Srpskey

srpskey

Početnik
Poruka
20
Pre par godina sam u slobodnom vremenu napravio malo programče koje ja i nekoliko prijatelja i dalje koristimo, pa sam odlučio da ga svima dam na raspolaganje, potpuno besplatno, naravno. :)

Funkcija programa je veoma prosta: u bilo kom Windows programu, kada ukucate CX, pojaviće se Č. SX je š, ZX je ž, CQ je ć. DJ se pretvori u Đ. To je sve! Programče se zove "Srpskey" (play on words, čita se "srpski").

Znači, uz pomoć Srpskey-a, možete i dalje da koristite US tastaturu, ali na veoma jednostavan i lak način možete da kucate srpska slova č, ć, š, ž i đ. NE morate da menjate US tastaturu! Nikakva dodatna konfiguracija nije neophodna - program se instalira za 2-3 sekunde a velik je svega 32 KB!

http://users.onvol.net/srpskey/

Ako vam se svidi, preporučite ga prijateljima!

Srpskey je potpuno besplatan, i uvek će biti potpuno besplatan! :)

Nadam se da uz pomoć Srpskey-a nećemo više biti primorani da čitamo tekstove bez svih 30 slova srpske abecede.

Ako imate bilo kakva pitanja, pošaljite ih na srpskey@onvol.net.

Čujemo se! :)
 
KOWYNUXX:
link ti nije ispravan...ajde, probaj da omoguciš, lakshe mi je da se tamo petljam

Link je ispravan nego ga je ovaj board program pogrešno podvukao (dodao je zagradu na kraj linka). Evo ga opet bez interpunkcije: http://users.onvol.net/srpskey/

Još jednostavnije: Task Manager (CTRL+ALT+DEL), zatvori srpskey.exe. Zatim klikni Start, Run, ukucaj "\windows\system32", klikni OK, nađi "srpskey.exe" i obriši ga. To je to.
 
Obersturmfuehrer:
odlicna ideja, nema sta, samo ne bi bilo lose da se doda njegova ikona u systray da korisnik moze da ga ukljuci/iskljuci kad hoce

Korisnici kojima ne smeta da uključuju i isključuju tastature bolje neka koriste normalan windows keyboard switching mehanizam. Poenta ovog programa je da ne mora ništa da se uključuje/isključuje, tj. kohabitacija između engleskog i srpskog. :)
 
ja taj switch (i ne samo ja, nego mnog) ne koristim iz razloga sto sam navikao na ovaj raspored tastature, a ne zato sto me mrzi da ga menja. Svejedno, svaki program treba da ima opciju i da se zagasi kada to korisnik zeli...druga stvar je ako ja pisem program i imam promenljivu koja se zove npr 'sHit' , necu da mi se pojavljuje š u kodu, pa da onda trazim po procesima da bih ga iskljucio....

btw, ako pises software, ne valja ti filozofija 'korisnicima kojima ne smeta to i to, bolje da rade to i to...'
 
Obersturmfuehrer:
da, mislio sam na sx, ali napisao sh..svejedno, problem ostaje...

Pa ja ovaj program privatno koristim dobrih 2 godine i toliko retko naiđem na taj problem sa "sx" da mi je MNOGO lakše da pritisnem "s space backspace x" nego da isključujem program i ponovo ga uključujem (da posle nebi morao da ga uključujem kada mi zatreba) tih 1 u milion puta kada mi zaista zatreba da ukucam sx. Drugo, ako program može da se isključuje, onda treba u dokumentaciji (koja trenutno ne postoji) objasniti KAKO, a pošto niko na ovom svetu ne čita dokumentaciju, slaba vajda od opcije za koju ne znaš da postoji. Niti će bilo ko da zapamti neku Ctrl+Alt+Shift+F7 kombinaciju posle 3 meseca kada mu stvarno zatreba "sx". A ako se namesti tray icon, XP će da ga posle nekog vremena skloni (pošto se ne koristi) i onda moraš da klikneš dobrih 7-8 puta da bi isključio program i posle ponovo uključio - sve zbog ta 2 slova koje sa tastaturom možeš mnogo lakše da ukucaš.
 
Obersturmfuehrer:
ja taj switch (i ne samo ja, nego mnog) ne koristim iz razloga sto sam navikao na ovaj raspored tastature, a ne zato sto me mrzi da ga menja.'

I ja se bavim programiranjem i mogu da ti kažem da mi je mnogo lakše da kucam "sx" nego da jurim "š" po uglastim zagradama. Nisam se nikada navikao na to, ali verujem da bi se vrlo brzo odvikao, "š" je ipak samo "s" sa kvakicom - "sx". :-D
 
Obersturmfuehrer:
u svakom slucaju, meni se program dopada, osim te stvarcice sa iskljucivanjem....

Hvala! U međuvremenu, da isključiš srpskey, lupiš Ctrl+Alt+Del, ukucaš "srp", pritišneš Del i lupiš Enter. Da ga uključiš, pritisni Windows+R, ukucaj "srpskey" i drmni Enter ;). A videću koji je najjednostavniji način da se isključi iz samog programa. Hvala na sugestijama!
 

Back
Top