Бахатост у саобраћају

UltraZvuk

Domaćin
Poruka
3.673
Е људи, ајде сви који имају занимљиве сличке примерака саможивости и безобразлука на путевима наше земље нека их окаче, па да прокоменттаришемо мало.
За почетак, слика снимљена на путу М7, Нови Сад - Зрењанин, око 14 часова. Шта рећи?
 
У нашој досадашњој судској пракси, видео или фото запис нема никакву посебну тежину као доказно средство. Другим речима, то јесте доказ, али нема никакву предност у односу на нпр. сведочење.

Међутим, нови Закон о безбедности саобраћаја који је припремило Министарство за капиталне инвестиције у сарадњи са Саобраћајном факултетом, промениће такву праксу. У том закону је предвиђено да сваки видео или фото запис на коме се јасно види возило, регистарска таблица, и прекршај, има снагу веродостојне исправе чија се истинитост претпоставља. Може се доказату супротно, само ако се утврди фалсификат.

Шта то значи у пракси? То значи да, када усликаш или снимиш некога у прекршају, треба да доставиш фотку или снимак саобраћајној полицији. Они онда треба на основу тога да поднесу прекршајну пријаву, а суд ће на основу тога казнити возача. Пожељно је да, поред осталог, уз материјал доставиш и тачно место и време извршења прекршаја.

Теоретски, све ово је могуће и сада, али је мала вероватноћа да неко на основу приватног снимка буде осуђен.

Живели, и браво за идеју. Ево прилога:

750.jpg
 
Nedostizni:
У нашој досадашњој судској пракси, видео или фото запис нема никакву посебну тежину као доказно средство. Другим речима, то јесте доказ, али нема никакву предност у односу на нпр. сведочење.
Ali zar ne nose sada digitalne fotoaparate na posao? Mislim policija? Kod nepropisnog parkiranja, kod prelaska na crveno (mene zaustavili pre mesec dana i pokazuju mi snimak na nekom jeftinom digitalcu), na raskrsnicama? I ja sam čuo da to nije dokaz, ali šta onda ovo znači?
 
jomini:
Ali zar ne nose sada digitalne fotoaparate na posao? Mislim policija? Kod nepropisnog parkiranja, kod prelaska na crveno (mene zaustavili pre mesec dana i pokazuju mi snimak na nekom jeftinom digitalcu), na raskrsnicama? I ja sam čuo da to nije dokaz, ali šta onda ovo znači?
Sistem kaznjavanja funkcionise po principu, policajceva rec protiv tvoje, s tim da sud u 100% slucajeva veruje policajcu, tako da im foto aparat nije potreban.
 
Cisto radi utvrdjivanja vrednosti policajceve reci:
kolega dobio na kucnu adresu prijavu kako je tog i tog dana u bg( pre 3 meseca) u to i to vreme obilazio vozilo na auto putu koristeci zaustavnu traku, i kako su ga zaustavili i kako nije hteo da potpise zapisnik. Svedok je drugi policajac. A kolega inace tog dana uopste nije isao kolima, niti mu se desio slican incident, niti su ga ikad zaustavili u bg ( znam jer idemo zajedno na posao), SVE SU IZMISLILI !
 
Nisam na to mislio.
Mislio sam na ono kad prodjes na zuto, a policajac vidi da si prosao na crveno, ili recimo pretices preko isprekidane linije i policajac kaze da nisi zavrsio preticanje preko isprekidane vec da si malo uhvatio i punu, a on to posmatra sa 200m i bolje vidi od tebe.

A ovo sto kazes da totalno izmisle prekrsaj, to prvi put cujem.
 
У свим модерном државама, полиција региструје прекршаје видео и фото опремом. То се чини путем стационарних трафи-фото камера (redlight camera), радара тј ласера за мерење брзине и одстојања, камера које се налазе у патролном возилу и сл. Као и у много чему, и ту заостајемо за развијеним светом. У Србији постоји тек неколико експерименталних камера које бележе пролазак кроз црвено светло, а мобилни уређаји за мерење брзине (пиштољ-радари) који имају фото-апарат, су реткост. Судови за прекршаје зато све чешће одбијају да осуде некога само на изјави полицајца. Проблем ће бити решен када и наша полиција добије савремену опрему за регистровање прекршаја. Поред тога што више неће бити сумњивих пријава, кажњавање неће избећи ни "буџе" који се често извуку.

Иначе, мој другар је прошлог лета код Крагујевца заустављен зато што је наводно претицао преко неиспрекидане линије. Када је фотографисао лице места и забележио да линија не постоји на коловозу, полицајац му је преправио пријаву и написао да је претицао у непрегледној кривини. Првостепени суд га је осудио, али када је фотографије доставио другостепеном суду у жалби, ослободили су га.
 
Еј људи, хвала што сте се укључили у причу.
Што се тиче аутобуса, имам и слику са 2270х1500 пиксела, где се лепо види број таблице (Аутобанатов аутобус). Иначе је слику "опалио" мој сувозач, јер је овај краљ са бусом претицао читаву колону (видео сам у ретровизору) па сам имао форе да се "припремим" за добар снимак :)

Генерално ствар која ми смета је што полиција никада не кажњава возила јавног превоза и сл. Ко је крив после када погине Х путника у трулом аутобусу који без светала вози људе 100 на сат?! Па овај папан у аутобусу чак ни жмигавац не даје!
 
Evo i mog primera: lik je parkirao autobus pogasio svetla i legao da spava(cak i bez pozicionih svetla) po krvavo teskoj maglustini na Banjici kod SC, a mogao je da udje na parking.Epilog:zakucao sam se sa 30 na sat,izlomio par rebara,zezno kicmu i platio kaznu (po krivicnom prekrsaju), kaznetinu.Obrazlozenje:nisam prilagodio voznju uslovima puta, a da sam peske isao isto bi prosao kakva je magla bila. Moja greska je sto nisam bio vezan.
 
A primera radi...
Vozim nekom ulicom i hocu da se prestrojim u desnu traku radi skretanja i dam zmigavac(desni) i krenem da se polako prebacujem u desnu traku i ne vidim slucajno auto iza u toj traci kome ne pada na pamet da me pusti. O on se zakuca u mene... ko je kriv tu? Ovaj ko je udario od pozadi tj. on ili...??
 

Back
Top