Koliko verujete u javne ankete?

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.959
Mada sam zatvorio nekoliko anketa, voleo bih da vidim Vaša mišljenja o ovoj pojavi.

Po pravillima se anketira 10% populacije mesta u kom se sprovodi anketa.
Znači za Beograd bi trebalo anketirati skoro 200.000 ljudi.
Postoje mnoge agencije koje sprovode ove akcije.

Koja je po Vama merodavna?
Koliko neka statistika utiče na Vašu odluku?
Svedoci smo pojave da pojedine agencije menjaju rezultate slučajne ankete kako se izbori približavaju.

Šta Vi mislite?
 
Iron Lord:
Mada sam zatvorio nekoliko anketa, voleo bih da vidim Vaša mišljenja o ovoj pojavi.

Po pravillima se anketira 10% populacije mesta u kom se sprovodi anketa.
Znači za Beograd bi trebalo anketirati skoro 200.000 ljudi.
Postoje mnoge agencije koje sprovode ove akcije.

Koja je po Vama merodavna?
Koliko neka statistika utiče na Vašu odluku?
Svedoci smo pojave da pojedine agencije menjaju rezultate slučajne ankete kako se izbori približavaju.

Šta Vi mislite?
Jedino u sta sam apsolutno sigurna, to je da moje misljenje ne mogu da promene nikakve ankete, bilo da su relativno tacne, apsolutno tacne, ili totalno namestene.
Kazu da samo magarac ne menja misljenje, sto je apsolutno tacno, jer ga i nema.
Ovo o nemenjanju misljenja vazi samo za ovu temu!
Inace, misljenje menjam u zavisnosti od realne potrebe, sta god da se pod tim podrazumeva 8-)
 
Ne znam gde si uopšte našao podatak da mora da bide ispitano "10% populacije mesta u kom se sprovodi anketa"? To pre svega nije tačno.
Ankete se vrše na uzorku od 1500-3000 ljudi, kako to stručnjaci kažu, na reprezentativnom uzorku, mada je to diskutabilno, ako rade telefonske ankete, anketari uzimaju u obzir samo one ljude koji imaju telefonsku liniju, a poznato je da jedno 10-15% stanovništva kod nas nema telefon. Znači telefonske ankete imaju manjkavost u polazu.
Ne verujem anketama i ispitivanjima javnog mnjenja, koje se vrše u političke svrhe, tako da uopšte ne utiču na moju odluku o tome za koga ću glasati.
 
Plava Bilja:
Jedino u sta sam apsolutno sigurna, to je da moje misljenje ne mogu da promene nikakve ankete, bilo da su relativno tacne, apsolutno tacne, ili totalno namestene.
Kazu da samo magarac ne menja misljenje, sto je apsolutno tacno, jer ga i nema.
Ovo o nemenjanju misljenja vazi samo za ovu temu!
Inace, misljenje menjam u zavisnosti od realne potrebe, sta god da se pod tim podrazumeva 8-)

Ej, Biljče...
Izvinjavam se za ono danas!
Ipak ovako razmišlja žensko!
Moje mišljenje može da promeni samo alkohol i pare!
 
Јавне анкете није могуће спровести на толиком броју испитаника.
Обично се ради на репрезентативном узорку од око 1250 испитаника.
По правилу свако социолошко истраживање може само да укаже на одређена кретања,али не и да да потпуно прецизну слику.
 
Plava Bilja:
E, Strvino, strvino :wink:
Izvinjenje prihvaceno, ali, ceracemo se josh 8-)

Pazi sestro ovaj sam ti ja:

srbija9hj.jpg

Samo sam se zeznuo sa jednom Italijankom, pa tako zasad ništa od ćeranja.
 
Iron Lord:
Mada sam zatvorio nekoliko anketa, voleo bih da vidim Vaša mišljenja o ovoj pojavi.

Po pravillima se anketira 10% populacije mesta u kom se sprovodi anketa.
Znači za Beograd bi trebalo anketirati skoro 200.000 ljudi.
Postoje mnoge agencije koje sprovode ove akcije.

Koja je po Vama merodavna?
Koliko neka statistika utiče na Vašu odluku?
Svedoci smo pojave da pojedine agencije menjaju rezultate slučajne ankete kako se izbori približavaju.

Šta Vi mislite?

Велики сам противник "агенција" за истраживање јавног мнења стога што су они само истурено одељење разних служби овдашњих и страних за тзв.психолошко -
офанзивна дејства. Они углавном служе да према одређеној наруџбини сугеришу и убеде гласаче да "тај и тај" ИМА подршку иако је уопште НЕМА. Ако неко данима објављује да је путем анкете пронашао да неки леви политичар има подршку преко 5% - то је само веома лукав и подмукао начин убацивања на политичку сцену потпуних маргиналаца и чак утицања на поједине неодлучне бираче - јер нико не воли да буде на страни губитника, а ако неки олош стално дроби да тај и тај ипак има подршку - она се и догоди. Обична манипулација.

Само ако посматраш са дистанце како управо АГЕНЦИЈЕ и поједине ТВ и РАДИО станице ПРОМОВИШУ и ГУРАЈУ потпуно маргинализоване типове - онда је све јасно - јер сталним појављивањем и ДАВАЊЕМ ЗНАЧАЈА појединим кретенима НЕМИНОВНО СЕ СТВАРА ЛАЖНА СЛИКА О "ВАЖНОСТИ" НЕКОГ ПОЛИТИЧАРА, а све то је уједно и доказ колико је народ наиван и добар.
 
Iron Lord:
Mada sam zatvorio nekoliko anketa, voleo bih da vidim Vaša mišljenja o ovoj pojavi.

Po pravillima se anketira 10% populacije mesta u kom se sprovodi anketa.
Znači za Beograd bi trebalo anketirati skoro 200.000 ljudi.
Postoje mnoge agencije koje sprovode ove akcije.

Koja je po Vama merodavna?
Koliko neka statistika utiče na Vašu odluku?
Svedoci smo pojave da pojedine agencije menjaju rezultate slučajne ankete kako se izbori približavaju.

Šta Vi mislite?

Мој професор статистике (иначе академик у Русији) је увек говорио: "Сами резултати не значе ништа ако се не протумаче правилно." Увек скида бодове на испиту ако се не напише тумачење резултата.

Е тако је и са истраживањима рејтинга странака.
 
eremita:
-NI-
Само ако посматраш са дистанце како управо АГЕНЦИЈЕ и поједине ТВ и РАДИО станице ПРОМОВИШУ и ГУРАЈУ потпуно маргинализоване типове - онда је све јасно - јер сталним појављивањем и ДАВАЊЕМ ЗНАЧАЈА појединим кретенима НЕМИНОВНО СЕ СТВАРА ЛАЖНА СЛИКА О "ВАЖНОСТИ" НЕКОГ ПОЛИТИЧАРА, а све то је уједно и доказ колико је народ наиван и добар.


и обрнуто: умањивањем нечијег рејтинга утиче на гласаче да се окрену непостојећем "победнику" и гласају за неког "у успону" :-(
 
snis:
и обрнуто: умањивањем нечијег рејтинга утиче на гласаче да се окрену непостојећем "победнику" и гласају за неког "у успону" :-(
Onda sam ja izuzetak koji to pravilo potvrdjuje :confused:
Rekoh, ja kad odlucim, onda je odluceno, nikakav "strani" faktor (ovim mislim na te ankete) ne moze na mene da utice na mene u smislu da promenim misljenje. To moze (ili mogu) samo onaj za koga sam odlucila, nekom svojom 8-) brljotinom, uslovno receno
 

Back
Top