanin (ne bas, u nekoj sledecoj raspravi).

Grci:
Skriveni u svojim ostrvima, gradovima-drzavama.
Rimljani:
Povezali citavi (znani) svet putevima, i doneli svoju kulturu i svoje zakone svima od Kelta u Britaniji do Arapa i Egipcana.

-nepoznati knez

P.S. Kao kontra argument, ja mislim da ce se svi pozvati na Helensku Kulturu. Medjutim, Helenska Kultura je nastala nakon defragmentacije carstva Aleksandrovog... kao sto mi danas mozemo da pricamo o post-Sovjetskoj kulturi. Ali ta kultura nema vitalnost. Kljucni prefiks: ``post-".
 
Rimljani bili tolerantniji prema robovima, oni su mnogo puta robove oslobadjali dok je to u Grckoj bilo nezamislivo. Rimska kultura je bila u velikoj meri pod uticajem Grcke, ali je imala i neke svoje elemente, kao kombinaciju grcke kulture, etrurskih i italskih uticaja.
 

Back
Top